Forrás: Magyar Nemzet, Wikipédia2023. 12. 29. 5:50
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Tragédiával indult 2023 januárja Magyarországon. Baumann Péter posztumusz rendőr főhadnagy, az újbudai rendőrgyilkosság áldozata 29 évesen halt meg, miután január 13-án Budapesten, a XI. kerületi Lecke utcai társasházban – rendőri intézkedés közben – a 35 éves Sz. Szilárd egy tőrkéssel mellkason, szívtájékon szúrta.
A rendőri intézkedés közben egy másik rendőr a bal combján, egy harmadik rendőr mellkasának jobb oldalán és a jobb karján szenvedett szúrt sérüléseket. A sérült rendőrök rövid üldözés után támadójukat a helyszín közelében elfogták. A cikk címétől eltérően Baumann Péter nem híres, azonban teljesen biztos, hogy hős.
Január 25-én, 96 éves korában hunyt el Kutasi Katalin magyar előadóművész, opera- és nótaénekes, énektanárnő, drámai szoprán. Bár a második világháború és az azt követő események késleltették a kibontakozását, de a Budapestre való költözés meghozta neki a sikert. Professzionális karrierje 1956 tavaszán kezdődött, amikor próbát énekelt a Magyar Rádióban. Az intézmény azonnal felkérte egy felvételsorozatra.
A rendszeres rádiós fellépések országos ismertséget hoztak a művésznőnek.
Az opera mellett a magyar nótára helyezett egyre nagyobb hangsúlyt, és kora legjelentősebb előadóművészévé vált, bejárta az ország legnagyobb színházait. Emellett fellépett többek között Franciaországban és Finnországban, az 1970-es éveket többnyire külföldön töltötte. 2002-ben készült el a második önálló nagylemeze, ekkor volt az utolsó nyilvános fellépése is.
2006-ban életműdíjat kapott, 2018. június 17-én, 92 esztendősen átvehette a Dankó Pista-életműdíjat.
Február 22-én, 73 évesen halt meg Dunai Tamás Jászai Mari-díjas színész. Pályája csaknem ötven éve alatt száznál több emlékezetes színházi szerep, több tucat film- és televíziós szerep megformálása kötődik nevéhez.
1996 óta háromszor hívta meg a BBC Világszolgálat, hogy a magyar adás állandó munkatársainak beszédkultúrájával foglalkozzon, 2006 szeptemberétől a Madách Musical Műhely osztályvezető tanára volt.
1985-ben Jászai Mari-díjat, 1989-ben Greguss Zoltán-díjat kapott.
1997-ben érdemes művész kitüntetésben részesült. 1998-ban Emerton díjat, Az év musicalénekese elismerést vehette át. 2000-ben Mensáros-díjjal jutalmazták művészetét. 2015-ben Magyarország kiváló művésze díjat kapott, a következő esztendőben pedig szülővárosa, Mohács díszpolgárává választották. 2017-ben Tolnay Klári-díjjal tüntették ki. 2022-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává választották.
Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr 83 évesen, március 30-án halt meg.
Olyan filmek fűződnek a nevéhez, mint a Staféta, a Madárkák, a Sárika, drágám, a Fotográfia, a Régi idők focija, a Talpuk alatt fütyül a szép, a Szabadíts meg a gonosztól, a Ripacsok, a Dögkeselyű, a Szerencsés Dániel, a Hosszú vágta, a Szirmok, virágok, koszorúk, a Csók, anyu! A nyolcvanas évek közepétől külföldön is dolgozott, Peter Kassovitzal a Hazudós Jakabban, a Xavier Koller rendezte A remény útjai elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, míg a Raszputyin című film az Emmy-díjat.
Géczy Dorottya Jászai Mari-díjas színésznő 91 évesen, április 3-án távozott az élők sorából.
1949-ben végzett a Színművészeti Főiskolán, a következő két évben a Miskolci Nemzeti Színházban játszott. 1951–1957 között az Ifjúsági Színház és az Irodalmi Színpad művésze volt. 1957-től a Vidám Színpad társulatához tartozott.
A pályán eltöltött 70 évi jubileumát a Karinthy Színház színpadán ünnepelte 2019 májusában az Éless-Szín Édes teher című előadással, ekkor Hegedűs D. Géza és Felföldi Anikó a MASZK Országos Színészegyesület nevében a Színház- és Filmművészeti Egyetem díszoklevelét adta át neki – írja a Wikipédia.
Az egyik legkiválóbb magyar sanzonénekesnő volt. Több országban, így Ausztriában, Svájcban, Franciaországban, Németországban és Izraelben is vendégszerepelt.
Életének 93. évében, április 9-én elhunyt Bárány Frigyes Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művész, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház alapító és örökös tagja.
Több mint harminc játék- és televíziós filmben szerepelt, leghíresebb alakítása Az aranyember című filmben Kacsuka Imre szerepe volt.
A Jászai Mari-díjat 1984-ben, az érdemes művész címet 1990-ben, a kiváló művész elismerést 2014-ben kapta meg. 2019-ben elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának díját.
Április 18-án elhunyt Török Ádám Máté Péter-díjas és Fonogram-életműdíjas magyar fuvolista, énekes és dalszövegíró. A Mini együttes alapítója és frontembere hetvenöt éves volt. Május 8-án az Erkel Színházban adott volna születésnapi koncertet.
1968-ban megalapította a progresszív rockot, bluesrockot és jazzrockot játszó Mini együttest, amely tizenöt év kihagyással napjainkig működött.
Török Ádám 2017-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést, 2019-ben a Máté Péter-díjat, 2021-ben Fonogram-életműdíjjal tüntették ki.
Április 23-án, 83 évesen távozott az élők sorából Cs. Németh Lajos hosszan tartó, súlyos betegség után. Számos filmben feltűnt, egyik legismertebb alakítása Keleti Márton A tizedes meg a többiek (1965) című alkotásához fűződik, melyben Grisát, a sebesült orosz katonát játszotta. Szinkronszínészként egy ország ismerte a hangját a külföldi sikersorozatokból, mozifilmekből, több mint 2200 szinkronszerepet tudhatott magáénak.
Aase-díjat kapott 2013-ban, melyet a magyar színházi előadások epizódszerepeit megformálóinak ítélnek oda. Számos tévéfilmben is láthattuk, így többek közt a Borsban, a Família Kft.-ben. Több mint tíz évig tagja maradt a Jóban Rosszban csapatának.
Április 25-én, 79 éves korában meghalt Szélyes Imre Jászai Mari-díjas színész, rendező.
1992-től a Nemzeti Színház, majd 2000–2012 között a Pesti Magyar Színház színésze. A Nemzeti Színiakadémián 1993-tól, 2000-től pedig a Pesti Magyar Színiakadémián tanított. Rendszeresen szinkronizált is.
Vágó Istvánt sokan szerették és sokan nem, azonban az vitathatatlan, hogy a televíziós műsorvezetőt, szerkesztőt, később politikust az egész ország ismerte. Április 29-én, 74 éves korában érte a halál.
Sokan nem tudják róla, hogy a Budapest Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán diplomázott. Először mérnökként, majd nyelvismeretének köszönhetően külkereskedőként dolgozott. A Magyar Televízióban az 1975. évi Riporter kerestetik című vetélkedőben tűnt fel, és 1997-ig az MTV munkatársa volt.
Televíziós munkája mellett basszusgitározott is, a Favágók együttes tagja volt.
2005-ig tagja és alelnöke volt a Tényeket Tisztelők Társaságának, amelynek fő célja a racionális gondolkodás terjesztése például a babonákkal, ezoteriával szemben. 2006-tól a Szkeptikus Társaság alapítója és elnöke volt.
Politikai tevékenységet is folytatott. A 2014-es önkormányzati választáson a Demokratikus Koalíció, az MSZP, az Együtt–PM és az Európai Föderalisták közös jelöltjeként indult önkormányzati képviselőjelöltként. Több könyve is megjelent.
Május 3-án, 64 éves korában meghalt Hunyadi Károly, a Balaton zenekar egyik alapítója. A Balaton együttest Hunyadi Károly és Vígh Mihály alapította 1979-ben. A magyar alternatív élet meghatározó zenekara azóta is kisebb megszakításokkal, változó felállásban működik.
Május 8-án, 95 éves korában meghalt Máthé Erzsi Kossuth-díjas színésznő, a Nemzet Színésze. A Katona József Színház alapító tagja volt, harminc évig a Nemzeti Színház tagja volt, játszott filmekben, kabaréjelenetekben is.
A Jászai Mari-díjat kétszer kapta meg, ezen kívül érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Nemzet Színésze. Megkapta a Kossuth-díjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét (polgári tagozat), a PUKK-díjat, a Vastaps-díjat, a filmszemle életműdíját, a Hazám-díjat és a Kállai Ferenc-életműdíjat. Budapest díszpolgára.
Május 20-án, 66 évesen hunyt el Lang Györgyi, a Pa-dö-dö énekesnője, műsorvezető, színésznő. Hosszú, méltósággal viselt betegség után otthonában, barátai és családja körében, álmában távozott.
Lang Györgyinél fiatal korában sclerosis multiplexet állapítottak meg. 2021 decemberében stroke-ot kapott, emiatt beszédközpontja sérült, jobb karja lebénult.
