Egy időközi választásból messzemenő következtetés levonni nem lehet, viszont 2014 ősze óta ez volt – Újpest és Veszprém után – sorozatban a harmadik időközi parlamenti választás, amelyet a Fidesz elveszített – emeli ki Facebook-bejegyzésében Török Gábor. Az elemző szerint utóbbiból azért lehet következtetéseket levonni, ha nem is 2018-ra vonatkoztatva.
Török felidézi, hogy az országos közvélemény-kutatások szerint a Fidesz ősz óta szavazótáborának közel egyharmadát elvesztette, de még mindig jelentős előnnyel vezet. Valami miatt azonban ezt az előnyt egyik időközin sem tudta érvényesíteni: azaz feltehetően a baj nagyobb, mint a kutatások alapján gondolnánk. Az elemző szerint különösen tanulságos, hogy ebben a körzetben Orbán Viktor személyes jelenléte sem segített a kormánypártnak.
A kormánnyal elégedetlen szavazók Tapolcán az esélyesnek gondolt ellenzéki jelöltre szavaztak, motivációjuk alapvetően proteszt jellegű – emeli ki Török. Ez rossz hír az ellenzéknek, mert döntően nem értük lelkesednek, de nem jó hír a Fidesznek sem: egy parlamenti választáson a proteszt bőven elég a kormányváltáshoz, ahogy ezt már jó sokszor láthattuk. A politikai elemző szerint a tapolcai eredmény azt mutatja, hogy a Jobbik felett összetört az üvegplafon. Nem lett kormányváltó párt belőlük, az a kérdés nem vasárnap dőlt el, de az első egyéni mandátum megszerzésével cáfolták, hogy eleve korlátozott lenne a növekedési potenciáljuk.
A baloldal számára ez a választókerület eleve rosszabbnak ígérkezett a veszpréminél. Ehhez képest furcsa, hogy miért nem alkalmazták az ott sikerrel bevált „álfüggetlen” receptet. A baloldal – a részvétel arányában – közel ugyanazt az eredményt produkálta a körzetben, mint egy évvel ezelőtt. Számukra az igazi kudarc az, hogy pártlogókkal indulva komolyan kikaptak a Jobbiktól, és ezzel gyengítették váltópárti retorikájukat – húzta alá.
Az elemző szerint a Jobbik győzelmének nagy lesz az árnyéka. Nemzetközileg és idehaza is újra a figyelem középpontjába kerül majd a Jobbik-kérdés. Az egyik oldalon felerősödik a félelem, a másik oldalon pedig a remény. A Jobbik ezzel a sikerrel komoly lehetőséget kapott arra, hogy felépítse a váltópártiságát, ugyanakkor helyzete nehezebbé is válik, mert a korábbi szélárnyékból – hogy a Fidesz nem támadja – feltehetően kikerül.
A Political Capital távirati irodához eljuttatott közleményében kiemeli: a Jobbik vasárnapi sikere jelzi, hogy a választók kritikus tömege nem tartja már szélsőségesnek a pártot. Tehát ledőltek azok a tabuk, amelyek főképp a bizonytalan választók jelentős részét tartották távol a Jobbiktól. A párt győzelem megerősítette azt is, hogy nincs plafonja a Jobbik növekedésének. Ezt a folyamatot csak a rivális pártok lehetnének képesek megállítani, de ennek egyelőre nincs jele.
Az elemzőintézet szerint az országgyűlési és az önkormányzati választások után újabb bizonyítéka látható annak, hogy sikeres a Jobbik elmúlt másfél évben folytatott, mérséklődést célzó imázskampánya. Mindez megerősíti Vona Gábor Jobbik-elnök párton belül pozícióját: ezek után még határozottabb lépésekkel haladhat a politikai jobbközép irányába.
Az elemzés kitér arra is, hogy a Fidesz láthatóan nem tud mit kezdeni a Jobbik-jelenséggel: miután éveken keresztül gyakorlatilag nem támadta ideológiailag jobboldali riválisát, a kampányhajrában azt a stratégiát választotta, ami a baloldalon az elmúlt években már egyértelműen megbukott: a Jobbik neonáci pártként való stigmatizálását.
Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője az M1-nek adott hétfői nyilatkozatában – amit a távirati iroda szemlézett – azt emelte ki, hogy a Jobbik nagyon jó volt a mozgósításban. Leszögezte, hogy Tapolca hagyományosan a Jobbik erőssége, ott érte el a párt az őszi önkormányzati választáson az egyik legjobb eredményét. Szerinte a Fidesz nem vagy csak részben tudta megmozdítani azokat a szavazókat, akiket egy évvel ezelőtt el tudott vinni az urnákhoz. Lánczi szerint a baloldal nagyon csúfosan lemaradt, hiszen míg a jobbikos és a fideszes jelölt között csak néhány száz szavazat a különbség, addig a szocialista jelölt több ezer szavazattal maradt le. Ez rámutat arra, hogy abból a szavazatveszteségből, amelyet a Fidesz elkönyvelt az elmúlt fél évben, csak a Jobbik tudott profitálni.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője az Inforádiónak adott vasárnapi nyilatkozatában azt emelte ki, hogy a tapolcai időközi országgyűlési képviselő-választás egy „ellenzékválasztásnak” tekinthető a jelenlegi közhangulatban, amit ezúttal a Jobbik nyert.
A Nézőpont szakértője szerint nagy hibát követ el a Jobbik, ha azt gondolja, a választás üzenete, hogy megérett az ország irányítására. „Szó nincsen róla, a Jobbiknak az egyik legnagyobb problémája a kormányképesség hiánya” – fogalmazott az elemző. Mráz szólt arról is, hogy a Fidesz a közelmúltban lebonyolított veszprémi időközi parlamenti választásnál jobban szerepelt, hiszen szavazótáborának nem csak felét, hanem majdnem 60 százalékát mozgósítani tudta.
Az elemző úgy látja, a stabilitás nagyon komoly értéke a kormánynak, ezért nem számít kapkodásszerű kormányátalakításra.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az eredményekből biztosan megállapítható, hogy véget ért a baloldali sikerszéria, vagyis nem oldódott meg az oldal válsága, a választópolgárok nem tértek vissza az itt található pártokhoz.