Heteken belül befejeződhet a nyomozás és kiderülhetnek a részletek a Városháza-ügyben – értesült a Magyar Nemzet. Amint lezárul a rendőrségi eljárás, az iratokat átadják az illetékes ügyészségnek, ahol majd eldől, hogy vádat emelnek-e az ügy gyanúsítottjai ellen.
A botrány 2021-ben robbant ki, az azóta nyilvánosságra került információk szerint a Városházát többmilliárdos „jutalékért” akarták egyesek értékesíteni. Az ügyet kirobbantó Anonymous-hangfelvételek alapján ráadásul a helyzet ennél is rosszabb: az a kép rajzolódott ki, hogy a fővárosban – a Városházán eladási tervén túl – az ingatlanértékesítésekre szakosodva egy jól behatárolható kör „jutalékos” rendszert működtetett. A jutalék ezekben az esetekben kenőpénzt jelenthetett.
Négy gyanúsított
Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korrupciós bűncselekmények (befolyással üzérkedés, befolyás vásárlása) miatt négy gyanúsítottat hallgatott ki, egyikük az a Berki Zsolt, aki a botrány kulcsfigurájának is tekinthető. Az eddig nyilvánosságra került adatok szerint ugyanis az elvileg minden hivatalos pozíció nélkül tevékenykedő férfi több üzleti kört is megkeresett a Városháza-projekttel és több más budapesti ingatlan-adásvétellel összefüggésben. Korábbi információink szerint gyanúsított még az ügyben Berki Zsolt testvére, a kiváló baloldali kapcsolatokkal rendelkező Berki József is, aki a néhai Kiss Péter MSZP-s miniszter mellett dolgozott.
Budai: Bizalmas levelezés is igazolhatja a „jutalékos” rendszert
Visszatérve Berki Zsoltra, a férfi neve Budai Gyula feljelentéseiben is rendre felbukkant. A fideszes képviselő többek között a sajtónak is hivatkozott egy olyan, még 2021 őszén birtokába került, a Budapest Főváros Városi Vagyonkezelő Zrt. ügyintézője és Berki közötti levelezésre, amiben négy ingatlaneladásról is szót ejtettek. A fideszes országgyűlési képviselő a Fáy utca 69., az Öv utca 10/A, az újpesti uszoda telke, valamint egy Etele úti ingatlan kapcsán szerzett bizonyítékait is átadta a rendőrségnek. Budai a Nemzeti Nyomozó Irodánál tett feljelentésében leírta, hogy az újpesti uszodát, amely az Árpád úton található, hétszázmillió forint plusz áfa összegért hirdették korábban. Az ingatlanok összértéke meghaladta a hárommilliárd forintot. A képviselő szerint ráadásul a négyből két ingatlant el is adtak.
„A tegeződő, szívélyes hangvételű levelezés magáért beszél, hogy közeli kapcsolatról, jól bejáratott üzleti kapcsolatról árulkodnak a levelek. Teljesen világosan kirajzolódik, hogy az eddigieken felül további ingatlanok is Berki Zsolt által, jutalékos rendszerben lettek értékesítve” – nyilatkozta korábban Budai Gyula, aki arra is rámutatott, hogy a botrány Karácsony legszűkebb környezetéig is érhet.
Hangfelvételek segítették a nyomozást
A rendőrségi nyomozást megkönnyíthette, hogy Berki Zsolt szerepel a botrányt évekkel ezelőtt kirobbantó Anonymous-hangfelvételeken. De nemcsak ő, hanem például Barts Balázs, a fővárosi vagyonkezelő cég vezére, valamint Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnök, üzletember. Bajnait – az egyik felvétel szerint – abba a tárgyalásba vonták be, amikor a Városházát az orosz származású, milliárdos Rahimkulov családnak próbálták eladni.
A volt kormányfő többek között zsákmányra vadászó cápákról is beszélt a Városháza kapcsán. A rögzített beszélgetés egy pontján így fogalmazott: „Itt valaki megszagolja egy dealnek, egy üzletnek a lehetőségét, akkor rögtön mindenki magát akarja közvetítőként betenni. Azért, hogy aztán valami jutalékot kérhessen.” Hozzátesszük, Bajnai Gordon nem gyanúsítottja az ügynek.