A győri Széchenyi István Egyetem az országban elsőként elindította a harc- és páncélozott jármű szakmérnök képzést, két féléves formában. Az itt végzettek képesek lesznek kiszolgálni, támogatni és irányítani a harci járművek gyártását, fejlesztését, átalakítását, szervizelését és tesztelését – számolt be a Honvédelem.hu.
A hallgatók egyebek között a kiberbiztonság, a páncélzat kialakítása, a kétéltű járművek elemzése, valamint a tereptan, a katonaföldrajz és a geoinformatika területén szereznek naprakész ismereteket a részben személyes jelenléttel, részben online formában megvalósuló képzésen.
A képzés során olyan tantárgyak hallgathatók, mint az alkalmazott mechanika, a fegyver- és lőszertechnika, a járműelektronika-kibervédelem, a páncélozás, a harcjárműtechnika valamint a kommunikációtechnológia. Az órákat az egyetem munkatársai, illetve külsős, katonai szakemberek tartják.
A mérnöki végzettségű hallgatók a képzés végén harc- és páncélozott jármű szakmérnök, míg az azzal nem rendelkezők harc- és páncélozott gépjármű szakember végzettséget szereznek.
A mérnökök számára jó elhelyezkedési lehetőséget jelent az államilag is finanszírozott, a hazai igények kiszolgálása mellett exportra is termelő védelmi ipari komplexum kiépítése a legnagyobb nemzetközi hadiipari vállalatokkal. Az elmúlt években zöldmezős beruházás keretében sorra jöttek létre a gyártóbázisok: Zalaegerszegen a Rheinmetall-lal közösen Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek készülnek, a gyár részt vesz a KF51 Panther harckocsi prototípusának fejlesztésében és majdani előállításában, Kaposváron páncélozott terepjáró harcjárművekre integrálnak rádióelektronikai berendezéseket és fegyverzetet, valamint megkezdődött a győri Rábánál a felkészülés a Gidrán harcjárművek vegyesvállalati formában való gyártására.