– A megújult magyar szakképzés Európa második legjobbja, és benne van a világon az első tízben – mondta Varga-Bajusz Veronika a Legyen szakma a kezedben! címmel tartott Kárpát-medencei Technikumok I. Kiválósági gála kapcsán. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a köztelevízió adásában tudatta: a díjazott iskolák a Mandiner 2025-ös top 100 technikumi rangsorának legjobbjai közül kerültek ki.
– A gálával is szeretnék ösztönözni a technikumokat, hogy egyre jobbak legyenek, jobban odafigyeljenek a diákokra.
Az első öt technikum iskolánként tízmillió forint támogatásban részesült, további négy pedig különdíjban, amely 500 ezer forintos juttatással jár
– mondta. Hozzátette, hogy a megújított szakképzésnek már számos eredménye van, három pillérre épül: motivált diákok, motivált tanárok és inspiráló környezet.
Felidézte, hogy a duális képzés lényege a stabil elméleti tudás és a gyakorlati lehetőség biztosítása, amivel felkészült szakemberként tudnak elhelyezkedni az innen kikerülő fiatalok. – Ugyanakkor az okleveles technikusképzésben az egymással összehangolt egyetemi-középiskolai tanterv eredményeképpen a diákoknak egyenes útja van a felsőoktatásba, sőt még 30, vagy akár 60 kredittel is megkezdhetik a tanulmányaikat – ismertette.
Kitért arra, hogy
a szabadon felhasználható munkáshitelt már több mint kétezren igényelték, több száz esetben már folyósították is.
– Ez a maximálisan igényelhető négymillió forint életkezdéshez vagy vállalkozás beindításhoz segíti a 17 és 25 év közötti fiatalokat, a hitel futamideje tíz év. A családalapításhoz kedvezményt nyújtanak: az igénylő első gyermekének születése után két év halasztást kap a törlesztésben, a második gyermek esetén a hitel felét, a harmadik gyermek után teljes összegét elengedik – hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika.