„A Közép-európai Egyetem egyike a legfontosabb felsőoktatási intézményeknek nemcsak Magyarországon, de az egész európai felsőoktatási térségben. Ezért tartom fontosnak, hogy az esetleges szabálytalanságok korrekciója után zavartalanul folytathassa működését Budapesten” – közölte Navracsics Tibor uniós biztos az Index megkeresésére.
Korábban „Most a CEU, de ki a következő? – Tüntetés a szabad oktatásért” címmel szervezett az Oktatási szabadságot Facebook-csoport vasárnap délután öt órára tüntetést.
„Nem tudom pontosan, mennyien lesznek, egyelőre a Facebookon több mint 9000 ember érdeklődött az esemény iránt. Reméljük, tényleg sokan is lesznek, várunk mindenkit, aki szerint fontos a magyar oktatás autonómiája, aki szeretne egy szabad oktatást, és aki nem szeretné, hogy mindenféle fura indokokra hivatkozva ellehetetlenítsenek egy jól működő magyar oktatási intézményt” – mondta a Hír TV-nek Mayer Dániel, az Oktatási szabadságot csoport szóvivője.
A gyülekező a tervek szerint a Budapesti Corvinus Egyetem előtt lesz, ahonnan az ELTE és a CEU felé mennek tovább, majd a Kossuth téren fejeződik be a menet.
A kormány már hétfőn a parlament elé terjeszti a CEU elleni törvényt, és akár sürgős, kivételes eljárásban tárgyalná.
Közben a 24.hu arról írt, hogy levelet írt az ELTE rektora a karok dékánjainak. A levélben egyetempolitikai szempontokra hivatkozva arra kéri őket, hogy egyetlen szak se álljon ki külön véleményt nyilvánítani a CEU bezáratásáról, amíg hétfőn, április harmadikán nem terjeszti azt az egyetem és a rektori konferencia vezetése elé.
A portálon a levél tartalmát is idézik, ez így szól:
„Tisztelt Dékán Urak!
A Magyarországon képzést folytató külföldi egyetemek, közöttük Közép-európai Egyetem helyzetével kapcsolatos felsőoktatáspolitikai polémia kapcsán az egyetem karairól, tanszékeiről és egyes oktatóktól érkezett jelzések nyilvánvalóvá tették a felfokozott érdeklődést. Szíves tájékoztatásul jelzem, hogy 2017. április 3-án az ELTE vezető egyetemi testületei elé terjesztem a kérdést. Ugyanaznap délután a Magyar Rektori Konferencia (MRK) Elnöksége is foglalkozik a helyzettel.
Úgy vélem, hogy egyetempolitikai szempontból feltétlenül szerencsésebb lenne, ha a Karok esetleges véleménynyilvánítása nem előzné meg az Egyetem vezető testületei állásfoglalásait és az egyetemvezetés ennek nyomán kialakított álláspontját. Hasonlóképpen gondolom ezt az MRK várható nyilatkozata kapcsán.
Együttműködésüket megköszönve, üdvözlettel:
Mezey Barna
rektor”
Pénteken a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája azt közölte, hogy szerinte időszerű volt a külföldi egyetemek magyarországi működésével foglalkozni. Azonban az ELTE hallgatói önkormányzata szombaton kiadott egy, a CEU-t támogató közleményt. Ebben azt írta: úgy gondolják, hogy a diplomák kiadásával kapcsolatos szabályozások szigorítását körültekintő szakmai diskurzusnak kell megelőznie, és a szigorítás megvalósítható a Közép-európai Egyetem teljes ellehetetlenítése nélkül is.
„A Közép-európai Egyetem a felsőoktatási palettán egyedi színfoltként jelenik meg, megszűnésével a magyar tudományos közeg és így a magyar társadalom is sokat vesztene. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek a Közép-európai Egyetemmel való kapcsolata több tudományterületen kifejezetten szoros, így a Közép-európai Egyetem bezárása közvetlenül érintené az ELTE hallgatóit is. A fenti okok mentén kifejezzük szolidaritásunkat a Közép-európai Egyetem oktatóival és hallgatóival” – közölték, hozzátéve: a Közép-európai Egyetem fennmaradásáért kérik az ügy mihamarabbi, minden érintett szereplő bevonásával történő, megnyugtató rendezését.
Mint arról beszámoltunk, pénteken az amerikai külügy és Nobel-díjas tudósok is kiálltak a CEU mellett, szombaton pedig a világ neves tudományos szereplői írtak meglehetősen kemény hangvételű üzenetet a kormánynak. Az MTA kutatói is kiálltak a CEU mellett.
Egyébként készült egy Google-térkép, melyen világszerte minden olyan helyet bejelölnek, ahol valamilyen felhívással, petícióval állnak ki a CEU-mellett.
Az MTI azt írja, a felsőoktatási törvény Magyarországon működő külföldi egyetemeket érintő módosítása a javaslat szerint szerdán kerülhet napirendre.
A Die Welt nevű német konzervatív lap a Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő, tervezett változtatásokkal kapcsolatban közölt írást hétvégi számában. A véleményrovatban Wolf Lepenies német szociológus Az állam első számú ellensége című írását közölte, amelyben a szerző kiemelte: a magyar kormányfő „azt akarja, hogy bezárjon az ország utolsó kozmopolita oktatási intézménye”, a CEU, ami „újabb lépés az Orbán Viktor-féle »illiberális állam« kiépítése felé”. Hozzátette, hogy a Magyarországon orosz és török mintára épülő új rendszerben nincs helye kozmopolita tanintézménynek, és Orbán szemében ugyan már régóta szálka a Soros György által alapított egyetem, de „nem tudta veszélyeztetni a fennmaradását, legalábbis eddig”.
Most a Soros Györgyöt az állam első számú ellenségeként megjelölő sajtókampányokkal előkészített környezetben egy olyan tervezet kerül a parlament elé, amely kizárólag a CEU ellen irányul – írta a Die Welt szerzője.
A többi között kifejtette, hogy „2010 óta drámai változás ment végbe Magyarországon”, Orbán pártja a választók egyharmadának támogatásával kétharmados törvényhozási többséget szerzett, és azóta a kormányfő úgy tevékenykedik, mintha „egyeduralkodó” lenne, az ellenőrzése alá vonja az egész országot, és így „a fiatal magyar demokráciából tekintélyuralom lett”.
A CEU oktatói és hallgatói a német kormány segítségében reménykednek, ám ez „illúzió”, csak az EU beavatkozása lehetne hatásos, de „Brüsszel nem talál ellenszert a magyar miniszterelnök jogászkodó trükkjeire” – írta Wolf Lepenies.