Elon Musk 2021. január 21-jén jelentette be Twitter-fiókján, hogy 100 millió USA-dollárt adományoz a „legjobb szén-dioxid-elnyelő technológiát” kifejlesztő cégnek. A Green Policy Center elemzése szerint, bár a természet már évmilliók óta kifejlesztette a leghatásosabb módszert a szén-dioxid elnyelésére, megkötésére és újrahasznosítására; nevezetesen a növényeket, valamint a fákat – érdemes áttekinteni, hogy milyen technológiai megoldások ismertek a probléma megoldására, és mekkora az esélyük a klímaváltozás kihívásainak megoldására.
Mi is az a negatív kibocsátás?
A párizsi megállapodásban az aláíró felek megfogadták, hogy nem engedik, hogy a Föld átlaghőmérséklete több mint 2 Celsius-fokkal emelkedjen az iparosodás előtti szinthez képest, miközben arra is törekednek, hogy a melegedés legfeljebb 1,5 Celsius-fok legyen. Ahogy azt az IPCC, az ENSZ tudományos tanácsadó testülete megállapította, már a 1,5 Celsius- fokos átlaghőmérséklet-növekedés is komoly veszélyeket jelenthet az alacsonyan fekvő területeknek, azonban így még elkerülhetők lennének a globális katasztrofális események.
Ahhoz azonban, hogy ez a hőmérsékleti cél tartható legyen, 2050-re nettó nullára kell csökkenteni a globális szén-dioxid kibocsátásunkat, addig pedig összesen 800 milliárd tonna szén-dioxidot bocsáthatunk ki
– mutat rá az elemzés.

A kibocsátott szén-dioxidot begyűjtő és eltároló vagy újrahasznosító megoldásokat (angol mozaikszóval CCS) nevezzük negatív kibocsátásoknak vagy szén-dioxid-nyelőknek. Ezekre egyrészt azért lehet szükség, mert a Föld légkörében már most is rengeteg szén-dioxid található, amely már most hozzájárul a klímaváltozás negatív hatásainak erősítéséhez, vagy például a tengereink savasodásához, így a szén-dioxid kivonása a légkörből már középtávon is hasznos lehet. Másrészt a klímasemlegesség eléréséhez is szükség lehet a szén-dioxid begyűjtésére és eltárolására,
mivel jelenleg több olyan ipari folyamat is van, amelyek kibocsátásainak nullára történő csökkentésére még nincs technológiai megoldásunk.
A Green Policy Center elemzésében emlékeztet: végül van a szén-dioxidot begyűjtő és eltároló technológiák kutatását támogatók közül egy olyan szektor is, amely nem feltétlen a bolygó sorsát tartja kizárólag szem előtt: a fosszilis üzemanyag termelésében érdekelt vállalatok. Ők azok, akik úgy gondolják, hogy a tulajdonukban lévő olaj- és földgázmezők nyersanyagai nem kell, hogy a földben maradjanak, mint ahogy azt a környezetvédelmi szervezetek követelik.