Kásler Miklós elmondta: a tüdőtranszplantáció rendkívül összetett, bonyolult orvosi feladat, amelyre hazánkban az 1980-as évek végétől készültek, majd a bécsi egyetem transzplantációs klinikájával megkötött együttműködés részeként, 1996-ban az osztrák fővárosban elvégezték az első magyar tüdőátültetést. Magyarországon az első tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én hajtották végre az Országos Onkológiai Intézetben, azóta itthon is operálnak magyar beteget, ám eddig a műtétek a bécsi centrummal együttműködve zajlottak. – A hazai tüdőtranszplantációk száma mára elérte a kilencvenkettőt, ami európai szinten is a felső kategóriába tartozik.
A magyarországi résztvevők együttes ambíciója volt, hogy függetlenedjünk Bécstől, és legyen önálló a magyar tüdőtranszplantáció, ami az osztrákok egyetértésével szeptember 8-án megtörtént
– jelentette be a miniszter, aki beszélt arról is, hogy hazánkban a felnőttek tüdőtranszplantációja mellett immár gyermekeken is végeznek ilyen beavatkozást.
Hozzátette, hogy hamarosan átadják az Országos Onkológiai Intézet mellkassebészeti központjának újabb, három műtőből álló blokkját, amely hárommilliárd forintos kormányzati támogatással valósul meg, és amelyet a világ legkorszerűbb eszközeivel szerelnek fel. Ez lehetővé teszi, hogy a határokon túl élő magyarok tüdőtranszplantációit is elvégezhessék, illetve már több ország is bejelentkezett, hogy itt műthessék majd a saját betegeiket.
– Korábban nem egyszer fordult az elő, hogy a magyar finanszírozású, Bécsben elvégzett átültetés során a beteg, a sebészek, az altatóorvos, sőt még a műtősnő is magyar volt, és a tüdő is Magyarországról származott. Nincs ez így rendjén, mondtuk, majd megkerestük Orbán Viktor miniszterelnököt azzal, hogy mi is képesek vagyunk erre, csináljuk hát itthon a tüdőtranszplantációt. Ő ehhez minden támogatást megadott, és az Országos Onkológiai Intézetben kialakítottak egy olyan centrumot, amely alkalmas ezeknek a műtéteknek az elvégzésére – tájékoztatott Rényi-Vámos Ferenc. Az Országos Onkológiai Intézet mellkassebészeti központjának igazgatója szólt arról is, hogy példamutató együttműködést alakítottak ki a Semmelweis Egyetemmel a betegek ellátásában. Kiemelte,
mostanra érett meg a helyzet, hogy elindulhasson az osztrák kollégáktól teljesen független, önálló nemzeti tüdőtranszplantációs program.