Újabb fideszesnek lehet köze offshore cégekhez

Kerényi János feleségének és fiának több cégében is olyan tulajdonosok vannak, amelyeket adóparadicsomokban jegyeztek be.

FB
2016. 04. 15. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belize, Seychelle-szigetek és Ciprus: ide bejegyzett társaságok a tulajdonostársak Kerényi János feleségének és fiának több cégében is – írta péntek délután az Index. A Fidesz közép-magyarországi regionális igazgatójának, országgyűlési képviselőjének körzetében volt képviselő 2014-ig az a Horváth Zsolt, aki a Mossack Fonseca belső dokumentumainak adatszivárgása nyomán nyilvánosságra került Panama-iratokban is szerepelt. Kerényi azonban nem a Panama-iratokban bukkant fel.

„Ezekhez a cégekhez semmi közöm”

– jelentette ki a portálnak, de azt nem tagadta, hogy az offshore cégek családtagjai cégében tulajdonosok, elmondása szerint ebből sosem csináltak titkot, felesége vagyonnyilatkozatában is utaltak rá.

„A fideszes politikus azt mondta, a cégeket nem azért alapították, hogy adóelkerüléssel vegyenek ki pénzt a vállalkozásokból” – írta az Index, amely részletezte, Kerényi fiának mely cégei miként kapcsolódtak offshore cégekhez. Kerényi kiemelte: a szocialista kormányok alatt vagyonosodási vizsgálat zajlott ugyan ellene, de semmit nem találtak. Hozzátette: nem tilos offshore céget alapítani a magyar törvények szerint, és nem érti a mostani kampányt ez ellen. A politikust a 444 is utolérte, nekik azt mondta, hogy nyugdíjaséveire spórol, és hogy cégei teljesítményével nem elégedett.

Kerényi Jánost a netezők már régóta ismerhetik: ő volt, akit a HVG 2011-ben titokban cigizésen ért a Parlamentben, amikor Kerényi Simon Zoltánként mutatkozott be. 2012-ben az Index kérdésére csak annyit válaszolt: „Sajtóosztály. Fidesz-sajtóosztály.” Kerényi 2014-ben is alakított: megrángatta a HVG riporterét. Az 1945-ös születésű Kerényi János szőlész-borász és jogász végzettséggel rendelkezik, Soltvadkert önkormányzati képviselője, valamint kormánymegbízott is volt.

 

Magyarország egyébként eléggé fertőzött is offshore-szempontból: csaknem 700 vállalkozás működik ma hazánk területén egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel, és további 5000 hazai cég köthető hasonló egzotikus hátterű offshore országokhoz. A legnépszerűbb adóparadicsomok: Ciprus, Seychelle-szigetek, Suriname.

A Panama-iratok nyomán – amelyek a CIA-hoz is elvezetnek – egyébként Orbán Viktor javaslatára a NAV is vizsgálódni kezdett. Magyarországról az egykori MSZP-kincstárnok Boldvai László, valamint a bankár Erős János érintett, de magyar vonatkozásra bukkantunk a műkincs-kereskedelem offshore-ügyei között is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.