Tarlósnak azokkal van baja, akik hirtelen „megvilágosodtak”

A főpolgármester szerint a következő hetekben sok minden eldől.

MTI
2017. 02. 19. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarlós István szerint azok az ellenzéki politikusok, akik hirtelen meggondolták magukat a 2024-es budapesti olimpiai pályázattal kapcsolatban, felmondták a másfél évvel ezelőtti nemzeti egységet, elárulták az ügyet.

A főpolgármester a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában azt mondta: azokkal van baja, akik hirtelen „úgymond megvilágosodtak”, és meggondolták magukat, s egy nemzeti ügyből – mert az olimpia alapjában nemzeti ügynek indult – pártpolitikai ügyet gyártottak. Azok, akik másfél évvel ezelőtt erősen támogatták az olimpia rendezését, majd most szembefordultak mindezzel, „nem túl jellemesen viselkednek, képmutatók, elárulták az ügyet, felmondták azt a nemzeti egységet, amely másfél évvel ezelőtt volt az olimpiával kapcsolatban” – közölte Tarlós István.

Sikeres volt az aláírásgyűjtés

A Momentum Mozgalom összesen 266 151 aláírást gyűjtött össze a budapesti olimpiai pályázat visszavonását célzó népszavazási kezdeményezése során – jelentette be Fekete-Győr András, a szervezet vezetője pénteken. 138 ezer támogató már elég ahhoz, hogy helyi népszavazást írjanak ki Budapesten, vagyis csaknem a duplája jött össze a szükségesnek.

Mint mondta, azoknak, akik az Agenda 2020 döntés után támogatták az olimpia rendezését, másfél évig eszükbe sem jutott aláírásokat gyűjteni. A főpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a pályázatot másfél évvel ezelőtt beadták, már akkor lehetett volna aláírásokat gyűjteni, ennek semmi akadálya nem volt.

Tarlós István az ügy egyik legszomorúbb elemének nevezte, hogy nem arról szól a „történet, mint amiről szólnia kellene”. Szerinte demagóg és erőltetett hasonlatokkal heccelik a közvéleményt. Hangsúlyozta, hogy az olimpiarendezéshez a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a szponzorok „rengeteg pénzt adnak”.

A főpolgármester szerint valószínűleg még most fognak aktivizálódni az olimpia támogatói. Mint mondta, „ne felejtsük el”, hogy az az aláírás-mennyiség, amelyet a Momentum Mozgalom az olimpiarendezéssel kapcsolatos népszavazáshoz összegyűjtött, nagyon soknak tűnik, és valószínűleg az ellenőrzések után is jócskán el fogja érni azt a minimális számot, amely egy referendum kiírásához szükséges, de egy csaknem kétmilliós városban csak a szavazóképes lakosságnak körülbelül a húsz százaléka lesz. „Tehát attól nagyon messze vagyunk”, hogy ezt többségnek lehessen nevezni – tette hozzá.

Elzárt pénzcsap

Mindaddig, amíg nem derül ki egyértelműen, hogy helyreállítható-e a budapesti olimpia egységes támogatottsága, a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. felfüggeszti a megkötött szerződéseket, új megrendelést nem ad ki, és nem használja fel a pályázatra elkülönített költségvetést – áll a szervezet szombati közleményében.

Tarlós István azt mondta, a következő hetekben sok minden eldől, hogyan foglal állást a kormány, a Magyar Olimpiai Bizottság és Fővárosi Közgyűlés, s az sem zárható ki, az is egy elméleti lehetőség, hogy a népszavazás előtt születik „egy negatív döntés”, és akkor nem lesz miről népszavazást tartani.

A főpolgármester hangsúlyozta azt is: a magyar emberek régi álma, hogy olimpiát lehessen rendezni, egy olyat, amelynek nemcsak a konkrét sportértéke jelentős, hanem sok mindenre neveli az embereket: alázatra, a másik tiszteletére, a sportszerűségre és a fair magatartásra. Ezek nemcsak a sportpályákon fontosak, hanem az életben is azok lennének – fűzte hozzá Tarlós István, aki szerint ezekbe az olimpia ellenzői nem gondolnak bele.

Ezekről az értékekről szó sem esik a vitában. „Megjelennek emberek, akik végül is bevallják az utolsó pillanatban, hogy nem is annyira az olimpia ellen tiltakoztak, mint inkább szeretnének pártot, szeretnének hatalomba kerülni. Ez nem bűn, de lássuk be, hogy nem a sportról, nem a sport értékeiről, nem az olimpiáról szól” – jelentette ki Tarlós István.

 

Az emberek kétharmada nemet mondott az olimpiára

A megkérdezettek kétharmada szerint Magyarország túl szegény egy olimpia megrendezéséhez, a háromnegyedük szerint másra kellene fordítani az olimpiára költendő forrásokat: a Fidesz-szavazók több mint fele, az MSZP-szavazók 89 százaléka és a Jobbik-szavazók 92 százaléka is így gondolja. Ez derült ki a Publicus Intézet – a Vasárnapi Hírek megbízásából készült reprezentatív – közvélemény-kutatásából, amely a 2024-es budapesti olimpia megítélését vizsgálta.

Arra a felvetésre, hogy csak Budapesten lehet népszavazás az ügyben, miközben több vidéki településen is lenne a tervek szerint olimpiai helyszín, arról beszélt, hogy az olimpia rendezési jogát Budapest nyerheti el, de azt sem lehet mondani, hogy „a vidék teljesen mértékben intakt lenne a kérdésben”, hiszen több megyei jogú város és balatoni település különböző mértékben részese lenne a rendezésnek.

Egy másik felvetésre, hogy a Momentum Mozgalom tagjainak kapcsolódásait balliberálisnak lehet minősíteni, Tarlós István azt válaszolta: „ez valószínűleg így van, de alapjában viszonylag tiszták, intaktak azoktól a spekulációktól, amelyek a magyar politikát, főleg a jelenlegi ellenzék politikáját kísérik”.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.