Mindezek azért fontos információk, mert a már idézett nemzetbiztonsági jelentés megerősíti, hogy a külföldről érkező pénzügyi forrásokkal kapcsolatba került cégek – köztük a Publicus Kft. – megbízott félként szerepelnek egyes ellenzéki pártok kampánybeszámolóiban is. Az a hatályos magyar jogszabályok megsértését jelenti, ha ezek a cégek a pártok számára nyújtott szolgáltatásokat a külföldről érkezett forrásokból finanszírozták – olvasható a jelentésben.
A jogszabályok esetleges megsértésének vizsgálata, az utalások mögötti szerződéses kapcsolatok ellenőrzése és értékelése az Állami Számvevőszék, illetve a NAV hatáskörébe tartozik, ezért a NIK átadta nekik a rendelkezésre álló pénzforgalmi adatokat.
Az ÁSZ az Origó kérdésére közölte: a jelentés alapján felmerülhet a kétség, hogy az együttműködő baloldali pártok kampányköltései az elszámolásban nem jelennek meg teljeskörűen. A folyamatban lévő ellenőrzés során ezért az ÁSZ megkeresi az érintett magáncégeket.
Pulai botrányos megnyilvánulásai
A dollárbaloldal megbízható elemzőjének számító Pulai András és cége az elmúlt években a hamis felméréseivel is felhívta magára a figyelmet. A 2018-as országgyűlési választások előtt év elején a Vasárnapi Híreknek arról beszélt a Publicus ügyvezető igazgatója, hogy a teljes népesség körében 27 százalékos a Fidesz–KDNP népszerűsége, ez mintegy 2,2 millió ember. Pulai szerint ezzel el is érte a növekedési plafonját a kormányzó pártszövetség. A valóságban, mint ismert, végül 2018. április 6-án 2 607 990 belföldi választópolgár, vagyis a teljes népesség 33 százaléka voksolt a kormánypártokra.
A tavalyi választás előtt pedig a Népszavának pedig azt „mérte”, hogy a Fidesz és az egyesült baloldal is 47-47 százalékon áll, sőt hozzátette, hogy az olló folyamatosan zárul, vagyis azt sejttette, hogy az ellenzék fog nyerni. Mint ismert, a Fidesz húsz százalékkal kapott több szavazatot.
Pulai András a valósággal semmilyen kapcsolatban nem lévő felmérésein túl közéleti kérdésekben is botrányos megnyilvánulásokra ragadtatja magát. Az egyik ilyen eset 2021 augusztusában történt, amikor a balliberális kötődésű elemzőközpont vezetője a Hír TV Plusz-mínusz című műsorában azt mondta, a pedofília betegség, így együtt lehet érezni az abban szenvedőkkel. – Egyrészt bűncselekmény, másrészt a tudomány mai állása szerint betegség. A kettő együtt alkalmas arra, hogy valaki tényalapú vagy művészszerű alkotásban mutassa be azt a szenvedést, amit sok pedofil beteg is átél – mondta Pulai. A műsorban egyébként arra reagált, hogy az egyik streaming szolgáltató egy olyan filmet tűzött műsorára, amely nyíltan a pedofília iránt érzékenyít.
Később, 2022. január 17-én Pulai a gyermekvédelmi népszavazás kapcsán azt vetette fel, hogy ezzel az erővel akár tarthatnánk referendumot arról is, hogy 1956 forradalom volt-e vagy esetleg ellenforradalom.
A baloldal kedvenc elemzőjének egyébként az iskolai végzettsége is homályos, vélhetően van valamiféle felsőfokú diplomája, az azonban nem derül ki az interneten fellelhető adatokból, hogy ez pontosan milyen végzettség. Sokatmondó, hogy saját bemutatkozásaiban sem teszi ezt világossá. Mindez a kutatói-politikatudományi területen egyedülálló, hiszen politikai oldalaktól függetlenül minden releváns, a médiában megszólaló szereplő valamilyen formában fel szokta tüntetni, hogy milyen intézményben, mikor és milyen szakon szerzett végzettséget. Pulai azonban ezt sem LinkedIn-oldalán, sem cége honlapján nem részletezi a szakmában megszokott módon. Ráadásul abból, hogy valaki Európa-tanulmányokat és nemzetközi kapcsolatokat tanult több különböző intézményben, nem következik, hogy akár politológusnak, akár szociológusnak nevezheti magát. Ehhez nyilvánvalóan szakirányú végzettség lenne szükséges.
Borítókép: Pulai András, a Publicus Intézet vezetője (Forrás: YouTube)