Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Horváth Csabáékra nézve is kínos információk landoltak a hatóságnál

A zuglói parkolási botrányról, illetve annak szereplőiről is beszélnek azokon a felvételeken, amiket egy titokzatos feljelentő adott át az óbudai önkormányzatot érintő bűnügyben a nyomozó ügyészségnek. Az iratokból ráadásul kiderül, hogy a III. kerületi kenőpénzes ügy egyik kulcsszereplője tisztában volt a Zuglóban történt kétes üzletekkel is.

2024. 08. 31. 5:55
_CZ_4413
20240228 Budapest A Fővárosi Közgyűlés ülése a Városházán Fotó: Kurucz Árpád (KA) Magyar Nemzet képen: Horváth Csaba az MSZP fővárosi frakcióvezetője, a XIV. kerület polgármestere Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb részletekkel folytatjuk az óbudai korrupciós botrányról szóló cikksorozatunkat. A korábbi részekben arról számoltunk be, hogy a hatóságot nagy mértékben segítette egy titokzatos informátor, aki önmagára és a III. kerületi bűnügy több szereplőjére, köztük Kiss László polgármesterre is terhelő vallomást tett még 2021 decemberében. Többek között azt is elmondta, hogy Kiss Lászlót „főnöknek” nevezték az ügy szereplői, akik azt is hozzátették, hogy a polgármesternek „megy a pénz”. Mindezek az információk lendületet adtak az eljárásnak, de 

Kiss meggyanúsításához közeli barátja, bizalmasa vallomása mindenképp kellett,

 aki egyezséget kötött az ügyészséggel a szabadulásáért cserébe.
 

Teljes a káosz: a polgármester és az alpolgármestere is börtönben

Az ügyben indult nyomozás során idén márciusban fogták el az első gyanúsítottakat, köztül a baloldal fontos háttéremberét, P. Gábort, illetve társait, D. Róbertet, valamint F. Lászlót, Kiss László bizalmasát, felesége korábbi üzlettársát. Utóbbi kettő már szabadult a letartóztatásból, miután információink szerint beszélni kezdtek.

Júniusban a nyomozó ügyészek elvitték Óbuda alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt, majd augusztus 14-én Kiss Lászlót is őrizetbe vették.

 Mindkettőjüket vesztegetéssel gyanúsítják, a hatóság feltételezése szerint Czeglédy száz-, Kiss tizennyolcmilliót tehetett zsebre. Mindketten abszurdnak tartják a gyanúsítást és ártatlannak vallják magukat ugyanúgy, ahogy P. Gábor is.

Írtunk arról is, hogy a feljelentő kép- és hangfelvételeket is átadott a nyomozó ügyészeknek több szereplőről, amik nagyban hozzájárulhattak a nyomozás sikeréhez. A hatósági dokumentumokból kiderül, hogy ezekből a felvételekből hozott nyilvánosságra több részletet Anonymous is, például egy autóban történt pénzátadásról, illetve egy olyan sok száz millió forintnyi összegről, amit Magyarországra akartak hozni és amelynek eredete valamilyen drogügyletből származhatott.

Megjegyezzük, a hatóságnak átadott anyagok között több más kerületet érintő stiklire is van utalás, például a hanganyagokban előkerül a zuglói korrupciós ügy is.
 

MSZP-s nagyhalak ellen emeltek vádat

A parkolási botrányban nemrég emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Baja Ferenc volt szocialista miniszter, Horvátt Csaba zuglói polgármester és Tóth Csaba helyi MSZP-s erős ember, valamint Molnár Zsolt szocialista országgyűlési képviselő és társai ügyében.

Az ügyészség korábbi közleménye szerint Horváth Csaba – a Fővárosi Közgyűlés tagjaként – és Tóth Csaba – a kerület országgyűlési képviselője – a feladat elvégzésére előre kiválasztott egy gazdasági társaságot. Azért, hogy az érintett cég nyerje el a pályázatot, a két politikus befolyásuk érvényesítését ajánlotta a cég képviselőinek.

 A politikusok közreműködésükért a pályázat elnyerését követően, 2017 és 2019 között havi rendszerességgel 10–15 millió forintot kaptak.

A vád azt is tartalmazza, hogy 2017-ben egy helyi politikus is megkereste a céget azzal, hogy nem fogja politikai befolyását a parkolási szerződés ellenében érvényesíteni, amiért cserébe több alkalommal két-három millió forintot vett át. A cég a vesztegetésre szánt készpénzt fiktív számlák beállításával, illetve befogadásával teremtette elő.

Az ügyészség szerint a gazdasági társaság képviseletében eljáró személy érdekeltségébe tartozó másik cég 2019-ben informatikai szolgáltatásokra irányuló keretszerződést kötött a fővárosi önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Zrt.-vel.

A vádirat szerint Baja Ferenc volt miniszter és egykori országgyűlési képviselő a cég tendernyertességének esetére harmincmillió forintot kért azért, hogy a szerződés létrejöttét és fenntartását – a korábban betöltött pozícióiból és a meglévő politikai kapcsolataiból eredően meglévő befolyásának érvényesítésével – ne akadályozza.