Május 26-án Szegedi Erika Jászai Mari-díjas színésznő távozott 81 évesen. A színésznő csaknem ötven éven át volt a Vígszínház tagja. Bár balerinának készült, végül a színészi pálya mellett döntött.
Utolsó vígszínházi szerepében, a 2012-ben bemutatott Monokliban is múlhatatlan derűvel sziporkázott, hol kisgyermekként, hol pedig fölényes, rafinált asszonyságként komédiázott – írták róla a megemlékezésben.
A május 27-én elhunyt negyvenéves Suhajda Szilárd földünk tizennégy nyolcezres hegycsúcsa közül korábban háromra feljutott: 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül.
A Mount Everestet is így célozta meg, egyedül, azonban útközben nyoma veszett.
Ő lett volna az első magyar, aki minden segítség nélkül feljut a csúcsa. A statisztikák szerint a sikeres megmászások kevesebb, mint két százaléka történik oxigénpalack nélkül, és még kisebb számot jelent azon mászók szűk csoportja, akik serpaasszisztenciát sem vettek igénybe.
Hatvankilenc éves korában elhunyt Döme Dezső dobos – közölték a Hobo Blues Band egykori zenésztársai június 11-én. Döme Dezső Radics Béla Tűzkerék nevű együttesében kezdte, 1979-től több ízben volt évekig a Hobo Blues Band dobosa, ő dobolt Deák Bill Gyula Rossz vér című lemezén is. Később a P. Mobilban is zenélt.
„Elveszítettük őt, aki még évek óta tartó zenészi magányában is reménykedve készült a visszatérésre. De társa szerető gondoskodása sem tudta megakadályozni halálát, mert hosszú évek óta súlyos szívproblémái voltak. Hálás vagyok a sorsnak, hogy játszhattam vele és ő hozzátette munkáimhoz, amit tudott. Szomorúan búcsúzom tőle. Legyen neki könnyű a föld” – kívánta neki Hobo.
Életének 77. évében, júlis 19-én elhunyt Balázsovits Lajos Balázs Béla-díjas magyar színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Még pályakezdőként lett Jancsó Miklós állandó színészeinek egyike (Fényes szelek, Még kér a nép, Szerelmem, Elektra, Magyar rapszódia, Allegro barbaro, Szörnyek évadja, Isten hátrafelé megy, Kék Duna keringő, A mohácsi vész, Ede megevé ebédem).
Jelentős filmrendezők alkotásaiban játszott: Makk Károly (Isten és ember előtt, Egy erkölcsös éjszaka), Mészáros Márta (Holdudvar), Sára Sándor (Feldobott kő).
Munkájának elismeréseként 1982-ben Balázs Béla-díjat kapott, 1987-ben érdemes művésznek választották, 2015 óta pedig örökös tag a Halhatatlanok Társulatában. 2020-ban Nagykanizsa díszpolgárává választották. 2022-től Balázsovits Lajos a Nemzet Színésze.
Nyolcvannégy éves korában, július 23-án érte a halál Pap Éva Jászai Mari-díjas színművészt. A művésznő halálhírét csak később hozták nyilvánosságra. Legjelentősebb szerepét Németh László Széchenyi című drámájában játszotta, amelyben Crescenitát alakította, de számos más műben is szerepelt. A színésznőt sok magyar filmben is láthatta a közönség; Keleti Márton, Makk Károly és Fábri Zoltán műveinek is rendszeres szereplője volt.
Legjelentősebb filmjei között volt az 1966-os Egy magyar nábob és az 1971-es Szindbád.
Szeptember 8-án, 84 évesen meghalt Tiboldi Mária Jászai Mari-díjas színésznő.
Kálmán Imre-szerepeivel bejárta az egész világot, Moszkvától Izraelig, Bécstől Amszterdamig, Berlintől Tokióig. Állandó repertoárján volt a Csárdáskirálynő, a Cirkuszhercegnő és a Marica grófnő is.
1986-ban Jászai Mari-díjat kapott, 2021-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává választották, emellett a Robert Stolz-aranyérem és a Kálmán Imre-emlékplakett tulajdonosa. Velence díszpolgára, szülővárosa, Szolnok is kitüntette.
Szeptember 28-án, 72 éves korában meghalt Szirtes András Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, vágó. Az alkotó a teljes ranglétrát végigjárta a Mafilmnél, munkásságát Balázs Béla-díjjal ismerték el.
A nyolcvanas évek végén az Egyesült Államokban is tartott egyetemi előadásokat, 1990-ben lett a Szirtes-Film Kft. vezetője. Munkásságát 1998-ban Balázs Béla-díjjal ismerték el.
