„Határvadász századok” felállítását tervezi a kormány, több ezer rendőr kerülhet a déli határhoz – jelentette be Lázár János keddi sajtótájékoztatóján, melyen a kormányülés után számolt be a vezetés terveiről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, így a személyi védelem is megoldott lesz az illegális bevándorlókkal szemben. A politikus hozzátette azt is: a déli határzár első szakasza megépülhet augusztus 31-éig.
A jogi védelmet is szükségesnek tartja Lázár, így beszámolt arról is: a parlament rendkívüli ülésének összehívása várható, hogy a büntető törvénykönyvön belül önálló tényállás születhessen. Mint mondta, akár 3-4 évig terjedő szabadságvesztéssel is szankcionálnák az illegális határátlépést, de súlyosabban büntetnék a kerítés megrongálását is.
Lázár beszámolt arról is: a miniszterelnök azt kérte Pintér Sándortól, hogy a katasztrófavédelem eddigi munkája mellett folyamatosan álljon a Fővárosi Önkormányzat rendelkezésére, felkészülve a később várható esetleges viharokra is.
Lázár János a sajtótájékoztató végén kérdésekre is válaszolt. Elmondása szerint harapófogó helyzetben van az ország, mert egyszerre jönnek délről migránsok és nyugatról is vissza akarják toloncolni a menekülteket. A határátlépők között követelőzők is akadnak, ellenük fokozottabb rendőri fellépésre van szükség, de az emberiesség szabályai szerint mindenkit ellátnak.
A miniszter úgy véli, mostanra egyértelmű, hogy szervezett embercsempész akciókról van szó a déli határnál, „embercsempész támadásnak van kitéve az ország” – mondta. Az embercsempészek szerinte kiképzik uniós jogból a menekülteket, akik így képesek kihasználni a rendszert. A határzárral azt szeretnék elérni, hogy az embercsempészek más útvonalat válasszanak. A külföldön végzendő bevándorlásellenes kommunikációs kampánnyal kapcsolatban elmondta: a Nemzeti Kommunikációs Hivatal végzi majd ezt, több nemzetközi példa alapján dolgozzák ki az ezzel kapcsolatos javaslatokat. Lázár kijelentette: leginkább a német példát tartják követendőnek, neki pedig három napja van javaslatcsomagot készíteni az ügyben.
Lázár kitért arra is, hogy a kormány megkezdte Czunyiné Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelési államtitkára által, a köznevelési rendszer átalakításáról készített beszámoló tárgyalását.
Mint mondta, tárgyalják az élelmiszer-felügyeleti díjra vonatkozó, a földművelési és az igazságügyi tárca által készített előterjesztést, illetve a dohányipari különadóra vonatkozó javaslatot, valamint döntenek az autó-, illetve a személyi hitelesek helyzetére vonatkozó előterjesztésről.
Beszélt arról is, hogy a Magosz földprivatizációs javaslata – erről bővebben itt olvashat – szerintük megfontolandó, ahogy az is szóba került, hogy szerinte „a politika és az üzleti tevékenység nem fér össze”, ezért kérte ennek felfüggesztésére a minisztériumi politikai vezetőket.
MSZP: Ez politikai cirkusz
Az MSZP szerint Orbán Viktor és kormánya a határvadász századok felállításával elismerte, hogy a 22 milliárd forintba kerülő „vasfüggöny” semmit sem ér. Tóth Bertalan, az ellenzéki frakcióvezető-helyettes keddi, az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: az illegális határzár csak egy nagyon drága politikai cirkusz kelléke, amellyel a kormány tehetetlenségét akarják leplezni, a számlát viszont a magyar emberekkel fizettetik meg.
Tóth Bertalan emlékeztetett arra, hogy az MSZP már hónapokkal ezelőtt törvényjavaslatot nyújtott be a határőrizet megerősítéséről és az embercsempészet szigorúbb büntetéséről.
Hozzátette: a helyzet azóta csak súlyosbodott, és az, hogy a Fidesz-KDNP most ugyanezekben a témákban rendkívüli parlamenti ülésnapot kezdeményez, nem mentesíti őket késlekedésük következményei alól.
Fidesz: A baloldal Brüsszelben lobbizik
A Fidesz reakciójában azt írta: a határzár létfontosságú a települések, valamint a magyar és uniós schengeni határok védelmében, de az MSZP azt még most is csak egy „politikai cirkusz kellékének” tekintik.
A párt álláspontja szerint a szocialisták frakcióvezető-helyettese ezzel elismerte, hogy továbbra sem tartják fontosnak a magyar emberek védelmét, a bevándorlók mellett állnak és tárt karokkal várják őket. Hozzátették: a baloldal kezdettől fogva ellenzi a határzár felépítését és Brüsszelben lobbizik annak megakadályozásért, a Fidesz-KDNP frakció azonban kész minden további lépésre az illegális bevándorlás megállításáért.
PM: Hamarosan Strasbourgban találhatjuk majd magunkat
A Párbeszéd Magyarországért szerint a keddi, menekültekkel kapcsolatos bejelentések azt mutatják, hogy a kormányban „semmi emberség sem maradt” – erről a párt szakszóvivője beszélt sajtótájékoztatója után az MTI-nek. Barabás Richárd azt mondta, a tervezett lépések akár a genfi egyezményt is sérthetik.
A PM-es politikus úgy fogalmazott: a bejelentések pótcselekvések, és nem adnak választ azokra a kihívásokra, amelyekkel az országnak szembe kell nézni. Szerinte a tervezett intézkedések szembe mennek olyan nemzetközi egyezményekkel, amelyeket Magyarország is aláírt, ezért „nagyon valószínű, hogy hamarosan Strasbourgban találhatjuk majd magunkat”. Példaként hangsúlyozta, hogy a genfi egyezmény kimondja, a menekülteket nem lehet azért büntetni, mert jogtalanul tartózkodnak egy ország területén.
Ha az országot megbüntetik a kormány lépései miatt, akkor azt a magyar adófizetők fogják kifizetni – emelte ki. Hangot adott annak a véleményének is, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök valóban az országra nehezedő nyomást szeretné enyhíteni, akkor egy közös európai fellépésért lobbizna.
Jobbik: Ez blöff
A Jobbik szerint a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden bejelentett újabb intézkedései csak újabb blöffnek foghatóak fel, még pótcselekvésnek is gyengék. Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője az MTI-hez eljuttatott reagálásában azt írta, nem rendőrségi átcsoportosítások kellenek a déli határszakaszra, hanem a határőrség visszaállítása, a kabinet elképzelései ugyanis csak azt eredményeznék, hogy számos helyről elvonnák a rendőrség állományát.
Az illegális határátlépés büntetésével, valamint a Btk. szigorításával egyetért a Jobbik, de szerintük az illegális migránsokkal szemben az azonnali visszatoloncolás az egyetlen megoldás.
Közölte továbbá: ezek mellett szükség lenne egy erős kerítésre, elkerülhetetlen a Dublini-egyezmény felmondása, a jelenlegi menekülttáborok zárttá tétele, valamint az újabbak létrehozásának feltételül szabni a helyi népszavazásokat.