Hozzátette: legfrissebb felmérésükben azt vizsgálták, mit gondolnak a fiatalok, manapság mennyire lehet egyszerűen hozzájutni valamilyen kábítószerhez. A megkérdezettek 13 százaléka gondolja, hogy nagyon könnyen, további 31 százalék pedig, hogy könnyen képes lenne drogot szerezni, ha akarna. Ugyanerre a kérdésre 2016-ban még 13 százalék válaszolta, hogy nagyon könnyen és további 23 százalék, hogy inkább könnyen hozzá tudna jutni valamilyen kábítószerhez, ha akarna. – Jellemzően a 20–24 évesek azok, akik egyszerűbbnek ítélik meg a hozzáférés esélyét, illetve a Dél-Alföld és Észak-Magyarország régióiban élő fiatalok – mondta Székely Levente.
– Lelki szempontból a drogok használata nem más, mint a megküzdés hirtelen, rossz formája, amely hosszú távon tovább rontja az idegrendszer reakcióképességét. Bizakodásra adhat viszont okot, hogy a magyar fiatalokban továbbra is ott van az értékorientáltság, az identitás maga stabil
– emelte ki Hal Melinda, a Tanuláskutató Intézet vezető kutatója, klinikai szakpszichológus.
Az eseményt szervező Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója, Molnár István Jenő hangsúlyozta, a szigorítás támogatottsága azt jelzi, hogy a fiatalok az őket érintő megannyi szorongás (COVID, háború, gazdasági helyzet stb.) ellenére sem a kábítószerekben látják a kiutat, illetve még kevésbé szeretnék azt mindenki számára elérhetővé tenni.
– Mintha képesek lennének megtartani józanságukat a ma jellemző legalizációs és egyéb fogyasztásra ösztönző trendek médiában történő folyamatos promotálása ellenére is
– tette hozzá.
A kábítószerek törvényi szabályozásával kapcsolatban Székely Levente kiemelte: friss adataik szerint a fiatalok kétharmada szigorításpárti. Arra a kérdésre ugyanis, hogy „Ön inkább szigorítaná vagy enyhítené a kábítószerekkel kapcsolatos törvényi szabályozást” 30 százalék válaszolt úgy, hogy jelentősen, további 38 százalék inkább szigorítaná, ezzel szemben 21 százalék inkább, 4 százalék pedig jelentősen enyhítené. A fiatalok meglehetősen határozottan foglaltak állást a kérdésben, mindösszesen 7 százalékuk nem tudott vagy nem akart válaszolni – hangsúlyozta.
Korábban lapunk beszámolt róla, hogy eközben a balliberális oldal szereplői a rendszerváltás óta a könnyűdrogok legalizálása mellett áll ki. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt Million Marijuana March címmel a napokban tartott rendezvényt a Madách téren a marihuána legalizálása, valamint „egy okos drogpolitika” érdekében.
Új veszélyforrás
Manapság egyre népszerűbb az okosdrogok használata: vizsgákra készülő egyetemistáktól, irodai dolgozóktól az e-sportolókig gyakorlatilag bárki használhatja a koncentráció javításának, illetve a fáradékonyság csökkentésének érdekében – számolt be róla a drogkutato.hu portál. Mint írták, a modafinil nevű okosdrog egy vényköteles gyógyszer (elsősorban Provigil néven találkozhatunk vele), amelyet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyezett a narkolepszia, az alvási apnoe és a műszakos alvászavar kezelésére. Kiemelték, hogy a modafinil lényegében egy stimuláns, így hatása a kokainéhoz és az amfetaminokhoz hasonló, továbbá növeli az éberséget és az ezt szabályozó vegyi anyagok szintjét az agyban. Ezenfelül képes fokozni a kognitív funkciókat, beleértve a memória, a koncentráció és az általános szellemi teljesítmény javítását.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)