Ő lehet az Anonymus által küldött videó egyik szereplője

Céges érdekeltsége és hanghordozása alapján feltételezhető, hogy Gansperger Gyula korábbi Wallis-vezér hallható azon a hétvégén nyilvánosságra került rejtélyes felvételen, amelyen egy fővárosi telek megszerezéséről beszélget két ismeretlen férfi. Eme ingatlan adásvételében fontos szerepet játszott az a Berki Zsolt, akinek a neve a Városháza feltételezett eladásával kapcsolatban is szóba került – olvasható az Index cikkében.

Forrás: INDEX2021. 11. 08. 9:12
Gansperger Gyula
Budapest, 1999. július 29. Gansperger Gyula, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelõ Rt. elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatót tart a társaság elsõ félévi eredményeirõl és második félévi terveirõl a szervezet székházában. MTI Fotó: Soós Lajos Fotó: Soós Lajos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepő fordulatot vett a Városháza tervezett eladásának ügye. Az Anonymusként emlegetett álarcos alak a hétvégén újabb videóval jelentkezett, amelyben ahhoz kívánt segítséget nyújtani, ki is az a Berki Zsolt. A férfi személye azért fontos, mert az ő cége, a Northern Rock Kft. adhatott megbízást egy ingatlanközvetítőnek a Városháza patinás épületének eladására.

Anonymus vasárnap egy korábban rögzített rejtélyes beszélgetés felvételét juttatta el több szerkesztőségnek. A párbeszéd ismeretlen résztvevőinek egyike elmondta, hogyan szerezte meg a Fővárosi Önkormányzat egyik ingatlanát. Az interneten fellelhető dokumentumok alapján a hivatalos eljárást követve, ugyanakkor Berki Zsolt megkérdőjelezhető közbenjárásával. Berki a felvételen elhangzottak alapján kapcsolatban áll valakivel, aki a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. ügyeit intézi. 

Ez most volt már. (…) Megválasztották Karácsonyt 2019 októberében, s nekem a Guszti áprilisban mondta, hogy összeismertették egy figurával, aki a Fővárosi Önkormányzat vagyonkezelőjének intézi az ügyeit. Találkoztam Berki Zsolttal (…) és mondtam, hogy én néztem pár ingatlant

– hallható a nyilvánosságra hozott felvételen.

Én kinéztem ezt a telket. Leültünk a tabáni teniszklub büféjében, megállapodtunk. Utána elmentünk a fővárosi vagyonkezelőhöz, összehozott az ügyintézővel. És akkor megvolt a biznisz

– folytatta a férfi.

Annyit kért, hogy kössek vele egy megbízási szerződést. Kért kétmillió forint előleget, azt kifizettem neki. Utána, amikor ő megnyerte a pályázatot, ami ki volt írva július közepére, amiben megállapodtunk, én megcsináltam a pályázatot az én cégem nevében, beadtam. (...) És két hét múlva mondták, hogy meg van nyerve. Jóváhagyta a Fővárosi Önkormányzat, bementünk az ügyvéddel, megírta a szerződést. (…) Én kifizettem a Zsoltit

– hallható végül.

Videója végén Anonymus elárulta, mi a helyrajzi száma annak az ingatlannak, amelyről a két férfi beszélt.

A szóban forgó ingatlan egy több mint 7400 négyzetméteres telek Budapest XXII. kerületében, a földhivatali nyilvántartás szerint tavaly október végén került a fővárostól az új tulajdonosához, a Grébics Ingatlan Zrt.-hez.

A telek jelenlegi besorolása beépítetlen terület, de ez éppen felülvizsgálat alatt áll. A főváros honlapján közzétett adatok szerint a telket bruttó 101 600 000 forintért vásárolta meg a Grébics Zrt. A fővárosi vagyonkezelő megbízásából 2020 februárjában értékbecslést készítettek, akkor 79 900 000 forint plusz áfa került be az ingatlan forgalmi értéke mezőbe – tájékoztat az Index.

A közzétett felvételen hallható férfi hanghordozása alapján feltételezni lehet, hogy a beszélgetés egyik résztvevője Gansperger Gyula.

Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. egykori elnök-vezérigazgatója 1998. szeptember 3-án (Fotó: MTI/Kovács Attila)

Az üzletemberről köztudott, hogy 1998-ban, az első Orbán-kormány idején az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. elnök-vezérigazgatója volt. A 2001-es megalakulásától 2002-ig pedig a Budapest Airport elnökeként tevékenykedett. A 2002-es kormányváltást követően a Wallis Ingatlannál helyezkedett el vezető pozícióban. 2004-től pedig már a központi Wallis gazdasági vezérigazgató-helyettese lett, és 2006-ban Bajnai Gordont váltotta a Wallis vezérigazgatói székében. Gansperger Gyula mindemellett számos gazdasági társaságban vállalt vezető tisztséget.

