Soros Györgyről beszélt Németh Szilárd a parlament hétfői, napirend előtti ülésén, a Fidesz alelnöke pedig egészen erős megjegyzést is megengedett magának: mint mondta, az utóbbi időszakban folyamatosan provokáltak Soros György megbízottjai, várták, hogy egy pofon elcsattanjon.
Németh nem konkretizálta, milyen esetekre gondol, de köszönetet mondott az utcákon és a határon „humánusan, törvényesen és szakszerűen” eljáró rendőröknek – írja az Index.
Az alelnök szerint egyébként Soros csak azért utazott Brüsszelbe, hogy elérje a magyar határkerítés lebontását, az illegális bevándorlók beutaztatását és szétosztását.
Németh Szilárd pofonos megjegyzése jól illeszkedik a húsvétkor indított verbális agressziókampányba: Orbán Viktor rádióinterjújában szintén provokátorokat említve azt mondta, sok derék keresztény ember tenyere viszket miattuk, és megérti azokat, akiknek ütni támad kedve a provokációk láttán.
A kormánypárti Magyar Idők egy pár nappal később egy véleménycikkben már arról írt, hogy a CEU és a civiltörvény miatt tüntető fiatalok a pofonosláda tetejét feszegetik.
A „kilövési engedély” nem is maradt hatás nélkül: egy április 15-i, a fővárosi Szabadság téren tartott kormányellenes tüntetés után egy részvevőt több férfi közrefogott, majd egy kapualjban megverték, pusztán azért, mert ő is ott volt a demonstráción.
Április 22-én pedig azért vert meg két ismeretlen férfi egy háromfős társaságot a budapesti Rácskert szórakozóhelyen, mert a baráti társaság egyik tagja egy CEU-s kitűzőt viselt.
A napirend előtti felszólaláson az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó egy gyermekbántalmazásról értekező kiadványról beszélt: Bangóné azt firtatta, felelősségre vonható-e az, aki arról értekezik egy kiadványban, hogyan kell veréssel nevelni a gyerekeket. Az érintett könyvet szavai szerint egy vallási kiadó terjeszti, s abban külön fejezet foglalkozik azzal, mikor és hogyan érdemes a gyermekeket megverniük a szülőknek – jegyezte meg. Azt kérdezte, rendben van-e ez így, szabad így könyvet megjelentetni?
Rétvári Bence, az Emmi államtitkára jelezte: a könyv iskolákban, óvodákban nem bukkant fel, senki nem engedélyezte. Egy független, privát kiadványról van szó, amiről a kormány is a sajtóból értesült.
Hozzátette: Magyarországon minden szintű jogszabály a gyermekeket a védi, a fizikai, az anyagi veszélytől és bármely egyéb kiszolgáltatottságtól, a testi fenyítésnek pedig minden formája tiltott.
Szintén MSZP-s képviselő, Varga László bírálta a kormány korábbi foglalkoztatáspolitikai döntéseit, illetve a mostani, a munkaidőkerettel kapcsolatos törvénymódosítást. Varga szerint a javaslat lehetővé tenné a munkavállalók túldolgoztatását azáltal, hogy a munkaidőkeretet három évre növelné. A tervezett „rabszolgamunka-törvényről” a munkavállalókkal nem egyeztettek – közölte.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára erre cáfolta, hogy túldolgoztatnák a munkavállalókat, a törvénymódosítással szerinte inkább rugalmasabbá teszik a munkaidőkeretet. Jelezte, a javaslat a versenyszféra és a kormány konzultációs fóruma elé kerül, majd azt követően ismét a kormány tárgyalja.
Vágó Sebestyén, a Jobbik politikusa arra emlékeztetett, hogy az ápolási díj rendezése régi adóssága a kormánynak. A díj jelenleg 51 ezer forint, s ezzel messze alulmúljuk még a környező országokat is – jegyezte meg, s felhívta a figyelmet arra: ez a tevékenység sokszor 0–24 óráig tartó szolgálatot jelent. Rendezik végre az érintettek helyzetét? – kérdezte.
Erre a felvetésre Rétvári Bence válaszolt: a kormány évről évre emelte és kibővítette az ápolási díj rendszerét, s az érintetteknek számos kedvezményt vezetett be. Létrehoztak egy kiemelt kategóriát is, az alap- és emelt összegű ápolási díjon felül további juttatást adnak, ami 53 100 forint volt tavaly. Arra is törekedtek, hogy minden díjat növeljenek – jelezte, s kitért arra, hogy hét év alatt 50 százalékos bővülés történt egy súlyos beteg otthoni, hozzátartozó általi gondozásánál, idézi a párbeszédet az MTI.