Megkérdőjeleződött a Magyar Orvosi Kamara törvényes működése
A múlt szombati botrányos küldöttközgyűlésen megkérdőjeleződött a Magyar Orvosi Kamara legitimitása. A kamara is kénytelen volt elismerni, hogy a közgyűlés és az ott lezajlott szavazások érvénytelenek voltak. Ráadásul lejárt az országos küldöttek mandátuma, amire a kamara ügyvivő testületeket nevezett ki a választások lebonyolítására, de erre vélhetően nem volt joga.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Óriási a zűrzavar és az ennek nyomán kialakult botrány a Magyar Orvosi Kamara (MOK) körül, az egy hete kudarcba fulladt küldöttközgyűlés nyomán ugyanis a kamara legitimitása kérdőjeleződött meg. A küldöttközgyűlés kulisszatitkaira rálátók, illetve az azon résztvevők lapunknak rámutattak: a MOK elnökségének a felelőssége, hogy hagyták eddig a pontig eljutni a szervezetet.
A pengeéles kritikát megfogalmazók szerint a MOK ugyanis nem saját vélt vagy valóságos hibáira koncentrált, hanem a kormánnyal való hadakozással töltötte az idejét.
Mint ahogy arról tegnap az Origó cikke nyomán beszámoltunk, botrányba fulladt a MOK június 3-i küldöttközgyűlése. A történteket megerősítették lapunknak résztvevők is.
A küldöttközgyűlés fél tízkor megállapította, hogy összesen 67 küldött regisztrált, ami határozatképtelenséget jelent. Ennek ellenére a megismételt küldöttközgyűlést a határozatképesség hiánya ellenére megnyitották.
A káosz része volt, hogy nem állítottak mandátumvizsgáló bizottságot sem, ami a megjelentek személyazonosságának megállapítására is szolgált volna. Az elnök javasolta a meghirdetett napirend módosítását, azok ellenére, hogy az alapszabály szerint határozatképtelenség esetén az ülés csak változatlan napirenddel hívható megismételten össze az eredetivel azonos napra.
Ezt áthidalandó, gyorsan hoztak egy határozati javaslatot a mandátumok meghosszabbítására a következő választásokig, ezzel elismerve azt a korábban körömszakadtáig vitatott tényt, hogy a jelenlegi országos küldöttközgyűlés a lejárt mandátumú képviselettel nem legitim.
Az egyik küldött azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a lejárt mandátumok meghosszabbítására nincs jogosultságuk. Ekkor a többség ráébredt, hogy az egész küldöttközgyűlés jogszerűtlen, és káosz alakult ki.
Ennek ellenére az elnök próbavoksolást rendelt el, amit háromszor is megismételtek, egyiken sem volt meg a határozathozatali küszöb, akár szavazógéppel, akár kézfelemeléssel, akár felállással szavaztak.
Ekkor a jelenlévők többsége elhagyta a termet, így a küldöttközgyűlést berekesztették.
A történtekről lapunknak beszámoló orvosok szerint megkérdőjeleződött a MOK legitimitása, hiszen bár MOK elnöksége teljes átláthatóságot hangoztat, mégsem tették közzé az elnökség éves beszámolóját, a felügyelőbizottság beszámolóját és az etikai bizottság beszámolóját. Mivel az országos küldöttközgyűlés botrányba fulladt, nincs elfogadott 2022. évi számviteli beszámoló se.
Tegnap közleményben ismerték be, hogy érvénytelen volt a június 3-i küldöttközgyűlés, ami szerintük a kabinet hibája.
„A küldöttközgyűlést bizonytalan jogi helyzetben kellett megtartani, a kamara ellen meghozott törvénymódosítás ugyanis a február 25-én megkezdett választási folyamatot megszakította. A bizonytalanság a négy évre választott országos küldöttek mandátumának pontos érvényességi idejét is érintette, ami miatt a Belügyminisztérium állásfoglalását kérte az Országos Hivatal már 2023. március 8-án” – írták, hozzátéve, hogy szerintük Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár válaszában nem adott jogilag érvényes útmutatást.
„A kamara a június 3-ai, sikertelen küldöttközgyűlése után újraindította a kamarai választásokat, a lejárt mandátumú területi vezetők helyett ügyvivő testületek vezénylik le a választást. Az országos elnökség mandátumát a fentiek nem érintik, az 2023. november 30-ig él. Az újonnan választott képviselőkkel zökkenőmentesen folytatjuk a magyar orvostársadalom képviseletét, maradunk az őszinte hang a magyar egészségügyben” – írták magyarázatképpen.
Lemondás
A kirobbant zűrzavar és botrány következtében tegnap lemondott az egyik alelnök. A MOK késő este tette közzé honlapján, hogy Lénárd Rita alelnök bejelentette lemondását, amit a MOK elnöksége tudomásul vett.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.