Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány július végén az egyetemekkel és a hallgatói érdekképviselettel folytatott konzultáció után elvi döntést hozott a felsőoktatási felvételi rendszer megújításáról. Az egyetemi autonómia és felelősség további erősítése csak úgy képzelhető el, ha az intézmények érdemben lehetnek hatással a hallgatók kiválasztására, felelősséget vállalnak a képzésben, a tanulmányi életút támogatásában és abban, hogy a későbbiekben a fiatalok magas szinten tudják kamatoztatni tudásukat a munkaerőpiacon – írta lapunk megkeresésére a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), hangsúlyozva, hogy az új feltételek erősítik az egyéni hallgatói felelősséget is, mivel saját képzési pályájukra, intézményválasztásukra, tanulmányaikra nagyobb hatással lehetnek majd a leendő hallgatók.
Szeptember végéig dolgozzák ki az új felvételi szabályokat
A kormány nyáron egyeztetett a felsőoktatási intézményekkel és a hallgatói érdekképviseletekkel a felsőoktatási felvételi rendszer megújításáról, ami a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint is nagyobb autonómiát, de nagyobb felelősséget is jelent. A 2024-ben bevezetendő új szabályrendszert szeptember végéig kell kidolgozniuk az egyetemeknek.
Rugalmasabb felvételirendszer
Az eddigi felvételi előnyeit megtartva egy rugalmasabb rendszer jön létre, amelyben továbbra is hat helyre lehet jelentkezni egy központi felületen
– fejtették ki. A felvételi eljárásnál az Oktatási Hivatal szerepe kimagasló, ugyanis a központi koordinációnak – aminek mind a társadalmi, mind a hallgatói elfogadottsága kiemelkedő – köszönhetően lehetőség van arra, hogy a közel százezer jelentkező dokumentumait megfelelő hitelesítési módszertannal, egységesen kezeljék, így a rendszer átlátható és kiszámítható marad – részletezte a KIM. Hozzátették: a szakképzésből való egyetemi bejutás, a több pontszámítási mód közül a legjobb érvényesítése, az oklevél alapján történő pontszámítás a jövőben is megmaradnak, hiszen ezek a követelmények a fiatalok számára kedvezők voltak. A hallgatókért folytatott verseny továbbra is megmarad, ugyanakkor a felsőoktatásba történő bejutás könnyebbé válhat a korábban tanulmányokat végző vagy diplomával még nem rendelkezők számára – emelték ki. A KIM úgy fogalmazott:
az új felvételi rendszert két év múlva vezetik be, így a változásokra való felkészülésre elégséges időt biztosítanak az érintetteknek. Az első évben csak könnyítéseket lehet bevezetni, ezekről az egyetemek maguk dönthetnek
– tették hozzá.
A nyelvtudás a fontos, nem a nyelvvizsga
A Magyar Nemzet rákérdezett arra is, mit várnak a diplomához kötött nyelvvizsga eltörlésétől, ez a szabályozás ugyanis az Európai Unióban egyedül hazánkban volt érvényben. A KIM arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Covid-járvány idején a nyelvvizsga-amnesztia hatására több mint 140 ezer diplomát adtak ki. Rámutattak: ezek megfeleltek a munkaerőpiac elvárásainak, a munkáltatók ugyanis nyelvi kompetenciát várnak el, nem nyelvvizsgát. A jövőben tehát a diplomaszerzéshez kötött nyelvvizsga-kötelezettség megszűnik, ehelyett a képzés során kell az egyetemeknek biztosítaniuk a megfelelő nyelvi kompetenciákat – fejtették ki, hangsúlyozva:
a változás következtében a nyelvvizsgáztatás és nyelvoktatás területén is nő a felsőoktatási intézmények autonómiája, ugyanakkor gondoskodniuk kell arról, hogy hallgatóik rendelkezzenek az adott szakon megszerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegennyelvi ismeretekkel. A kimeneti nyelvi követelményeket ezentúl az intézmények az egyes képzéseiknek megfelelően szabályozhatják, és ez a változás a kihirdetés után, már ősztől életbe lép, így megoldást jelenthet a bent ragadt diplomák kérdésére is
– részletezték. A köznevelésben és a szakképzésben a kötelező nyelvi érettségi megmarad, ami egyre bővülő nyelvi készségeket, képességeket biztosít, és egyetemtől függően a felvételin akár pluszpontot is jelenthet – tették hozzá.
