Minden, amit a munkáshitelről tudni érdemes + videó

Fontos részleteket mutatott be a kormány a 21 pontból álló gazdaságpolitikai akcióterv egyik eleméről. Januártól érhető el a munkáshitel, amely sokaknak ad jelentős segítséget.

2024. 11. 29. 13:23
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 17–25 év közötti, dolgozó fiatalok akár négymillió forintot költhetnek el szabadon, kamatmentesen önálló életük elindítására. Nagyjából háromszázezer fiatal élhet a következő két évben a munkáshitel lehetőségével – olvasható a Kormány.hu portálon.

munkáshitel
Januártól érhető el a munkáshitel, amely sokaknak ad jelentős segítséget
Fotó: Szabad Föld/Németh András Péter

 

Munkáshitel: kik vehetik fel, mire és mekkora összeget?

A 17 és 25 év közötti fiatalok jogosultak a munkáshitelre, nemcsak a szakmunkások, bárki, aki fiatal, és dolgozik. Akár négymillió forintot is fel lehet venni, tízéves futamidőre. A pénz szabadon felhasználható, kamatmentes és egyenlő részletekben kell törleszteni. A havi törlesztőrészlet kedvező, például 

  • tízéves futamidőnél 33 ezer forint, 
  • ráadásul ingatlanfedezet sem kell a hitelhez

A hitel forintalapú, forintban is kell visszafizetni, egy összegben utalják ki, és egy ember csak egyszer veheti fel.

Melyek a munkáshitel feltételei? 

Igazolni kell a személyazonosságot. Legalább heti húsz órában foglalkoztatottnak vagy vállalkozónak kell lenni a hitelfelvételhez. Vállalkozó esetén azonban könnyebbség, hogy a jövedelemnek csak a heti húsz órában foglalkoztatottak átlagos jövedelmét kell elérnie. Szükséges egy magyarországi bejelentett lakcím is, amelyet lakcímigazolvánnyal lehet igazolni, ezenfelül feltétel a rendszeres jövedelem, melyet munkáltatói igazolással vagy bankszámlakivonattal kell bizonyítani.

Mit kell vállalni a munkáshitel felvételekor?

Az igénybe vevőnek a hitelfelvétel után öt éven át magyarországi tartózkodást kell vállalnia, továbbá azt, hogy munkavállalás céljából elhelyezkedik vagy vállalkozást folytat.

Melyek a kizáró okok?

Az igénylés idején diákhitelre jogosultak nem vehetik fel a munkáshitelt. Vagyis azok, akiknek érvényes hallgatói vagy tanulói jogviszonya van a felsőoktatásban, vagy felsőoktatási intézményben oklevelet szereztek. Az igénylő nem lehet büntetett előéletű, és nem lehet ötezer forintnál nagyobb köztartozása sem. Nem lehet továbbá regisztrálva a KHR-ben, azaz nem lehet a banki feketelistában fennálló tartozása, aktív státussal. Feltétel még az is, hogy az igénylőnek a hiteligénylés időpontjában és azt megelőzően legalább három hónapja folyamatos tb-jogviszonya legyen.

És ha közben gyermekek érkeznek?

A munkáshitelen keresztül is támogatják a gyermekvállalást, így a hitelfelvételt követően született első gyermek után két évig felfüggesztik a törlesztést az édesanya hitelénél. A második gyermek után újabb kétéves hitelmoratórium jön, és az akkor fennálló tartozás felét elengedik. Ha pedig megjön a harmadik baba, a teljes tartozást törlik.

Milyen egyéb költségekkel kell számolni?

A babaváróhoz hasonlóan évente a tőketartozás fél százalékát kell havonta megfizetni a tőketartozáson felül. Ez a négymillió forintos maximum hitelösszeggel számolva 1600 forintot jelent. A munkáshitel szerves része a 21 pontos új gazdaságpolitikai akciótervnek, a 2025-ös költségvetésnek, és támogatható a nemzeti konzultációban is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.