Hiába emelte az óvópedagógusok bérét a kormány, az újpesti önkormányzat jelentősen kevesebbet fizet ki a szakdolgozóinak – mutatott rá közösségi oldalán a budapesti Fidesz frakcióvezetője, Újpest korábbi polgármestere. Wintermantel Zsolt kifejtette: az önkormányzati fenntartású óvodákban az óvodapedagógusok megemelt bére átlagosan 630 ezer forint, azonban az újpesti óvónők mindössze 570-580 ezer forint között kapnak átlagosan.
A politikus bejegyzésében felszólította Trippon Norbert költségvetésért felelős alpolgármestert, hogy vizsgálja felül a januárban meghozott döntéseket, és fizesse ki az újpesti óvodapedagógusoknak a teljes béremelés összegét.
Hová tüntették a pénzt?
– tette fel a kérdést bejegyzésében a politikus.
Lapunk utánajárt, hogy nem csak az újpesti baloldali városvezetés trükközhet az óvópedagógusok bérének kifizetésével. Mint megtudtuk, az önkormányzati óvodákban a januári átlagos illetmény országosan 630 196 forint volt.
Ezzel szemben a szakdolgozók béremelését követelő, majd azt méltatlanul kevésnek minősítő baloldali önkormányzatok januárban még ezt sem fizették ki dolgozóiknak.
Több helyen is elmaradnak az átlagtól
A Pécset vezető, magát függetlennek beállító Péterffy Attila mindössze 574 504 forintot szánt átlagosan az óvónőkre, azonban Budapest IX. kerületében sem volt jobb a helyzet: Baranyi Krisztina kerületében 575 595 forint volt az átlag.
A negatív csúcsot az éppen a Wintermantel Zsolt által is megemlített IV. kerület érte el, ott a szakdolgozók átlagbére 572 030 forint volt.
A szintén balos vezetésű Kazincbarcikán már nem csíptek le akkorát: Szitka Péter városvezető átlagosan 595 979 forintot fizetett az óvónőknek. A szocialista Fülöp György Tiszaújvárosban 591 324 forintot, Szegeden a már független színekben politizáló, ellenzéki Botka László 591 577 forintot „szánt” a szakdolgozókra. A bukott miniszterelnök-jelölt Márki-Zay Péternél Hódmezővásárhelyen 602 072 forint ez az összeg, az egykori jobbikos Mirkóczki Ádámnál Egerben pedig 590 262 forint.
Szigetszentmiklóson hiába van ott Nagy János polgármester mögött hat ellenzéki párt is, egyik ellenzéki önkormányzati képviselőt sem hallottuk szót emelni azért, hogy a szakdolgozók megkapják a teljes összeget: az átlagfizetés mindössze 574 681 forint volt. Érden Csőzik László nyolcpárti összefogással a háta mögött sem tette magasra a lécet, ott átlagban 580 599 forintot kaptak az óvónők.
Sződligeten a Gyurcsány-párti Juhász Béla 588 860 forintra csiszolta le a béreket,
Gémesi György pedig 594 347 forintot juttatott a szakdolgozóknak átlagosan Gödöllőn.
Az adatokból kiderült, a baloldali városvezetőknek máshol az országban sem erénye a nagyvonalúság: a Nemény András vezette Szombathelyen 582 403 forintot, Dobó Zoltán Tapolcán 573 494 forintot, Ajkán pedig Schwartz Béla 580 245 forintot szán az óvónőkre.
Szigorúan ellenőrzik a kifizetéseket
Különösen visszás ez annak tekintetében, hogy ők voltak azok, akik politikai hasznot remélve a leghangosabban kardoskodtak a béremelésért. A baloldali önkormányzatok trükközése azonban a visszájára sülhet el: az államkincstár vasszigorral fogja ellenőrizni, hogy minden tanár és óvónő megkapja-e a béremelést.
Nem lehet semmiféle trükk, bűvészkedés, oda kell adni az iskolákban, óvodákban dolgozóknak a teljes bértömeget, ellenkező esetben a fenntartónak büntetőkamattal együtt kell visszafizetnie az összeget
– szögezte le a köztelevízióban még januárban a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Rétvári Bence hozzátette: adminisztratív nehézségek adódhatnak, de azokat nagyon gyorsan korrigálni kell.
– A tanárok és óvónők sose fogják elfelejteni, hogy mit tett a baloldal kormányon és ellenzékben a bérükkel. Amikor kormányoztak,
a baloldal volt az egyetlen, amely 2008–2009-ben, békeidőben csökkentette a pedagógusok bérét
– hívta fel a figyelmet még korábban közösségi oldalán. Rétvári Bence rámutatott: az utóbbi két évben Dobrev Klára, Cseh Katalin, Donáth Anna, Gyöngyösi Márton, Ujhelyi István, Rónai Sándor, Ara-Kovács Attila, Molnár Csaba, valamint a pedagógus szakszervezetek hétről hétre újabb valótlanságokat állítottak, hogy ezzel is akadályozzák Brüsszelben az EU-s források megérkezését. Így ők a tanárok és óvónők szemében már kétszer megbuktak – közölte az államtitkár.
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, az állami fenntartású iskolákban a tanárok, a tanítók, az óvodapedagógusok és a gyógypedagógusok február 5-én, hétfőn megkapták az átlagosan 32,2 százalékkal megemelt fizetésüket. A nem állami – egyházi, önkormányzati – fenntartású iskolákban és óvodákban a munkáltatók feladata utalni az emelt béreket, a fedezetet a kormány számukra is biztosítja.