Hatalmas területet, 290 ezer hektárnyi földet kínált eladásra 2015-ben és 2016-ban a magyar állam, ennek pedig kétharmadát el is adta. Lázár János a privatizációt azzal magyarázta, hogy ezzel 300 milliárd forintos bevételhez jut a költségvetés.
A tömeges földeladást sokan ellenezték már a kezdetektől; ellenérv volt az is, hogy a termőföld ára folyamatosan emelkedik, tehát hosszú távon anyagi veszteség éri az államot. Emellett szinte az összes eladni kívánt területeket bérbe adta korábban az állam, amely a területek értékesítésével elveszti a bérleti díjakból származó bevételeket.
A földárverési program elleni harmadik, és legnagyobb kritika pedig az volt, hogy a kormány ezzel a hozzá közel állók kezére játssza az állami földeket.
Az aggodalmak pedig nem voltak alaptalanok. Mint az Átlátszó új cikkében kiderítette, a privatizáció legnagyobb nyertese Mészáros Lőrinc családja volt, a família összesen 1550 hektárnyi földet vásárolt meg.
A vevők lakcíme szerinti bontásból látszik, hogy a Mészáros család volt a földárverések legnagyobb nyertese: A felcsúti Fő utca 311/5. alá bejelentett családtagok (Mészáros Lőrinc, valamint felesége és Beatrix nevű lánya) együttesen 1014,4 hektárnyi földet szereztek meg. Mészáros másik lánya, Ágnes további 245 hektárt vett, a polgármester öccse pedig még 291 hektárt, így a Mészáros család több mint 1550 hektárnyi földet vásárolt összesen.
A földvásárlásokat térképen elhelyező oknyomozó portál arra jutott, hogy bár egy tulajdonos maximum 300 hektárt vásárolhatott, a cégein keresztül vasutat fejlesztő, teljes médiaportfóliókat felvásároló Mészáros Lőrinc összesen 440,4 hektárnyi földet szerzett meg (egyedül vagy azonos nevű fiával együtt) a pályázatokon.