Némi túlzással munkabeszüntetésnek is beillő akciót szervez hétfőre az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kara (ELTE TáTK) – tudta meg a Magyar Nemzet.
Egy birtokunkba került körlevélből derül ki: a tanórákon az egyetemi autonómiáról fognak beszélgetni, délelőtt és kora délután pedig összesen háromórás időtartamban rövid (5-15 perces) előadások hangzanak majd el a demokráciát érő kihívásokról. Ehhez bármely egyetemi polgár csatlakozhat, tehát oktatók és hallgatók egyaránt beszélhetnek. Késő délután egy rendkívüli hallgatói és oktatói fórumot is tartanak.
Mindezzel a TáTK a jogi karhoz csatlakozik, hogy közösen tiltakozzanak a lex CEU és az egyetemi autonómia csorbítása ellen – írják a levélben.
A parlament az elmúlt hétfőn szavazta meg a felsőoktatási törvény módosítását, melynek értelmében a Soros György alapította Közép-európai Egyetem (CEU) immár szabálytalanul működik, mivel az akkreditáció szerinti „származási országában”, az Egyesült Államokban nincs kampusza és nem folytat felsőoktatási tevékenységet. Áder János köztársasági elnöknek pedig a következő hétfőn, vagy az ELTE-s tiltakozás napján kell döntenie arról, hogy aláírja-e a jogszabályt, vagy sem. Közben vasárnap újabb (immár a harmadik) tüntetés is lesz a CEU-ért.
Az ELTE lépése azért is érdekes, mert Orbán Viktor miniszterelnök (majd utána több kormánypárti politikus is) nemrég arról beszélt, hogy a magyar egyetemeknek lenne igazán miért tiltakozniuk, hiszen a CEU – szerinte jogtalan – versenyelőnyben van velük szemben. A jelek szerint viszont a magyar egyetemek jó része, illetve a tudományos kutatói közösség ezzel éppen ellentétesen viszonyul a kérdéshez.