– Az ukrán–magyar határon úgy módosul a határátlépési eljárás, hogy akik a háború előtt érkeztek Ukrajnába, azok beléphetnek Magyarországra, de akik a háború kitörése után, azok esetében csak akkor engedélyezik a belépést, ha érvényes schengeni vízummal rendelkeznek – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára egy pénteki háttérbeszélgetésen.
Ezzel Magyarország követi a lengyel és szlovák gyakorlatot
– tette hozzá. Az államtitkár leszögezte, hogy akik ukrán állampolgárok és a háború elől menekülnek, továbbra is szabadon tudnak átjönni a határon.
– Azok is, akik a háború kirobbanása előtt érkeztek Ukrajnába, ugyanilyen módon át tudnak jutni az ukrán–magyar határon. Illetve azok, akik a háború kirobbanása után érkeztek Ukrajnába, de útlevéllel és vízummal rendelkeznek, szintén beléphetnek Magyarország területére – ismertette.
– Magyarország a háború kitörése óta minden ukrán polgárt befogadott, aki a háború elől menekült – hangsúlyozta Rétvári Bence. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára leszögezte, hogy hazánk segítséget nyújt a határon, valamint Budapesten a BOK csarnokban, ez a rendszer pedig továbbra is működik. – Emellett segélyszállítmányokat küldünk Ukrajnába, azonban fegyvereket nem küldünk és nem is engedünk át. Ebben változás a későbbiekben sem lesz – nyomatékosította a kormánypárti politikus.
Látható, hogy a háború miatti humanitárius helyzetet sokan illegális migrációs célokra igyekeztek kihasználni
– jegyezte meg Rétvári. Továbbá jelezte, hogy a tavalyi számokat a 2021-es adatokkal összevetve 87-szeres növekedés volt tapasztalható az Ukrajna felől érkező marokkóiak, míg 475-szörös az indiaiak esetében. Az államtitkár elmondta, hogy összességében tizenegyszeresére nőtt azoknak a személyeknek a száma, akik migrációs szempontból kockázatot jelentő országból indulva Ukrajnán keresztül érkeztek Magyarországra.
– Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei év is egy nehéz és bonyolult határbiztonsági helyzetet hozott – mondta a háttérbeszélgetésen Bakondi György, a Miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Mint mondta, az ukrajnai háború kitörése óta 1 061 765 fő menekült érkezett hazánkba. – Ez egy sokrétű, nehéz feladatot jelent. Első biztonságos országként fogadnunk kell a menekültstátusra jogosultakat. Ezzel kapcsolatban szűrési-ellenőrzési feladatokat látnak el a belügyi szervek – hangsúlyozta. Továbbá Bakondi György jelezte, hogy a zöldhatáron egy év alatt mindössze 1723 fő érkezett Magyarországra.