Tragikus hirtelenséggel, 62 éves korában, november 18-án elhunyt Magyarország egyik legismertebb lemezlovasa, Palotai Zsolt. Halálát szívroham okozta. A Tilos Rádió zenei főszerkesztőjeként dolgozott, illetve ő volt a Tilos az Á Klub művészeti vezetője is.
Magyarországon úttörője volt az elektronikus zene, a drum and bass és a breakbeat műfajoknak, amelyek hazai elterjedésében kiemelkedő szerepe volt. Halála napján kapta meg a Pro Cultura Urbis díjat.
Szintén november 18-án halt meg Csomós Mari. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, a Nemzet Színésze nyolcvanéves volt. A színház volt az élete, ahogy vallotta magáról többször is. Székely Gábor rendező keze alatt bontakozott ki Szolnokon, ahová 1971-ben szerződött el.
Az 1964-ben indult filmes karrierje az elsősorban fővárosi színházakban játszó kortársaihoz képest kevesebb darabot számlál, de a közönség olyan produkciókból emlékezhet rá, mint a Még kér a nép, a Jadviga párnája, az Állítsátok meg Terézanyut!, a Sorstalanság vagy a 2015-ös Anyám és más futóbolondok a családból. A színésznő majdnem hatvan éve kezdődött televíziós karrierje során pedig
többek közt olyan népszerű sorozatokban szerepelt, mint a Nyolc évszak és a Kisváros.
„Egy színész az színész. Az én dolgom az, hogy a szavaimmal, a testemmel és egész idegrendszeremmel megpróbáljam megértetni a nézőtéren ülőkkel, amit szeretnénk elmondani. Hiszen ezért csináljuk az egészet: a közönségért” – fogalmazott egyszer hitvallásáról.
November 28-án, 56 évesen meghalt Bajomi Nagy György.
„Megrendülten tudatjuk, hogy Bajomi Nagy György, társulatunk tagja, méltósággal és mindannyiunk számára példaadó lelkierővel viselt hosszú betegség után a mai napon elhunyt” – tudatta a az Örkény Színház a Facebook-oldalán.
A közönség a Kisváros és a Tűzvonalban című filmekből ismerheti a Jászai Mari-díjas színészt.
December 6-án, 68 éves korában meghalt Andresz Kati színésznő, szinkronszínész.
Andresz Kati 1978-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Még ugyanebben az évben a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház tagja lett. 1981–1984 között a Pécsi Nemzeti Színház, 1984–1986 között pedig a győri Kisfaludy Színház színésze volt. 1986–1987 között a szolnoki Szigligeti Színházban játszott. 1987-ben a Jurta Színház alkalmazottja volt. 1988 óta volt szabadfoglalkozású.
December 15-én is hatalmas veszteség érte a magyar kulturális életet. 72 éves korában elhunyt Budai Ilona Kossuth-díjas népdalénekes, a Nemzet Művésze. Budai Ilona első sikerét az 1968-as Ki mit tud? és a Nyílik a rózsa című vetélkedőn aratta, majd az 1970-es Röpülj, páva országos népdalversenyen az első díj mellett elnyerte Kodály Zoltánné különdíját is.
Ekkor kezdődött meg az együttműködése Halmos Bélával és Sebő Ferenccel a táncházmozgalomban. 1971-ben szerzett diplomát a soproni óvónőképzőben, majd 1972 és 1977 között elvégezte a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolát. Az első önálló népdalestjét 1976-ban adta. 1978-ban jelent meg első önálló nagylemeze. Ebben az évben alakult meg budapesti fiatalokból a Vikár Béla Népdalkör is. Az 1970-es évek közepétől gyűjtött a környező országok magyarlakta vidékein népdalokat és népmeséket.
2001-ben készült első mesekazettája gyermekeknek, majd egy felnőtteknek szóló kazetta is. 1995-ben jelent meg első CD-je. 1986-tól tanított a III. kerületi zeneiskola népzenei tanszakán, amely ma már Óbudai Népzenei Iskola néven önálló intézmény. Tanított a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene szakán, 1975 óta vezetett népzenei táborokat. A Magyar Rádióban 1987-től tíz éven át Énekeljünk együtt, majd 1997-től Fúvom az énekem címmel volt műsora. 2008-tól a Magyar Katolikus Rádióban szerkesztett és vezetett egy népzenei műsort. 1986 óta tanított.
Díjai többek között: Kodály Zoltán-díj, a Magyar Rádió nívódíja, a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje, Magyar Örökség-díj, a Magyar Érdemrend középkeresztje, Kossuth-díj.
Az éneklés a lélek vállalkozása, aki énekel, az kétszeresen imádkozik, ahogy Babits is mondta.
A beszélgetésben örömét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy pár éve elindult a népi ének szak a Zeneművészeti Egyetemen, amelyről sorra kerülnek ki a képzett előadók és tanárok.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.