Szigorúbb szabályok vonatkozhatnak majd a drogfogyasztókra és -terjesztőkre, valamint ideiglenes bezárással szembesülhet a jövőben az az üzlet, amelyben egy éven belül legalább második alkalommal követnek el kábítószer-bűncselekményt. Horváth László a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos benyújtotta a kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének és népszerűsítésének tilalmával összefüggő törvénymódosításokat kezdeményező javaslatot kedden a parlamentnek. A kormánybiztos szerint a drogellenes törvényjavaslat elfogadásával, a folyamatos rendőri jelenléttel és széles társadalmi összefogással sikeresen felszámolják a kábítószer-kereskedelmet.

Az Országgyűlés honlapjára felkerült törvényjavaslat rögzíti:
a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen, és célja a kábítószer és az illegális tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és népszerűsítésének teljes felszámolása.
Az előterjesztés szerint a „kábítószer súlyosan károsítja az egészséget, megöli az embereket, bűncselekményekhez, balesetekhez, a közbiztonság általános romlásához, tragédiákhoz vezet”.
A drogellenes törvényjavaslat sok területen szigorít
A javaslat szerint a jövőben a rendőrség legfeljebb 72 órára őrizetbe veheti a közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó, módosult tudatállapotban lévő személyeket, különösen abban az esetben, ha másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat súlyosan sértő módon viselkednek, vagy ha visszatérően kell velük szemben intézkedni, illetve ha nem működnek együtt a kijózanító állomás vagy az egészségügyi intézmény személyzetével.
Az őrizet akkor szűnik meg, ha a kezelőorvos nyilatkozik, hogy az érintett a továbbiakban egészségügyi ellátást nem igényel, ha szabálysértési vagy büntetőeljárási kényszerintézkedést rendelnek el, vagy ha letelik a 72 óra.
Az indítvány azt is lehetővé tenné, hogy a kábítószer-kereskedőtől előállításakor elkobozhassák vagyonelemeit, így a járművét, eszközeit, berendezéseit és akár ingatlanjait.
Az is lehetővé válna, hogy a kábítószer-kereskedőkkel szemben alkalmazzák a kitiltás büntetést, azaz egy vagy több településről, illetve az ország meghatározott részéből ki lehetne tiltani az erre ítélt elkövetőket akár öt évre.
Korlátlanul enyhíthetővé válna azon kábítószer-fogyasztók büntetése, akik hajlandók megnevezni a hatóság előtt a terjesztőként, illetve kereskedőként közreműködő személyeket. Az elterelés jogintézményét viszont leszűkítenék,
ez a jövőben csak annak lenne elérhető, aki a hatóság előtt feltárja az elkövetés körülményeit, illetve hajlandó megnevezni a kábítószer-kereskedőt, akitől vásárolt.
Az eltereléssel azonban legfeljebb két alkalommal lehetne élni, ezt követően valamennyi esetben a szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kellene számolni.
A kábítószerekkel és az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos bűncselekményekre kiterjesztenék a jegyző általi ideiglenes üzletbezárás lehetőségét, így a jövőben, ha egy üzletben egy éven belül legalább második alkalommal követnek el kábítószer-bűncselekményt, akkor a települési jegyzőknek kötelezően el kell rendelnie az üzlet ideiglenes bezárását legalább hat hónapra, legfeljebb egy évre. Azt is rögzítenék, hogy a bezárás okáról az üzlet bejáratán írásos tájékoztatót kell elhelyezni, kívülről is jól látható módon.
Sikeres a drogellenes harc
A Magyar Nemzet korábban már beszámolt róla, hogy Horváth László egy sajtótájékoztatón elmondta: a rendőrség több mint 1300 esetben rendelt el büntetőeljárást, csaknem 150 kereskedő került rendőrkézre, több száz millió forint értékben több ezer adag kábítószert és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le. A kormánybiztos azt is jelezte, hogy a sikeres akcióknak köszönhetően a kábítószer ára emelkedett, ami csökkenti a hozzáférhetőséget.
Az alaptörvény módosításával, a törvénycsomag elfogadásával, a folyamatos rendőri jelenléttel és széles társadalmi összefogással sikerre fogjuk vinni célunkat, ami nem lehet más, mint a kábítószer-kereskedelem felszámolása
– jelentette ki a kormánybiztos.