Harmincöt évvel ezelőtt, 1989. augusztus 19-én Magyarország történelmet írt, amikor
egy baráti találkozónak indult rendezvény százaknak nyújtott lehetőséget arra, hogy szabadon, érvényes útlevél nélkül átlépjék az osztrák-magyar határt.
A páneurópai piknikről, amely meghatározó volt a vasfüggöny lebontásában, Pió Márta, a Magyar Televízió munkatársa tudósított. Az újságíró most a Kisalföldnek idézte fel a történteket, visszaemlékezve a határnyitás közvetlen előzményeire, az akkor szolgálatot teljesítő magyar határőrökre, Aczél Endrére, az MTV Híradó akkori főszerkesztőjére.
Benne volt a levegőben, hogy korszakos dolog történhet a Sopronhoz közeli pikniken. Szájról szájra járt például, hogy a Balatonon nyaraló keletnémet turisták szórólapokon adják tovább egymásnak az információt, miszerint a Fertőnél pár órára megnyitják a magyar–osztrák határt
– emlékezett vissza Pió Márta, hozzátéve, térképet is rajzoltak a papírokra, hogy senki ne tévedjen el, s a német családok tényleg tudjanak élni azzal a lehetőséggel, amelyre évtizedek óta vártak a második világháború után szétszakított hazájukban.
Elmondása szerint mikor a helyszínre ért, euforikus állapot uralkodott a határnál, ameddig a szem ellátott, szinte mindenhol Trabantokban és Wartburgokban ülő családok várakoztak a jobb élet reményében. – Ekkorra már szerencsésen eldőlt az is, hogy a magyar határőrök nem szabnak gátat a keletnémetek nyugatra távozásának. Egy fiatal keletnémet anyuka úgy esett el és ejtette ki a kezéből a kisfiát, hogy ő átjutott Ausztriába, ám a gyerek még magyar oldalon pottyant le. Ekkor lépett színre a magyar határőr, aki a tömegtől féltve felkapta a kisgyereket, majd átadta az édesanyjának – idézte fel az újságíró.