– A forradalom bölcsőjénél állunk és fiatal forradalmárokra emlékezünk – fogalmazott Harrach Péter, rámutatva, hogy a forradalmat mindig fiatalok csinálják, ez látható a magyar történelemben is. Példaként említette többek között II. Rákóczi Ferencet, aki 27 évesen állt a szabadságharc élére, illetve a pesti srácokat, aki többnyire tizenévesek voltak.
Emlékeztetett arra, hogy a napokban búcsúztatták el Wittner Máriát, aki 19 évesen harcolt 1956-ban. – Mi van a fiatalokban, amikor reménytelennek látszó helyzetekben is a forradalmat választják? – tette fel a kérdést Harrach Péter. Válaszában úgy fogalmazott: ez a szabadságvágy. A szabadság azonban nemcsak az emberek személyes életében érvényesül, hanem a nemzet életében is. Legnagyobb ellensége pedig a félelem – tette hozzá.
Rákosi Mátyás országában dermesztő félelem uralkodott; ezt a félelmet rázták le magukról azok a fiatalok, akik derűsen és bátran indultak el a forradalom útján – jelentette ki a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke.
Arra is kitért, hogy az utóbbi 500 évben nagyrészt birodalmak uralma alatt éltünk: a török, az osztrák, a német és az orosz birodalom alatt. Néhány évtizede önállóak vagyunk, azonban vannak birodalomépítők, akik nem így gondolják. – 1956 öröksége arra is kötelez minket, hogy ezt a harcot is megvívjuk, és újra kimondjuk: éljen a szabadság! – fogalmazott Harrach Péter.