A fővárosi önkormányzat elmúlt két és fél éves teljesítményét meghatározta az a személyzeti politika, amelynek következtében a Városházát ellepték a régi baloldali káderek, a Gyurcsány-korszak emberei. A 2019. októberi önkormányzati választás után gyorsan kiderült, hogy a főpolgármesteri versenyben győztes Karácsony Gergely minden lépését a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc és köre fogja irányítani, nélkülük ugyanis a közgyűlésben nem lehet szavazati többséget biztosítani. A főpolgármester maga is kötődik a volt kormányfőhöz, mivel 2008-ig a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadójaként dolgozott. Nem is kellett sokáig várni, a választási győzelem után megkezdődtek a kinevezések az önkormányzati pozíciókra, és sorra kerültek elő a 2010 előtti kormányok prominensei.
Gyurcsány egyik bizalmi embere, egykori államtitkára, Gál J. Zoltán főtanácsadói állást kapott Karácsony mellett, majd tavaly ősszel beültették a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK) igazgatóságába is. Gál J. azon túl, hogy ő írja a főpolgármester beszédeit és a Facebook-posztjait, gyakorlatilag felügyeli Karácsony Gergely munkáját. Szintén Gyurcsány Ferenc régi bizalmasa Draskovics Tibor, aki a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatósági elnöki posztját kapta meg 2019-ben. A Gyurcsány-kormány pénzügy-, majd igazságügyi és rendészeti minisztere volt, és utóbbi tisztségben maradt Bajnai Gordon miniszterelnöksége idején is.
A Gyurcsány-korszak tért vissza Budapestre Karácsony Gergellyel
A Gyurcsány–Bajnai-korszak emberei lepték el a Városháza kulcspozícióit, és a fővárosi önkormányzat cégeinek vezető tisztségeit is többnyire a régi baloldali káderek töltötték be 2019 októbere után. A Mediaworks Hírcentrumának összeállításában bemutatjuk, hogyan tért vissza Karácsony Gergely vezetésével a 2010 előtti kormányzati politika a fővárosban.

