Könnyen eljuthatott Magyar Péterhez a bennfentes tőzsdei információ + videó

Mint az MBH Bank felügyelőbizottsági tagja, Magyar Péter könnyen hozzáférhetett olyan bennfentes információhoz, amelyet akár le is tudott kereskedni. A politikus az erről szóló híreket cáfolja, az ügyben nyomozás van folyamatban.

2025. 02. 14. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendelkezhetett bennfentes információval Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke 2023-ban az Opus Nyrt.-vel kapcsolatban, hiszen annak idején az MHB Bank felügyelőbizottságának tagja volt. Márpedig a bank brókercége bonyolította le az Opus-részvény visszavásárlási programját, amelynek nyomán megugrott a cég részvényeinek árfolyama.

Emlékezetes, hogy a Magyar Péterrel kapcsolatban megjelent hangfelvételek egyikén a Tisza Párt elnökének volt barátnője, Vogel Evelin arról beszél, hogy Magyar Péternek kilencvenmillió forintnyi részvénye van, és hogy részben olyan információk birtokában keresett pénzt a tőzsdén, amelyekről nem kellett volna tudnia. Ez alapján az Index arról írt, hogy az ügyben bennfentes kereskedelem gyanújával a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik.

A Tisza Párt elnöke a cikk megjelenése előtt is határozottan tagadta a bennfentes kereskedés tényét, de a lap tegnap mégis azt állította, bizonyítékokhoz jutott hozzá arról, hogy

a politikus bennfentes kereskedést folytatott a tőzsdén.

Az Index azt állította, hogy Magyar Péter 2023. július 21-én, pénteken délután háromkor „az összes egyéb részvényét eladta, és több tízmillió forint értékben vásárolt Opus-részvényeket”.

Márpedig az Opus valóban azon a napon, tőzsdezárás után tette közzé a részvény-visszavásárlási programjával kapcsolatos részleteket, mégpedig délután 17 óra 29 perckor. Az MBH brókercége pedig nyilván rendelkezhetett ezzel az információval, hiszen ők bonyolították le végül a részvény-visszavásárlási programot. Vagyis nem kizárt, hogy

az MBH felügyelőbizottsági tagjaként hozzá is eljuthatott ez az információ.

Az ügy fontos részlete továbbá az is, hogy a Magyar Nemzeti Bank januárban arról számolt be, hogy 21 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszeméllyel szemben, és feljelentést tett a bennfentes kereskedelmet, illetve a bennfentes információk jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt. Akkori közleményük szerint a magánszemély bennfentes információt szerzett és adott tovább az Opus Nyrt. részvény-visszavásárlási bejelentése előtt, és ennek felhasználásával adott tőzsdei megbízásokat.

Azt is írták, hogy bennfentes kereskedelem és bennfentes információ jogosulatlan közzététele gyanúja miatt a történtek nyomán

a felügyelet feljelentést is tesz az illetékes hatóságnál.

Az MNB a mostani mellett több egyéb, a bennfentes kereskedelem gyanúját felvető befektetői magatartást is azonosított az Opus érintett közzétételét megelőzően, így összesen hét személy ellen folytatott vizsgálatot. Ezek kapcsán további piacfelügyeleti eljárásokat folytat. Tehát egyáltalán nem kizárható, hogy ennek a vizsgálatnak a folyományaként kerülhettek nyomozati információk az Indexhez.

Mindenesetre Magyar Péter a hír megjelenése után ismét tagadta a vádakat. A Tisza Párt csütörtöki közleménye szerint az Index által leírt állításokból egy szó sem igaz. „A cikkben idézett napon nem vettem és nem is adtam el részvényt. Ellentétben a Fidesz számos politikusával és a kitartott propagandistáikkal, én soha nem követtem el tőzsdei bűncselekményt” – közölte Magyar Péter.

Magyar Péter állításával kapcsolatban tőzsdei kereskedők lapunknak arra hívták fel a figyelmét, hogy előfordulhat, hogy a befektetési számláján (noha Magyar Péter bankszámláról beszélt, valójában tőzsdei ügyletek csak befektetési számlán végezhetők – a szerk.) az adott napon nem lesz kimutatva a szóban forgó ügylet, hiszen a részvény adásvétele T+2 nappal kerül elszámolásra, vagyis jellemzően két nap után kerül elszámolásra a befektetési számlán.

Mindenesetre a részvényvásárlás ténye a hatóságok által könnyen kideríthető, hiszen a Keller Zrt. elvileg minden tranzakciót nyilvántart.

A tőzsdén kötött valamennyi ügylet elszámolását a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt. (KELER) biztosítja.

Borítókép: Magyar Péter (Forrás: Hír TV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.