A pénz még nem érkezett meg a településre, sőt még az összeg tételes felhasználásáról döntő támogatói okirat sem készült el – közölte kérdésünkre Balatonalmádi önkormányzata, miután megírtuk, hogy Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott kormánytagok és polgármesterek gyerekeinek szervezne Gizella-tábort a településhez tartozó kolostorba, a kormány pedig félmilliárd forinttal segítené „a kolostor állagmegóvását” és a helyi ifjúsági tábor előkészítését.
A forrás ettől függetlenül hamarosan befuthat, hiszen az Orbán Viktor szignózta kormányhatározat azonnali hatályú támogatást említ.
Így vagy úgy, Balatonalmádi mindenesetre nagyon jól jár a Kerényi Imre és Kontrát Károly belügyi államtitkár személyének is köszönhető támogatásokkal:
a város minimális saját forrás bevetésével jutott hozzá két műemléképülethez – úgy, hogy az egyik visszakerült hozzájuk, hiszen korábban már eladták egy magántulajdonosnak.
A visszaszerzett ingatlan a kolostoregyütteshez tartozó, de külön helyrajzi számon és tulajdonként bejegyzett magtár. Mint Zana András önkormányzati osztályvezetőtől megtudtuk, a műemléképületet 1995-ben egymillió forintért vásárolta meg az önkormányzat a Dózsa Mezőgazdasági Termelőszövetkezettől, leromlott állapota miatt azonban nem tudták hasznosítani, ezért négy évvel később 10,325 millió forintért adták el egy magánvevőnek – úgy, hogy az önkormányzat visszavásárlási jogot tartott fenn az ingatlanra, a vásárló pedig vállalta a felújítás kötelezettségét is.
„A vevő az épületen százmilliós nagyságrendű fejlesztést hajtott végre, és borturisztikai központként működtette” – írja Zana. Hogy a magtár ezután valóban értékes ingatlannak számított, jelzi, hogy az épületet a Hírbalaton cikke szerint 2015-ben még 458,5 millió forintra értékelték. A magántulajdonos két évvel később mégis negyedáron megvált a Magtártól, amikor Balatonalmádi 120 milliós állami támogatással visszavásárolta az épületet.
A másik ingatlan, a vörösberényi jezsuita rendház korábban nem volt Balatonalmádi tulajdona: az állami tulajdonú műemléképületet a rendszerváltás után a Veszprém megyei önkormányzat kapta meg – később működött hotelként és egyesületi székhelyként, majd újabb vargabetűvel visszakerült az államhoz.
Ez az állapot sem állt fenn sokáig. Balatonalmádi már 2015-ben igényt nyújtott be a kolostor tulajdonba vételére, ami nem is maradt meghallgatás nélkül: egy 2017 januári kormányhatározat ingyen a helyi önkormányzatnak adta az ingatlant, kikötve, hogy az új tulajdonosnak vállalnia kell a felújítás költségeit.
A most megítélt félmilliárdos kormányzati támogatásból erre bőven futja – ráadásul az önkormányzat uniós pályázaton is indult az épület energetikai korszerűsítésére, így valószínűleg kisebb önerőt kell vállalniuk a milliárdos értékű projektben.
Hogy az így megszerzett kolostor területén aztán valóban a NER-elit gyerekeinek tartsanak Gizella-tábort, már nem valószínű.
Az azonnali támogatást a kormány eleve egy nem nevesített ifjúsági tábor megrendezéséhez ajánlotta fel, Lázár János kancelláriaminiszter pedig 107. kormányinfóján arról beszélt, hogy a Gizella-tábort kitaláló Kerényi
álmodott valamit, ami nem úgy lesz,
a vörösberényi kolostoregyüttesben a rászorulók számára is elérhető Erzsébet-tábort rendeznek a nyáron.