Korányi utódja ellen is felmerült már az ügynökvád

Karácsony Gergely új városdiplomáciai tanácsadójával kapcsolatban is szóba került már, hogy vannak nem nyilvános amerikai kapcsolatai. Kendernay János 2018-ban még a német zöldek európai parlamenti listájára is majdnem felkerült, majd az LMP-t kormányozta zöldpárti irányba, most pedig Korányi Dávid asztala mögé ült be a budapesti Városházán. Az ukrán háborúba fegyvereket is szállítana, most viszont tanácsadás, kapcsolattartás lesz a feladata.

Kreft-Horváth Márk, Harangozó Éva
2022. 12. 21. 5:45
KENDERNAY János
Budapest, 2020. február 14. Kendernay János, az LMP társelnöke sajtótájékoztatót tart az Nemzeti Választási Iroda (NVI) V. kerület Alkotmány utcai épületénél, miután további zöld népszavazási kérdéseket nyújtott be Sóskuti-Varga Gergelynek, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) titkársága főosztályvezetőjének 2020. február 14-én. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mondja ezt egy embernek, aki Európát bejárta, beélte és otthonának tekinti? Annak mondja, akinek több százezer honfitársa Angliában és Németországban él? Annak örülnék egyébként is, ha az EP-listák a jövőben euró­pai szinten állnának össze – ezt válaszolta Kendernay János, amikor egy 2019-es interjúban a hazaárulás vádjával illették. A Válasz Online azért vetette fel az ügynökvádat az akkor frissen az LMP társelnökének megválasztott politikussal szemben, mert 2018 végén egy ideig úgy tűnt, hogy a németországi Szövetség 90/Zöldek (Bündnis 90/Die Grünen) párt EP-listáján fog bejutni az Európai Parlamentbe.

A német zöldpárttal kapcsolatban is visszatérő az ügynökvád; emlékezetes volt, amikor például a Greenpeace amerikai vezetőjét államtitkárnak nevezték ki az általuk vezetett külügyminisztériumba. – A németek is kaptak egy amerikai helytartót – írta akkor lapunk hasábjain az Alapjogokért Központ biztonsági szakértője.

Kendernay pályázata, amivel a listára jelentkezett, a mai napig megtalálható a zöldek honlapján. Az LMP-s politikus azt is írja benne, hogy szimbolikus a visszatérése Németországba, hiszen szerinte fordulat előtt áll Európa. Szerinte sok dolgot kellene megvédeni, de még többet kell jobbá tenni. A visszatéréssel Kendernay arra utal, hogy a rendszerváltáskor a Humboldt Egyetemen tanult. Az LMP-s politikus aztán elmondása szerint ő maga döntött arról, hogy nem fogadja el az EP-listán való jelölés lehetőségét, annak ellenére, hogy szerinte a zöldek felvették volna a lista befutó helyére. Kendernay akkor arra hivatkozott, hogy az LMP-t kell visszavezetnie a helyes útra. Szerinte a közös zöld, ökopolitikai és európai értékekhez és célokhoz kell visszatalálnia pártjának, melynek fél évvel később a társelnöke is lett.

A magyar belpolitikai térben a Jobbikkal kiegészülő baloldali összefogástól Kendernay sem volt elragadtatva, arról már az LMP őt követő társelnöke, Kanász-Nagy Máté egyezett meg a többi ellenzéki párttal. Kendernay ekkor arról is beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy a Kétfarkú Kutya Párt megerősödése is lehet a következménye a Gyurcsányékkal való összefogásnak, ami szerinte nem lenne rossz dolog.

A 2021-es előválasztási kampányban Szigetszentmiklóson tűnt fel, azonban végül nem indult a baloldali háziversenyen. Az orosz–ukrán háború kitörésekor azzal vetette észre magát, hogy a fegyverszállítások mellett foglalt állást, szerinte Márki-Zay Péter helyesen nyilatkozott, amikor arról beszélt, hogy akár katonákat is kell küldeni a frontra, ha a NATO úgy dönt.

Ez év végén aztán Karácsony Gergely városdiplomáciai tanácsadójaként tűnt fel, a poszton a dollárbotrány főszereplőjét, Korányi Dávidot váltotta. Az előző tanácsadó azzal vált ismertté, hogy ő gründolta azt az Action for Democracy nevű szervezetet, melyen keresztül jelenlegi ismereteink szerint hárommilliárd forintnyi dollártámogatás érkezett a magyar baloldal 2022-es országgyűlési kampányába.

Közérdekű adatigényléssel fordultunk a fővároshoz azzal kapcsolatban, hogy Korányi Dávid – Karácsony Gergely korábbi városdiplomáciai főtanácsadója, valamint az Action for Democracy vezetője –, amíg a Városházának dolgozott, mekkora fizetést kapott, valamint mi volt a munkája, milyen feladatokat látott el.

A megküldött dokumentumokból kiderült, hogy Korányi Dávid illetménye a beléptetésétől – vagyis 2019. december 20-tól – kezdve jogviszonya megszűnéséig havi bruttó kilencszázezer forint volt. Feladata volt többek között vezetni a városdiplomáciai csoportot, közreműködni a Főpolgármesteri Irodát érintő igazgatásszervezési feladatok ellátásában, ellátni a város vezetőit külkapcsolatokat érintő információkkal és tanácsokkal, valamint kapcsolatot tartani a Budapestre akkreditált különböző testületekkel (mint nagykövetségek, konzulátusok, kereskedelmi képviseletek).

Borítókép: Kendernay János (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.