A magyar demokrácia történetében a „baloldali blokk” – 1990-től eltekintve – 2010 után a második legrosszabb eredményét érte el – jelentette ki Szánthó Miklós. Kifejtette: hogy a legfájóbbat, az bizonyos, hiszen nagy csinnadrattával, eljátszott összefogással, saját magukat igencsak jó reményekkel kecsegtetve („itt állunk a győzelem kapujában”) indultak neki a választásoknak.
Önmagukkal szemben nagyvonalúak voltak nemcsak politikai, de morális szempontból is: azzal indokolták a fasisztáktól a kommunistákig terjedő koalíció gyakorlati létjogosultságát, hogy az egyes pártok csak így, eredeti identitásukat feladva, de Laokoón-csoportként egymásba gabalyodva győzhetik le a Fideszt.Aztán kiderült: a kígyók végül egymást fojtották meg. Jó célok nélkül, pusztán a hatalomért összefogni – nem a tipikus sikerrecept. Igen: ha összeturmixolom a bucit, a húspogácsát, a salátát meg a sajtot, abból nem Big Mac lesz, hanem moslék.
Az Alapjogokért Központ igazgatója hangsúlyozta, hogy régi bűnnek hosszú az árnyéka – sőt még annál is hosszabb! A baloldali összefogás ugyanis bűnben fogant, de nem „csak” holmi általános morális standardok szerinti bűnben, hanem a résztvevők saját maguk által saját maguk számára korábban megfogalmazott kritériumok szerintiekben is. Emlékeztetett: a Jobbik és az LMP deklaráltan Gyurcsány Ferencékkel szemben jött létre, ez volt a megalapításuk krédója. Majdnem ugyanez igaz a legrosszabb SZDSZ-es hagyományok reinkarnációját megtestesítő Momentumra, mely a rendszerváltoztatás óta eltelt időszak egészének politikájával szemben határozta meg (egykori) önmagát. Az MSZP máig cipelt utódpárti jellege nem kiált elemzésért, az talán már annál inkább, hogy azzal a Gyurcsány Ferenccel fogtak össze, aki lényegében totálkárossá tette a pártot, majd az edzettebb cserbenhagyásos gázolók vigyorával tovább is lépett, hogy a szocialisták infrastruktúrájából felépítse a DK-t – tette hozzá.
Szánthó Miklós írt arról is, hogy ezek a pártok álltak teljesen össze az alapjaiban félreértett 2019-es önkormányzati választások követően (Fidesz–KDNP: 52 százalék, ellenzék: 42 százalék). Azt mondták, ez az egyetlen, sőt ez a járható út Orbán leváltásához. De nemcsak a pártok, a balliberális elit is ezt rögzítette kiindulási pontként. Kifejtette, hogy a valós politizálást nem, megfelelést annál inkább folytató egyes erők fülébe a témaformálást egyre jobban átvevő balos sajtó, értelmiségi csoportok, »civilek« duruzsolták a laboratóriumi körülmények között kikalkulált koalíció szükségességét. Nem felmentve a felelősség alól a balos politikusokat, de az előválasztást magát ez a saját tisztánlátását görcsösen és gőgösen korlátozó kör kényszerítette ki. Igen, ez az a kör, mely nem választást akar nyerni egyébként, csak beülni a zsűribe – jelentette ki.
Hozzátette: a teljes összefogásnak viszont totális bukás lett a vége. Régi bűnnek hosszú az árnyéka.