– Május 1-jével a buszra és vasútra is érvényes havi országbérletet és vármegyebérletet ajánlunk. A vármegyebérlet 9450 forintba, a havi országbérlet pedig 18 900 forintba kerül majd – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombati országértékelő beszédében. A MÁV–Volánbusz közleményben ismertette a részleteket: májustól az új bérletekkel teljes vármegyét, sőt akár az egész országot be lehet utazni a MÁV-Start, a Volánbusz, a MÁV–HÉV vagy a GYSEV járataival. Ezen társaságok
helyközi járatait korlátlanul használhatják majd az utazók a bérleten feltüntetett területen. A vármegyebérlet és az országbérlet napi több tízezer buszon és kötöttpályás járaton teszi lehetővé az utazást egyéb jegy vagy bérlet megváltása nélkül.
Azt remélik, hogy az új tarifatermékek bevezetésével mind a közúti, mind a kötöttpályás helyközi közösségi közlekedés versenyképesebb, vonzóbb lesz, jobb minőségű kiszolgálást, több járatot, kevesebb várakozást jelent, és pozitív hatása megjelenik a belföldi turizmusban és a vendéglátásban is.
Az új bérleteket
- a MÁV-Start pénztáraiban,
- automatáinál és
- a MÁV-appon,
- a Volánbusz pénztárainál,
- a buszokon és
- a GYSEV pénztárainál
lehet majd megvásárolni. Várhatóan április utolsó hetében egyes értékesítési csatornákon elővételben is megvásárolhatók lesznek.
A teljes árú, harmincnapos érvényességű vármegyebérletet 9450 forintért lehet majd megvásárolni, a szintén harmincnapos országbérlet ennek duplájába, 18 900 forintba kerül majd. A tanulóbérlet kilencvenszázalékos kedvezménnyel váltható, 945 forintért.
A teljes árú vármegyebérlet olcsóbb lesz, mint a havi Budapest-bérlet vagy mint 15 liter, átlagosan 250-300 kilométer megtételére elegendő üzemanyag, február közepén érvényes áron számolva – hangsúlyozták.
Akik az utazásaik alkalmával rendszeresen átlépik a vármegyehatárt, két vármegyebérlet áráért az ország egész területére érvényes országbérletet vásárolhatnak. Ez 2500 forinttal olcsóbb lesz, mint jelenleg harminc kilométerre érvényes bérlet. A tanulók ennél a bérletfajtánál is igénybe vehetik a 90 százalékos kedvezményt, így 1890 forintért szinte bárhová eljuthatnak az országban.
A vármegyebérlet és az országbérlet nem vehető igénybe helyjegyköteles vonatokon, első osztályon, továbbá a helyi közösségi közlekedési társaságok járatain sem. A Pest vármegyei bérlet, illetve az országbérlet a BKK járatain sem érvényes, de Budapesten belül a helyközi szolgáltatók járatain lehet velük utazni.
A teljes árú bérlet árának 86 százalékát térítik meg a munkáltatók. Így vármegyebérlet esetében mintegy 1300 forint, országbérlettel kicsit több mint 2600 forint saját költségen lehet utazni a helyközi szolgáltatók járatain.
A nem távolsági jellegű, regionális és elővárosi utazások jelentős része vármegyén belül vagy szomszédos vármegyék között történik.
A regionális és elővárosi közlekedésben, különösen a kisebb településeken élők számára az új bérlet több közeli település elérését is segíti, de megmaradnak a jelenleg megvásárolható bérletek is.