Karácsony Gergely főpolgármester tagadta, hogy a főváros szeretné eladni a Városházát, de szerződés bizonyítja, hogy egy ingatlanos céget már meg is bíztak a műemlékvédelem alatt álló épületegyüttes értékesítésével. A dokumentumot az Index hozta nyilvánosságra, s abból kiderült, hogy az ár mintegy negyvenmilliárd forint lehet, az ingatlanos cég pedig négyszázmilliót is kaphat szolgálataiért. A megbízási szerződés egyik talán legfontosabb pontja a megbízó rubrikája: az eladásra Berki Zsolt cége, a Northern Rock Kft. kérte fel az ingatlanközvetítőt.

A Főpolgármesteri Hivatal közleményben reagált a portálnak, amelyben azzal védekezett: a rejtélyes videóban említett ingatlan értékesítése már Tarlós István fideszes főpolgármester regnálása alatt elkezdődött. Alább változtatás nélkül olvasható a főváros kommünikéje.

„Tarlós István főpolgármestersége idején indult el a Budapest XXII. kerület 232340/1. hrsz. alatti ingatlan értékesítésének folyamata, amely teljes egészében átlátható volt

Budapest Főváros Önkormányzata hosszú idő óta az ingatlanértékesítéseit transzparensen, az elérhető legnagyobb nyilvánosság előtt, közvetítők igénybevétele nélkül, a saját gazdasági társaságán keresztül bonyolítja le. A Fővárosi Közgyűlés nyilvános ülésen dönt arról, hogy mely fővárosi önkormányzati ingatlanok értékesíthetőek. Az értékesítésre kijelölt ingatlanokról ezt követően az önkormányzat saját tulajdonú cége, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ készít nyilvános értékbecslést, amely alapján az értékesítésre nyilvános pályázaton kerül sor. A pályázatot a vagyonkezelő a saját honlapján, illetve a legnagyobb ingatlanhirdetési portálokon, jellemzően 60 vagy 90 napra teszi közzé. Amennyiben több érvényes pályázat is érkezik egy meghirdetett ingatlanra, anonim elektronikus licitre kerül sor. Az ingatlan értékesítéséről – értékhatártól függően – a Fővárosi Közgyűlés vagy feladatkörrel rendelkező bizottsága nyilvános ülésen hoz döntést.

A Budapest XXII. kerület 232340/1. hrsz. alatt felvett, Nagytétényi út 347-351. alatt található ingatlan értékesítésére is ilyen transzparens eljárásban került sor. A Fővárosi Közgyűlés 2019. március 27-én, még az előző önkormányzati ciklusban döntött arról, hogy az ingatlant értékesítésre kijelöli. Az erről szóló közgyűlési előterjesztés elérhető itt: https://einfoszab.budapest.hu/ Az előterjesztés II.4. mellékletét képezi az ingatlanértékesítési terv, így már 2019 márciusa óta nyilvánosan elérhető információ volt, hogy a kérdéses ingatlant a Fővárosi Önkormányzat értékesíteni kívánja. Az ingatlan a 2020. évi tervbe is értékesítendő ingatlanként került be.

Az ingatlanról a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ 2020. február 28-i dátummal készítette el az értékbecslést, amely alapján azt 2020. április 8-án két hónapon át nyilvános pályázaton hirdette meg a saját honlapján és a két legnagyobb forgalmú ingatlanhirdetési portálon. A nyilvános pályázaton csak a Grébics Ingatlan Zrt. nyújtott be ajánlatot, így liciteljárásra értelemszerűen nem került sor. A Fővárosi Közgyűlés Tulajdonosi Bizottsága a 2020. június 23-i ülésén egyhangúlag, a jelenlévő fideszes bizottsági tagok igen szavazatával hozott döntést a nyilvános pályázat eredményeként az ingatlan értékesítéséről. A bizottsági előterjesztés, benne az értékbecslés, elérhető itt: https://einfoszab.budapest.hu/ Ezt követően a fideszes vezetés alatt álló budafok-tétényi önkormányzat képviselő-testülete a 2020. szeptember 10-i ülésén az ingatlannal összefüggésben őt megillető elővásárlási jog gyakorlásáról lemondott.

Megjegyzendő, hogy a vevő Grébics Ingatlan Zrt. vezérigazgatója és egyedüli részvényese a cégjegyzék szerint az a Szabó Gergő István, aki korábban a MORANDO Kockázati Tőkealap-kezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság cégvezetője volt. Ennek a társaságnak a nyilvános cégbíróségi iratok szerint akkor igazgatósági tagja és közvetett résztulajdonosa volt a NER egyik oszlopos tagja, Rogán Antal hitelezője, Tombor András is.

Egy olyan ingatlanértékesítést, amely Tarlós István ideje alatt indult, ahol a vevő a NER-hez ezer szállal kötődik, amelyet a Fidesz által javasolt bizottsági tagok is támogattak, és amivel szemben a budafoki fideszes városvezetésnek sem volt kifogása, ellenben minden szempontból átlátható és korrekt volt, nehéz „baloldali korrupciós ügyként” tálalni. Főleg, hogy ehhez a lakájmédia egy olyan hangfelvételt használ, amin a szövegből kikövetkeztethetően Tombor András egykori munkatársa beszél. Gratulálunk” – reagált a Főpolgármesteri Hivatal.

Borítókép: Gansperger Gyula 1999. július 29-én (Fotó: MTI/Soós Lajos)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.