Navracsics Tibor kiemelte, hogy Magyarország is akkor tud erős maradni a jövőben is, ha összetartó közösségekből áll; a gyengéket is segítik, és nem hagyjuk magunkat eltéríteni álproblémákkal, álvitákkal.
Szent István hagyatéka, amelyet Szent László tovább erősített, egyház-, állam- és közösségteremtés volt egyszerre, amely nem csupán a magyar etnikumúaknak nyújtott biztonságot, hanem mindazon nemzeteknek, amelyek hazájuknak érezték Magyarországot – jelentette ki a miniszter.
Hozzátette: Szent István a józan ész mentén teremtette meg azokat a hagyományokat, amelyek megőrizték a magyarságot, és erőt adnak nekünk ahhoz, hogy a jövőben is megmaradjon a nemzet.
Beszédében Navracsics Tibor feltette a kérdést, hogyan lehetett ezer éve olyan intézményeket alkotni, amelyek máig megtartanak minket egymást követő hódító seregek támadása ellenére. Mit kellene tenni most, hogy megfeleljünk Szent István örökségének? – folytatta.
Sokszor arra panaszkodunk, hogy széthúzó nemzet vagyunk, mert megtéveszt bennünket a felszín – mondta a politikus, példaként említve:
összefogunk, ha például természeti csapás éri az országot, és együtt tudtunk örülni az olimpiai sikereknek is.
Ha megpróbáljuk kizárni a másikat a vitából, az nem vezet jóra, hanem ellenségeskedést szül – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
Kondor Géza (független) polgármester arról beszélt, hogy István király a magyar történelem legnagyobb személyisége volt. Szavai szerint Szent István hagyatéka több mint ezer évig útmutató volt, ám mára megkérdőjeleződtek az egykori értékek – fűzte hozzá.
Ugyanakkor leszögezte, hogy meg kell maradnunk mindennek ellenére magyarnak, őrizve a keresztény kultúrát, függetlenségünket, szabadságunkat.