Meghosszabbított kar
Gyurcsány Ferenc meghosszabbított karjaként működött idáig a Városházán Gy. Németh Erzsébet, a DK egyik alelnöke főpolgármester-helyettesként. Az április 3-i választásokon parlamenti mandátumhoz jutott, ezért távozik a Városházáról, a főpolgármester-helyettesi poszton Bősz Anett követi, aki az elmúlt években szintén a Gyurcsány-párt frakciójában politizált, egyébként a Magyar Liberális Párt elnöke. Gy. Németh Erzsébet 2002 és 2010 között az MSZP parlamenti képviselője volt, és régóta aktív a fővárosi politikában is. Azt, hogy 2019 óta főpolgármester-helyettesként mennyire állt Gyurcsány Ferenc közvetlen irányítása alatt, még az ellenzéki média sem titkolta, sőt a 444.hu például úgy jellemezte őt: „abban is különbözik Karácsony többi helyettesétől, hogy ő erősebben képviseli pártja, a DK érdekeit. Ez egyben azt is jelenti, hogy kevesebb autonómiája van a politikailag érzékeny ügyekről zajló vitákban. Többször hangzik el az ő szájából, hogy erről meg kell kérdeznem az elnökömet.”
Régi, megbízható baloldali káder
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes is régi megbízható baloldali káder; 2002-től a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumban dolgozott, majd 2003 márciusától miniszteri tanácsadó a Miniszterelnöki Hivatalban. Később, 2006 júliusától 2007 júliusáig a szociális és munkaügyi miniszterséget megöröklő Kiss Péter kabinetfőnöke lett. Ezt követően 2009 áprilisáig a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter – szintén Kiss Péter – kabinetfőnöke volt, majd 2009 áprilisától már Bajnai Gordon kormányában, a későbbi DK-s Molnár Csaba miniszter mellett, társadalompolitikai szakállamtitkárként ténykedett a kancellárián.
Fontos szerepet tölt be a Városházán Tordai Csaba is, aki még Demszky Gábor kabinetfőnökeként kezdte pályafutását. Az egykori SZDSZ-es jogásszal már 2019 decemberében szerződést kötött a fővárosi önkormányzat, havi 750 ezer forintos megbízási díjjal, hogy jogi tanácsaival segítse Karácsony Gergely munkáját. Tordai a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. igazgatóságának elnöke, és a neve többször szóba került a Városháza tervezett eladásával kapcsolatos botrányban. A jogász a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején államtitkár volt előbb az igazságügyi tárcánál, majd a Miniszterelnökségen, ami már kifejezetten bizalmi pozíció. A kormányváltás után Bajnai Gordonnal közösen alapították meg a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítványt, amely a következő választásra létrehozott Együtt – Korszakváltók Pártja hátországát biztosította.
A Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. igazgatósági tagja lett Kolber István, aki a Gyurcsány-kormány regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli minisztere volt.
Katona Tamás, aki a BKV felügyelőbizottságának elnöki posztját tölti be, még Horn Gyula egykori miniszterelnök bizalmasaként előbb a KSH elnöke volt, majd Medgyessy Péter kabinetfőnöke lett. Később, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok Pénzügyminisztériumában államtitkári pozíciót kapott.
További Belföld híreink
Egykori testőr bizalmi állásban
Szintén Gyurcsány egyik erős embere áll a Budapesti Városüzemeltetési Holding (BVH) felügyelőbizottságának élén Élő Norbert személyében. A DK elnökének korábbi testőre, Handl Tamás is bizalmi állásba került, ő vezeti a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságot. A manapság a DK színeiben politizáló Szabó Zoltán pedig a Fővárosi Csatornázási Művek felügyelőbizottságának a tagja.
Vágó István, a Gyurcsány-pártot erősítő egykori kvízmester is megtalálta a helyét: a BKV Vasúti Járműjavító Kft. felügyelőbizottsági tagja lett.
Borítókép: A bukott miniszterelnök baloldali káderei ellepték a Városházát (Fotó: Kurucz Árpád)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor fontos bejelentéseket tesz a rádióban + videó – kövesse nálunk élőben!
Rádióinterjút ad a miniszterelnök.

Vihar és jégeső is jöhet, kiadták a riasztást + videó
Borús, esős tavaszias időre készülhetünk.

Kövér László kifejtette, miért problémás Ukrajna uniós tagsága
A házelnök Miskolcra látogatott.

Újabb botrány az újbudai óvodában: több gyermekszökést is eltitkolhatott az intézmény vezetője
Nem tartja fontosnak a gyerekek biztonságát az óvoda vezetése?
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise

Ezt a magyar települést kegyetlenül szétverte a jégeső + videó

Ha a 80-as években születtél, ez a galéria neked szól – Gyerekkorunk kedvencei, amiket ma már senki sem ismer

Ukrajnai háború - Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről

Brutális vihar tombol az országban, villámárvíz mosta el ezt a várost

Megelégelte az Európai Bizottság: mielőbb beleszólna a kárpátaljai magyarok ügyébe

Utcáról a lakásba költözött a hajléktalanság

Az ötödik játszmában nyert az UTE és újra vezet a MÁV Előre ellen

A vonatból lökhették ki a halálra gázolt magyar olimpiai bajnokot

Liverpoolban nem szólhat a You’ll Never Walk Alone, hiába készül ünneplésre a város

Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?

Gálvölgyi leleplezte az RTL fondorlatos tervét, kiderült a titok Majka daláról
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor fontos bejelentéseket tesz a rádióban + videó – kövesse nálunk élőben!
Rádióinterjút ad a miniszterelnök.

Vihar és jégeső is jöhet, kiadták a riasztást + videó
Borús, esős tavaszias időre készülhetünk.

Kövér László kifejtette, miért problémás Ukrajna uniós tagsága
A házelnök Miskolcra látogatott.

Újabb botrány az újbudai óvodában: több gyermekszökést is eltitkolhatott az intézmény vezetője
Nem tartja fontosnak a gyerekek biztonságát az óvoda vezetése?