Orbán Viktor miniszterelnök a saját képére formálja a magyar társadalmat – ezzel a címmel írtak a magyar kormányfő politikájáról a New York Times (NYT), a cikket a Hír TV vette észre. A tekintélyes amerikai lap jellemzése alapján, a magyar kormányfő nemcsak a demokráciát építi le, de saját ideológiáját erőlteti az oktatásra, a tudományra és a kulturális életre is. Úgy fogalmaznak: a miniszterelnök az elmúlt nyolc évben szisztematikus hadjáratot folytat a „magyar demokrácia hardvere” ellen.
A New York Times cikkében példaként említi a 8. osztályos történelemkönyvet, amelyben szerepel az, hogy Orbán Viktor szerint veszélyt jelentenek a menekültek Magyarországra.
A Magyar Történelemtanárok Egylete elnökét, Miklósi Lászlót is idézték, aki azt mondta: a kormány célja olyan történelemverziót létrehozni, ami előnyös Orbánnak.
Megszólaltatták Illés Zoltán volt fideszes környezetvédelmi államtitkárt is, aki közölte, hogy a kormányfő egyszer azt mondta neki, szeretne elpusztítani minden NGO-t (angol rövidítés feloldása: non-governmental organization, vagyis nem kormányzati szervezet).
Kiderül az is a publikációból, hogy a miniszterelnök tavaly áprilisban Philip Zimbardo világhírű amerikai pszichológustól kért tanácsot, aki a tekintélyelvű rendszerek pszichológiájának tanulmányozásáról vált ismertté.
A Neue Zürcher Zeitung (NZZ) című tekintélyes svájci lap is Magyarországról cikkezett. Azt írták, a magyar kormány nyolc év után a korlátlan hatalom egyes sikereit fel tudja mutatni, de a politikai ellenfelei ellen folytatott eljárás megmérgezte a hangulatot, és ártott a demokráciának. A szerző, Merte Baumann szerint földrengésként rázta meg a magyar belpolitikát a hódmezővásárhelyi polgármester-választás eredménye. A lap emellett közölte, hogy az adófizetők pénzéből terjesztett összeesküvés-elméletek groteszkek és antiszemita hangvételűek – az összefoglalónkat itt találja.
A The Guardian szerdán közölt helyszíni riportot Miskolcról „A magyar szélsőjobb szítja a félelmet a választások előtt” címmel – írja a Hír TV. A brit liberális lap arról tájékoztat, a városban szinte még senki nem látott migránst. Orbán Viktor nagyrészt mégis a bevándorlással kampányolt a településen. A szerző úgy fogalmaz: a miniszterelnök szélsőjobbos platformon, a határ migránsok előtti lezárásával próbál választást nyerni. Ez a retorika valószínűleg elég hatásos ahhoz, hogy célt érjen. Ráadásul az ellenzék megosztott, sok ember pedig közönyös a politikával szemben. A lap megemlíti a kormány sorozatos korrupciós botrányait, valamint azt is, hogy az elmúlt években kormányközeli kezekbe került a média jelentős része, például a helyi lapok és rádiók, és ez segített Orbán Viktornak abban, hogy a migrációt tegye a legfontosabb politikai témává.