Új javaslatcsomaggal állt elő az MSZP a plakáttörvény ügyében a pénteki rendkívüli parlamenti ülés előtt – jelentette be hétfőn Tóth Bertalan frakcióvezető az ötpárti egyeztetés után. Eredetileg szeptemberben szerették volna leporolni egy régebbi javaslatukat, de mivel a Fidesz rendkívüli ülést kezdeményezett a nyári szünetben – ami Tóth szerint „aljas módszer” –, mindenkinek eljuttatták a csomagjukat.
Mint ismert, az Országgyűlés múlt szerdán kétharmados többség hiányában elutasította a plakáttörvény néven ismert, hivatalosan „a burkolt pártfinanszírozás megakadályozásáról” szóló javaslat kétharmados többséget igénylő részeit. Az egyszerű többséget igénylő részeket a kormánypárti többség megszavazta, de a töredékes, értelmetlen jogszabályt Áder János köztársasági elnök visszaküldte megfontolásra.
A szocialisták kényelmetlen helyzetbe kerültek a plakáttörvénnyel, hiszen az kifejezetten a Jobbik ellen irányul, így a baloldalon arra kényszerülnek, hogy eldöntsék, kit támogatnak inkább: a kormányt vagy a Jobbikot. A helyzet feloldására elővett MSZP-s javaslat lényege a következő:
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője még az egyeztetés előtt azt mondta: ha a szocialistákkal meg tudnak egyezni, „ha nem teljesen őrültség a javaslatuk, és össze tudunk hozni valamilyen kompromisszumot”, akkor pénteken ismét megkísérlik a kétharmados részekkel együtt újra elfogadni a törvényt. Az egyeztetés után – az MTI tudósítása szerint – azt közölte: még tanulmányozzák a szocialisták javaslatát, de van jó néhány része, amely alkotmányos aggályokat vet fel. A Fidesz elnöksége kedden tárgyal a kérdésről.
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője a rendszerváltás óta eltelt időszak egyik legnyilvánvalóbb és legdurvább politikai paktumaként jellemezte a helyzetet. Szerinte a plakátpiac volt az egyetlen, ahol egyensúly volt a pártok között, most azonban az MSZP hozzájárul ahhoz, hogy Orbán Viktor médiahatalma ezen a területen is domináljon. Úgy fogalmazott, hogy a szocialisták javaslata semmit nem korlátoz a kormánypárti médiafölényből, csak szívességet tesz nekik. A Jobbik nem ért ezzel egyet. Volner szerint az MSZP elárulta a baloldali szavazókat és az ellenzék politikai álláspontját.
Korábban, hétfő reggel Vona Gábor pártelnök a Hír TV műsorában még kijelentette, hogy ha az MSZP javaslata a tiszta viszonyokat szolgálja, támogatni fogják.
Ferenczi István, az LMP közösségi részvételi szakszóvivője azt mondta: nem fogják hozzásegíteni a Fideszt ahhoz, hogy még inkább „nekik lejtsen a pálya”, ehhez pedig szerinte meg kell őrizni azt az ellenzéki egységet, amely a törvény első szavazásakor megvolt. Megerősítette, hogy az LMP tiltaná a kormánypropagandát a kampányidőszakon kívül is, és nemcsak a plakátokon, hanem a kereskedelmi tévékben és az internetes oldalakon is. A kormánypártok viszont erre nem voltak nyitottak.
Korábban az LMP-nek is voltak az MSZP mostani csomagjához hasonló javaslatai, egyebek mellett a közpénzből folytatott reklámkampányok – nem csak a plakátok – teljes tilalmáról. Gulyás Gergely, a nagyobbik kormánypárt alelnöke azt mondta, hogy tartalmilag támogathatók, de a végül a bizottságban elfogadott, véglegesnek szánt szövegben nem köszöntek vissza, így az LMP nem is támogatta a törvényjavaslatot.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke korábban a Facebookon azt írta: „Napok óta a legfelsőbb szintekről üzengetik nekünk: a miniszterelnök nagyon szeretné ezt a törvényt.” Bárándy Gergely MSZP-s képviselő a Hír TV Egyenesen című műsorában beszélt arról, hogy a Fidesz sms-ben győzködte az ellenzéki képviselőket, hogy ne menjenek el szavazni. Kósa Lajos ezt elismerte hétfői sajtótájékoztatóján, sőt arra szólította fel az újságírókat, hogy küldjenek ők is sms-eket a szocialistáknak.
A parlamenti erőviszonyok alapján a Fidesznek és a KDNP-nek csak annyi hiányzik a kétharmadhoz, hogy két ellenzéki képviselő ne vegyen részt a szavazáson. Múlt szerdán viszont csak egy ellenzéki, a vesegörcsöt kapott DK-s Oláh Lajos hiányzott, így nem jártak sikerrel.
Csütörtökön vagy pénteken ül össze a törvényalkotási bizottság, ott fog kiderülni, hogy valójában mit fogadnak el az MSZP javaslataiból. Az MSZP, a Jobbik és az LMP is jelezte, hogy frakciójuk teljes létszámmal vesz részt a pénteki rendkívüli ülésen.
A Hír TV kérdésére a Magyar Liberális Párt, az Együtt, a független Kónya Péter és a szintén független Kész Zoltán is azt ígérte, hogy ott lesz az ülésteremben a voksoláskor.
Ha ezt pénteken a megszavazza a Burány-Korózs páros, akkor álljon a tükör elé, és köpje szembe magát – így reagált Schiffer András az Alfahírnek. Felidézte, hogy amikor az LMP biztosította az Alkotmánybíróság jogállami keretek közti működését és megszavazta az alkotmánybírák kinevezését, akkor pont a két veterán szocialista politikus, Burány Sándor és Korózs Lajos volt a leghangosabb, és vádolta kollaborációval az ellenzéki pártot.
Hozzátette, hogy a törvényjavaslatnak vannak támogatható pontjai, de fennmarad a kiskapu, hogy bohócszervezeteknek kiszervezik a kampányolást, másrészt értelmetlen és céltalan a kampányidőszakon kívüli plakátolás betiltása. „Azzal kár áltatni magunkat, hogy ezzel a burkolt pártfinanszírozás megszűnik, mert vannak más formái is ennek, miközben a pártok működési finanszírozásának szabályozása továbbra sem oldódott meg” – fogalmazott.
Ha ezt az MSZP megszavazza, akkor többet nekik nem osztottak lapot demokrácia-deficit dolgában, és legalábbis mulatságos lenne Újhelyi István, ha Brüsszelben ezután diktatúrázna, és aggódna sajtószabadságért – mondta Schiffer.