Mindenhol homokzsákok, munkagépek, serényen dolgozó helyiek és önkéntesek – így néz ki jelenleg a Római-part a Losonc utcánál. Mintegy százötven ember dolgozik folyamatosan, hogy megfékezze a Duna áradását, az általános iskolás gyerekektől kezdve egészen az idős korúakig. Azok a Losonz utcai lakosok pedig, akik nem a parton vannak, házaikat, kapuikat erősítik a közelgő víz ellen.
Egy helyi család gerendákkal és vízálló fóliával próbálja védeni házát a folyótól. Van okuk az aggodalomra, ugyanis már van tapasztalatuk arról, mire is képes a kiáradó Duna. Felidézték, a 2013-as árvíz idején még csak félig volt kész a házuk, amikor jött az áradás: a félkész ingatlanban bokáig ért víz.
– Tönkrement a szigetelés, a padlófűtés, ami miatt fel kellett törni az alsó szinten végig a betont. Nagyjából 200 négyzetmétert újraszigetelni, kiszárítani és utána újrabetonozni az egészet
– mondták.
A vízparton dolgozók változatos hátterét jól mutatja, hogy az építőipari munkás együtt lapátolja a jogásszal együtt zsákba a homokot, amelyet aztán egy lelkész tett a helyére. Utóbbi Vojtilla Tímea, aki lapunknak elmondta: ő már a 2013-as árvíz idején is kint dolgozott a hároméves kislányával, aki immár 14 évesen pakolja a homokzsákokat.
– Aki itt lakik a parton, kicsit meg van ijedve. Ugyanakkor azt is látom, hogy reménykeltő az a csodálatos összefogás, amit láthatunk
– mesélt a dolgozók között kialakult légkörről a lelkész, majd hozzátette: számos párt és szervezet képviseli magát a munkások között, de nem érzékelhető ellentét, ugyanis – mint fogalmazott – ténylegesen csak az számít, hogy „magyarok vagyunk”.
– Vannak itt olyanok, akikkel szimpatizálok, olyanok is, akikkel nem, de most közös a cél – erősítette meg a lelkész vélekedését egy másik önkéntes, aki édesapja házát jött védeni az árvíztől. Mint mondta, rengeteg ember fogott össze védekezni a kiáradás ellen, „nem csak egy-két ember lézeng a parton”.
A baloldali vezetésű kerület cserben hagyta a helyieket
– A Losonc utca és környékén az itt élők mindig is megszervezték maguknak az ingatlanjaiknak a védelmét, és ehhez a korábbi időszakban az önkormányzat is adott segítséget – emlékeztette lapunkat Bús Balázs. A kerület egykori fideszes polgármestere felidézte: 2013-ban, amikor kormánypárti vezetés volt a kerületben, az önkormányzat segített az itt élőknek.
– Most ez a segítség, ez nem valósult meg, ezért a helyi Fidesz képviselői a saját fizetésüket ajánlották fel, és jóformán ebből a forrásból tudjuk azt, hogy ezt a védekezést most itt meg lehet valósítani, meg persze az itt élőknek a hozzájárulásából
– fogalmazott a politikus.
Mint mondta, az emberek nagyon elkeseredettek, hogy az önkormányzattól nem kapják meg azt a segítséget, amit joggal várnak el egy ilyen helyzetben. – De ehhez képest nagyon jó azt látni, hogy milyen sokan fontosnak érzik a segítséget: különböző pártok egy nagyon szép együttműködésben próbálják a helyieket segíteni – tette hozzá.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, az előrejelzések szerint nehéz napok elébe nézünk: az Országos Vízjelző Szolgálat tájékoztatása szerint a következő néhány napban a Duna vízállása több városban is eléri a kritikus, vagyis a harmadik fokot meghaladó szintet. A legutóbbi árvízinfó szerint már közel 400 kilométer hosszan dolgoznak a gátaknál, a legkritikusabb helyzet Pilismaróton lehet. A Duna vízszintje egy nap alatt több mint egy métert emelkedett, Rajkánál 193 centimétert. A szakemberek a Duna tetőzését a Szigetközben csütörtökre, Budapesten péntek éjszakára várják.