Az értelmiséginek tekintett szakmák művelőinek megkülönböztetetten fontos szerepe van a politikában. Értelmiségiek nélkül nincs politika. Ösztönök, vágyak, álmok lehetnek, de politika nem – írta a közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc. A politikus ezt követően az értelmiséget pellengérre állítva azt írta,
Szédítően okosak. Soha nem leszek már olyan. Kiábrándítóan gyávák. Bár vannak bátrak is. Magamutató nárcisztikusok, vagy dehogy, felelős népnevelők, vagy hogy is kell ezt mondani. Nincs olyan, hogy értelmiségi, vannak ilyenek és olyanok.
A bukott miniszerelnök ezt követően kijelentette, vitában áll egy értelmiségi csoporttal, egész pontosan azokkal az emberekkel, akik
csak azért, mert a szakmájukban remekelnek és a szélesebb nyilvánosságban is jól cseng a nevük, azt gondolják, azt mutatják, arra tartanak igényt, hogy a politikának nevezett univerzum világában is megmondóemberek legyenek anélkül, hogy a saját szakmájukban elvárt és megkövetelt igényességgel mondanának véleményt.
Gyurcsány ezek után egy költői kérdést fogalmazott meg, és arra kereste a választ, hogy miért értékesebb, fontosabb egy jónevű színész véleménye, mint egy napszámosé. Ezt követően a DK vezetője rávilágított arra, hogy véleménye szerint az általa emlegetett értelmiségi réteg soha semmiért nem vállalt felelősséget.
Pár tucat pesti (budai) értelmiség akarja magamutogatóan meghatározni a politikát anélkül, hogy bármilyen felelősséget viselne mindenkori álláspontjáért és annak következményeiért, azon túl, hogy saját köreikben jókat vihognak rajtunk, politikusokon.
– írta Gyurcsány, majd kijelentette, véleménye szerint fertőzött hely lett Magyarország.
Mindezek után az óbaloldal vezére áldozatpozícióba vágta magát, és azt állította, míg ő a nyilvánosság előtt vállalva a felelősséget küzd, addig az általa emlegetett értelmiségi réteg nagyban felelős a baloldal sorozatos baklövéseiért.