 Később Baja Ferenc egy állított szerződéses probléma elhárításáért további hétmillió forintot vett át, ezt követően további havi két-hárommillió forintot kért közbenjárásáért.

Kiemelték: erről a korrupciós megállapodásról értesülő Molnár Zsolt országgyűlési képviselő befolyására hivatkozással szintén részesedést akart az ügyletből, ezért Baja Ferenc az ő részére a szerződés meg nem támadásáért negyvenmillió forintot kért, amit a képviselőnek kifizettek. A Központi Nyomozó Főügyészség vádiratában azt indítványozta, hogy a bíróság ítélje a megnevezett politikusokat végrehajtandó szabadságvesztésre, tízmillió forintot meghaladó pénzbüntetésre, továbbá rendeljen el velük szemben vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.

Vádalku hozta meg az áttörést

Az ügyészségi közleményből nem derül ki, de a zuglói ügyben azután kezdtek nyomozni, hogy Fuzik Zsolt, a helyi parkolási cég egyik befolyásos munkatársa – egy alku keretében – az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a SIS Parking Kft. profitjából. Összeségében sok száz millió forintról van szó. A férfi vállalta a hazugságvizsgálatot is https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/11/nincsenek-vedett-politikusok-minden-korrupcios-ugyet-kivizsgalnak, amiből kiderült, hogy igazat mondott. Fuzik vallomásaival a Magyar Nemzet több írásában is foglalkozott, ezekről bővebben itt https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/02/vallomas-a-szocialista-horvath-csaba-egy-kalvin-teri-kavezoban-vett-at-vesztegetesi-penzeket, itt https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/03/egy-vallomas-szerint-az-mszp-s-baja-ferenc-is-kapott-harmincmillio-forint-vesztegetesi-penzt és itt https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/02/vallomas-molnar-zsolt-40-millio-forint-vesztegetesi-penzt-vett-at-az-olimpia-parkban olvashatnak.

A baloldali háttérember tudta, mi folyik Zuglóban

Visszatérve a zuglói botrányt érintő, a hatóságnál landolt felvételekhez, azokról Anonymous is részletesen beszámolt. Az álarcos alak szerint az egyik beszélgetés során P. Gábor, a baloldal háttérembere azt mondta beszélgetőtársának – utalva arra, hogy bűncselekmény történt –, hogy „annyira bitang, hogy igaz”. https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/03/baloldali-hatterember-a-zugloi-parkolasi-korrupcios-ugyrol-az-annyira-bitang-hogy-igaz-video

Aztán a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igen szövevényes jegyautomata-tenderéről kezdtek beszélni. Mégpedig azért, mert ez a történet is Horváth Csabához, Molnár Zsolthoz és egy másfél milliárdos – ahogy P. Gábor fogalmazott – „mutyikához” vezetett.

A hanganyag szerint P. először elmondta beszélgetőtársának, mit gondol egy cégről, amit csak IT Systemként emlegetett, s hogyan alakított ki szoros munkakapcsolatot egy bizonyos M. Attilával. Patek – miközben előadta, miként pöcköltek ki az üzletből egy Marci becenevű férfit – közölte: M. Attilával azért indultak el a BKK egyébként többmilliárdos jegyautomata-tenderén, mert tudták, hogy M.-nek van megfelelő szoftvere, mégpedig töredékáron. De ez még önmagában kevés volt a sikerhez. Élt ugyanis egy keretszerződés, amely a P. által csak T-ként emlegetett vállalat kötött a BKK-val.

A baloldali háttérember aztán szó szerint ezt mondta: „És Molnár Zsolt meg Horváth Csaba volt az, aki az IT Systemen keresztül 1,6 milliárdot – úgy, hogy a T volt a fővállalkozó, az IT-vel meg csak kilapátolták volna alvállalkozóként a pénzt – próbáltak volna lemutyikázni. És ott tartottak, hogy már tulajdonképpen az igazgatótanács döntött.”

Ezt azonban P. Gábor megakadályozta úgy, hogy állítása szerint íratott egy cikket a HVG-ben arról, hogy „mutyi” van a biznisz mögött. A célt elérték, mert a közbeszerzést visszavonták, de pár hónappal később lett gazdája a jegyautomatáknak: egy M. Attilához köthető cég. Azt, hogy P. keresztbe tett szocialista nagykutyáknak, a hanganyag leirata szerint a DK-ban üdvözölték.

Horváth Csaba banánhéjon csúszott meg

A hatóságnak átadott felvételen szerepel az is, hogy P. Gábor arról beszél: Horváth Csaba, illetve Tóth Csaba zuglói MSZP-s erős embert is lehallgatták, így is szerezhettek ellenük a nyomozók bizonyítékokat. „Tóth Csaba és Horváth Csaba szétosztották a pénzt (a parkolási bizniszből keletkező korrupciós pénzt – a szerk.), és a Csaba külön odament a csókához, hogy neki még havi három misit adjon pluszba” - mondta P. Gábor, hozzátéve, hogy Horváth Csaba a lehallgatásnak köszönhetően „banánhéjon csúszott meg”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.