Navracsics Tibor hangsúlyozta: A tizenhét vállalás közül az egyik legfontosabb vállalás az Integritási Hatóság, vagyis egy olyan új intézmény létrehozatala, amely közbeszerzési eljárást ellenőriz az uniós forrásokkal kapcsolatban. Mint mondta, ez egy független hatóság lesz, a vezetőjét egy nyílt pályázatos eljárásban fogják kiválasztani. Hozzátette: az intézményről szóló jogszabályt következő pénteken nyújtják be az Országgyűlésnek, és a működését novemberben kezdheti meg. Úgy tudni, a Hatóság olyan esetben beavatkozik, ahol véleménye szerint az illetékes hatóságok nem tették meg a szükséges lépéseket olyan csalás, összeférhetetlenség, korrupció és egyéb jogsértés vagy szabálytalanság megelőzésére, felderítésére és kijavítására, amely hátrányosan érinti az uniós pénzügyi támogatások végrehajtását. E mellett a Hatóság függetlenségét átfogó garanciák biztosítják. Elnökét nyílt pályázat alapján az ÁSZ elnökének javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki.
A miniszter elárulta, hogy a másik fontos vállalás a Korrupcióellenes Munkacsoport.
Magyarország még erősebb garanciát ad, ez az egység nem a kormányzati szerkezeten belül kap helyet, hanem az új integritási hatósághoz kötődik
– emelte ki Navracsics Tibor.
Magyarország legfontosabb vállalásai többek között az Integritási Hatóság és a Korrupcióellenes Munkacsoport mellett szerepel a korrupcióellenes keretrendszer erősítése: Ennek értelmében a Kormány vállalja a vagyonnyilatkozatok személyi hatályának és tartalmának kibővítését, illetve ellenőrzési rendszerének megerősítését. A vállalások közé tartozik még az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer (EKR) fejlesztése az átláthatóság növelése érdekében. Az OLAF-fal való együttműködés megerősítése is. A magyar kormány már augusztus végén megkezdte a vállalt intézkedések végrehajtását. A tervek szerint ezt a Bizottsággal és nemzetközi szervezetekkel (Európa Tanács, OECD) szoros együttműködésben folytatja. Szeptember 19-én és 23-án várható egy-egy törvénycsomag benyújtása. A szeptember 19-i törvénycsomagban a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó, illetve az OLAF-fal való együttműködéssel kapcsolatos törvénymódosítások lesznek. A szeptember 23-i törvénycsomag tartalma még előkészítés alatt áll. A Magyar Nemzet kérdésére a miniszter kifejtette, a döntések után a kormány év végéig lezárja a szükséges adminisztrációs feladatokat is, és ezután az unión múlik, hogy mikor jöhetnek a források.