A HÖOK reméli, hogy javul a felsőoktatás hozzáférhetősége
Megkerestük a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK) is, amelynek sajtófőnöke, Budai Marcell a változásokról kifejtette: bíznak abban, hogy a felsőoktatás hozzáférhetősége javulni fog és anyagi okok nem akadályozzák majd a fiatalokat abban, hogy egyetemre menjenek. Úgy fogalmazott:
az idő rövidsége miatt valószínűleg több egyetem még mindig az emelt szintű érettségiért, vagy a nyelvvizsgáért ad majd pluszpontot, de az önkéntesség, vagy a felvételi beszélgetésen bemutatott, személyes és szociális készségek is érhetnek többletpontokat, ahogy a munkatapasztalat, vagy az egyéb kompetenciák is.
Hozzátette: a legfontosabb az, hogy ezekről a jövőben már nem központilag, hanem minden intézmény egyénileg dönthet, így a felelősség is rájuk hárul. Megerősítette ugyanakkor, hogy minden felvételi módosítás leghamarabb két év múlva léphet életbe, kivéve, ha az a hallgatók számára kedvező, ilyen például a minimumponthatár, amit 2023-tól már nem kell meghatározni. A kötelező nyelvvizsgával kapcsolatban Budai Marcell rámutatott: nem várható el az egyetemektől, hogy a nulláról építsék fel a hallgatók nyelvtudását, ezért a középiskolákban kell a diákoknak annyi nyelvismeretet szerezni, hogy erre a felsőoktatási intézmények ráépíthessék a szakmai részeket.
A felsőoktatási intézményeknek szeptember 30-ig kell kidolgozniuk a saját felvételi szabályaikat, amelyek minisztériumi és fenntartói jóváhagyás esetén a decemberben megjelenő felvételi tájékoztatóban olvashatók majd.
Borítókép: Tanévnyitó a Neumann János Egyetemen (Fotó: Bús Csaba/Petőfi Népe)
További Belföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSulyok Tamás: Sose tekintsünk egymásra, a másik magyarra ellenségként
Minden különbségtől függetlenül kalkuláljuk bele egymást az életünkbe – kívánta a köztársasági elnök.
Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik
Összesen több mint 93 százalékkal emelkednek a tanárbérek, ami azt jelenti, hogy közel megduplázzák a pedagógusok bérét.
Menczer Tamás: Megszólalt a Kicsi, és beszélt magáról
Megkapta a nemzet a karácsonyi ajándékát Magyar Pétertől a Fidesz kommunikációs igazgatója szerint.
Mesés karácsonyi látványosságok a Balatonon
Január ötödikéig jár a fénykomp.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Több bérlet is megszűnik januártól Budapesten
Karácsonykor is elhurcolják a hadköteleseket Zelenszkij háborújába + videó
Óriási fordulatot vesz az időjárás, ennek sokan nem fognak örülni
Európa legmodernebb és egyik legnagyobb lőszergyára Magyarországon épült
Így mutatja meg a gyűrűsujjad, hogy mennyire vagy rabja az alkoholnak
Háború Ukrajnában: Mi az orosz realitás? + videó
Sajnálatos hír: betegség miatt elmarad a magyar rock and roll királyának ma esti koncertje
Karácsonyi sportműsor: angol és skót foci, NFL, NBA, jégkorong
Szalah karácsonyfája nagy vihart kavart a muszlim világban + videó
Demjén Ferenc nem tréfált, kőkeményen kiállt Orbán Viktor mellett
Orosz–ukrán háború: sokkoló bejelentés érkezett Európáról
Tragédia: holtan találták a Szlovéniában eltűnt magyar túrázót
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSulyok Tamás: Sose tekintsünk egymásra, a másik magyarra ellenségként
Minden különbségtől függetlenül kalkuláljuk bele egymást az életünkbe – kívánta a köztársasági elnök.
Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik
Összesen több mint 93 százalékkal emelkednek a tanárbérek, ami azt jelenti, hogy közel megduplázzák a pedagógusok bérét.
Menczer Tamás: Megszólalt a Kicsi, és beszélt magáról
Megkapta a nemzet a karácsonyi ajándékát Magyar Pétertől a Fidesz kommunikációs igazgatója szerint.
Mesés karácsonyi látványosságok a Balatonon
Január ötödikéig jár a fénykomp.