A vonulók a Blaha Lujza térről rendőri felvezetéssel a Nagykörúton a Nyugati pályaudvar melletti parkolóhoz mentek. A résztvevők egyebek között azt skandálták: „Szolidaritást!”; „Demokráciát, jogállamot, köztársaságot!”; „Idetartozunk!”. Többen transzparenseket és roma zászlókat tartottak a kezükben.
A Nyugati pályaudvar melletti parkoló harmadát megtöltő tömeg előtt Setét Jenő, az Idetartozunk Egyesület elnöke közölte: a pályaudvar falára emléktáblát akartak elhelyezni Puczi Bélának. Ő az a marosvásárhelyi „roma hős”, aki azt a cigány tömeget vezette 1990-ben, amely megmentette a marosvásárhelyi magyarokat a felbőszített román tömegtől – emlékeztetett. A szervezők elmondták, a közadakozásból elkészített táblájukat a tervekkel ellentétben egyelőre nem tudják a pályaudvar falán elhelyezni, mert a MÁV nem engedélyezte. A parkolóban a döntés felülvizsgálata érdekében aláírásokat gyűjtöttek.
Majtényi László korábbi ombudsman, az Eötvös Károly Intézet elnöke beszédében kiemelte: a megalázottak, a szegények iránti szolidaritás közös erkölcsi kötelesség. Mint mondta, a büszke roma szabadon dönt, azonos magával, és nem változtatja máról holnapra az azonosságát. A becsületes, bátor roma nem versenytársat, hanem megsegítendő sorstársakat lát a menekültekben – jegyezte meg. Majtényi László hangsúlyozta: roma értelmiség nélkül nincsen roma büszkeség. Itt az ideje, hogy egy új roma értelmiség lépjen színre – tette hozzá.
Vavrek István, a szlovákiai cigányügyi kormánybiztos helyettese azt hangoztatta: „romaként és magyarként valljuk, hogy az emberi jogok egyetemesek”.
A Roma Büszkeség Napját ötödik alkalommal rendezték meg Budapesten, hogy a cigány identitást, önbecsülést és méltóságot ünnepeljék.