Véget vet a migránsok trükközésének a magyar kormány

A háború miatti humanitárius helyzetet sokan illegális migrációs célokra igyekeznek kihasználni, ezért az ukrán–magyar határon úgy módosul a határátlépési eljárás, hogy akik a háború előtt érkeztek Ukrajnába, azok beléphetnek Magyarországra, de akik a háború után, azoknál csak akkor engedélyezik a belépést, ha érvényes schengeni vízummal rendelkeznek – mondta Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár egy pénteki háttérbeszélgetésen.

2023. 02. 17. 12:45
Horgos, 2020. január 28. Migránsok a vajdasági Horgos központjában 2020. január 28-án. Hajnalban több mint hatvan határsértõ próbált áttörni a Horgos és Röszke közötti közúti átkelõnél. MTI/Molnár Edvárd Fotó: Molnár Edvárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az ukrán–magyar határon úgy módosul a határátlépési eljárás, hogy akik a háború előtt érkeztek Ukrajnába, azok beléphetnek Magyarországra, de akik a háború kitörése után, azok esetében csak akkor engedélyezik a belépést, ha érvényes schengeni vízummal rendelkeznek – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára egy pénteki háttérbeszélgetésen.

Ezzel Magyarország követi a lengyel és szlovák gyakorlatot

– tette hozzá. Az államtitkár leszögezte, hogy akik ukrán állampolgárok és a háború elől menekülnek, továbbra is szabadon tudnak átjönni a határon. 

– Azok is, akik a háború kirobbanása előtt érkeztek Ukrajnába, ugyanilyen módon át tudnak jutni az ukrán–magyar határon. Illetve azok, akik a háború kirobbanása után érkeztek Ukrajnába, de útlevéllel és vízummal rendelkeznek, szintén beléphetnek Magyarország területére – ismertette.

– Magyarország a háború kitörése óta minden ukrán polgárt befogadott, aki a háború elől menekült – hangsúlyozta Rétvári Bence. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára leszögezte, hogy hazánk segítséget nyújt a határon, valamint Budapesten a BOK csarnokban, ez a rendszer pedig továbbra is működik. – Emellett segélyszállítmányokat küldünk Ukrajnába, azonban fegyvereket nem küldünk és nem is engedünk át. Ebben változás a későbbiekben sem lesz – nyomatékosította a kormánypárti politikus.

Látható, hogy a háború miatti humanitárius helyzetet sokan illegális migrációs célokra igyekeztek kihasználni

– jegyezte meg Rétvári. Továbbá jelezte, hogy a tavalyi számokat a 2021-es adatokkal összevetve 87-szeres növekedés volt tapasztalható az Ukrajna felől érkező marokkóiak, míg 475-szörös az indiaiak esetében. Az államtitkár elmondta, hogy összességében tizenegyszeresére nőtt azoknak a személyeknek a száma, akik migrációs szempontból kockázatot jelentő országból indulva Ukrajnán keresztül érkeztek Magyarországra.

– Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei év is egy nehéz és bonyolult határbiztonsági helyzetet hozott – mondta a háttérbeszélgetésen Bakondi György, a Miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Mint mondta, az ukrajnai háború kitörése óta 1 061 765 fő menekült érkezett hazánkba. – Ez egy sokrétű, nehéz feladatot jelent. Első biztonságos országként fogadnunk kell a menekültstátusra jogosultakat. Ezzel kapcsolatban szűrési-ellenőrzési feladatokat látnak el a belügyi szervek – hangsúlyozta. Továbbá Bakondi György jelezte, hogy a zöldhatáron egy év alatt mindössze 1723 fő érkezett Magyarországra.

 

– A déli határszakaszon folyamatos és jelentős a migrációs nyomás 2015 óta 

– hívta fel a figyelmet a főtanácsadó, majd jelezte, hogy az elmúlt nyolc évben 958 847 főnyi határsértőt fogtak el, valamint eljárást indítottak 5556 embercsempész ellen. Eddig idén pedig 3297 határsértőt és 141 embercsempészt fogtak el. – Mindez gondos jogi szabályozást, hatósági munkát, végiggondolt határőrizeti rendszert és a határvadászegységek felállítását igényelte – húzta alá Bakondi György. Kiemelte: szeretnék, hogy változás történjen az Európai Unió elhibázott migrációs politikájában.

BAKONDI György
Bakondi György változást vár az EU migrációs politikájában. Fotó: Szigetváry Zsolt

Emellett a háttérbeszélgetésen Rétvári Bence lapunk kérdésére elmondta, hogy a határvadászegységek kiképzése folyamatos, ezzel együtt pedig bővül a déli határon szolgálatot teljesítő határvadászok száma.

Borítókép: Migránsok a vajdasági Horgos központjában 2020. január 28-án. Aznap hajnalban több mint hatvan határsértő próbált áttörni a Horgos és Röszke közötti közúti átkelőnél (Fotó: MTI/Molnár Edvárd)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.