– A keresztényüldözés, napjaink egyik legkevésbé tárgyalt emberi jogi válsága, a világot 2020-ban megtorpanásra kényszerítő koronavírus-világjárvány ellenére is töretlen lendülettel folyik – olvasható az összegzés a Budapest-jelentés a keresztényüldözésről (2021) című kötetben. Az Orbán Viktor előszavával ellátott kiadványból ugyanis kiderül:
csak 2021-ben 4761 keresztény embert öltek meg a hite miatt, 4488 templomot vagy más keresztény épületet rongáltak meg, 4277 keresztényt ítéltek el és tárgyalás nélkül börtönöztek be, valamint több mint 340 millióan, azaz minden nyolcadik keresztény él diszkriminációnak és üldöztetésnek kitéve.
A keresztényellenesség gyökerei
Európára ugyanakkor másfajta keresztényüldözés jellemző, mint Afrikára, a Közel-Kelet egyes államaira vagy Kínára. Bár egy-egy esetben előfordulnak fizikai atrocitások és a vandál cselekmények száma is megszaporodott, a kereszténység elleni fellépések a keresztény értékek, a hagyományos erkölcsök, a hagyományos házasság és családmodell felülírására irányulnak.
Civilizációnkat tehát elsősorban a kulturális keresztényüldözés sújtja, amely az objektív értékek és az abszolút igazság létezését kérdőjelezi meg.
A kereszténység kritikája és az egyházellenes hangok ugyanakkor nemcsak napjainkban, hanem már a középkorban és a kora újkorban is megjelentek. A 18. század folyamán a vallás és annak intézményesült formája jellemzően még csak intellektuális támadások célkeresztjébe került, a francia forradalom viszont, szakítva egy több évszázados hagyománnyal, már az állam és az egyház közötti kapcsolatot is felszámolta. A vallás szerepének és tekintélyének leépítéséhez azonban leginkább a marxi valláskritika járult hozzá, aki a felvilágosodás korának ateista, materialista gondolatait tekintette irányadónak, a vallást pedig „a nép ópiumának” nyilvánította. A nemzetiszocialista ideológusok a kereszténységre szintén ellenségként tekintettek, és mindent, ami gyengíthette a Führer befolyását a nép vezetésére nézve, megpróbáltak eltörölni. Nem túlzás kijelenteni, hogy a 20. század elejére ezek az eszmék pusztító erejűvé váltak, így az 1910-es és 1960-as évek között a föld számos nyugati kultúrkörhöz tartozó országában szenvedtek üldözést az egyházak hívei.