A hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot a miniszterelnök a bank rendes éves közgyűlésén. Orbán Viktor azt mondta: az OTP olyan teljesítményt tesz le minden évben a magyar nemzetgazdaság asztalára, ami előtt meg kell emelnünk a kalapunkat, és meg is emeljük.

A kormányfő arról is beszélt, hogy a magyar kormány továbbra is békestratégiát követ. Közölte: a kormány olvasatában
a háború végső mérlege mindig negatív, a békéé mindig pozitív, a békestratégia tehát a gazdasági prosperitás stratégiájaként is értelmezhető.
A kormány békestratégiája garantálja, hogy a magyar cégek minden országnak, még ha azok geopolitikai törésvonalakon is fekszenek, megbízható partnerként jelenjenek meg – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Kiemelte: a békestratégiának köszönhető, hogy az OTP szívesen látott befektető egyébként geopolitikai gócpontokban fekvő országokban is. Ukrajnán és Oroszországon túl az OTP jelentős szereplőként jelenik meg a Balkánon, Moldovában és Közép-Ázsiában is – emlékeztetett a miniszterelnök.
Orbán Viktor jelezte: ha végre sikerül lezárni a háborút, és a magyar kormány ezért dolgozik, óriási lehetőségek nyílnak majd meg a ma még háborús piacokon, és biztos benne, hogy az OTP ennek nyertese lesz.
Az ország nem részvénytársaság
Magyarországon a nominális GDP értéke 2026-ban 95 ezer milliárd forint lesz, az államadósság 73,2 százalék, a költségvetési hiány 3,7 százalék, és lesz legalább 4,7 millió munkavállaló – ismertette a miniszterelnök. Az állami vagyon mértéke 2023 végén 22 939 milliárd forint volt, ez 2010 óta 97 százalékos növekedés.
Orbán Viktor összehasonlította a részvényesi közgyűlést az ország működésével. Úgy fogalmazott: a politika mutat hasonlóságokat, de „az ország nem részvénytársaság”, a részvényeket nem lehet eladni, ha nem tetszik az irány, az etikai kódex szerint „itt élned, halnod kell”. Az állam részvényesei tízmilliónyian vannak, ebből nyolcmillió szavazati joggal rendelkezik – mondta Orbán Viktor. Magyarországon „csak négyévente van részvényesi közgyűlés”, és hozzájuk képest az OTP részvényesei „nagyon is lágyszívűek”. – Nálunk sokkal könnyebben repülhet az egész igazgatótanács – utalt a kormányra. Elmondta,
van felügyelőbizottság is az ellenzék személyben, és reméli, hogy az OTP-nél ez a szerv jobban végzi a munkáját.
A miniszterelnök a kormány bankokat érintő alapelvei közé sorolta, hogy a kabinet mindig a kisebb szereplők, az emberek oldalán áll az erősebbel szemben. Hangsúlyozta: téved, aki ebben bankellenességet lát, mert ahogy az élet minden fontos területén, a pénzügyi rendszerben is az egyensúly a lényeg. Az pedig magától nem jön létre, a kormánynak kell létrehoznia, „jó és kívánatos esetben önökkel egyetértésben” – jelentette ki a kormányfő.
Második alapelvnek nevezte, hogy Magyarország számára a bankszektor stratégiai ágazat, a bankoknak prosperálniuk kell, mert
olyan nincs, hogy gazdag ország szegény bankokkal.
Harmadik alapelvként azt emelte ki, hogy Magyarország kedvező nemzetközi elhelyezkedésében a bankrendszer is fontos szerepet játszik.
Az elmúlt években a magyar bankszektor, kiemelkedően az OTP, több megállapodást kötött a kormánnyal – emlékeztetett. Közös erőfeszítéssel sikerült hatástalanítani a „devizahitelek ketyegő, időzített bombáját”. Az OTP oroszlánrészt vállal a diákhitelben, ahogy sikeres közös program a babaváró kölcsön is. A miniszterelnök szavai szerint hungarikum és világszám, hogy népesedéspolitikai kérdésekbe be lehet vonni a bankszektort. Ehhez kapcsolódva felhívta a figyelmet, hogy a bankok segítségével idén április közepéig több mint 271 ezer kölcsönt folyósítottak.
A közös programok között említette a munkáshitelt, valamint a fiatalokat támogató ötszázalékos lakáshitelt. Utóbbit részletezve jelezte, a bankrendszer vállalta, hogy 2025. április 1. és 2025. október 31. között maximum ötszázalékos kamatozású hitelt nyújt a fiataloknak.
Orbán Viktor felidézte: az 1990-es, illetve még a kétezres években is népszerű volt az a gondolat, hogy a bankok tulajdonosainak nemzetisége közömbös.
Azt mondták, hogy a pénznek nincs szaga, de aztán megtanultuk, hogy a pénznek nincs szaga, de a tulajdonosának van
– fogalmazott a miniszterelnök, rámutatva, hogy 2008-ban ugyanis a külföldi tulajdonú bankok a lehető leggyorsabban hazavitték a pénzüket Magyarországról, megszüntették a hitelezést, és mi, magyarok itt maradtunk „kiszáradva”. A kormány 2010 óta azon dolgozik, hogy a magyar bankszektor legalább ötven százalékban hazai kézben legyen, és ezt sikerült is elérni – jelentette ki a kormányfő.
Példátlan az OTP a magyar gazdaságtörténetben
A Világgazdaság tudósítása szerint Csányi Sándor a közgyűlésen bejelentette, hogy 33 év után lemond az OTP vezérigazgatói posztjáról. A bank igazgatósága úgy határozott, hogy május 1-jétől szétválasztja a jelenlegi elnök-vezérigazgatói tisztséget. Csányi Sándor utódja határozatlan időre a fia, Csányi Péter lesz az OTP vezérigazgatói székében. Orbán Viktor sok sikert kívánt az új vezérigazgatónak.
Az OTP kulcsszerepet játszik a magyar bankrendszer és az egész ország fejlődésében – mutatott rá Orbán Viktor. Az OTP-bankcsoport 22,6 ezer milliárd forintos hitelállománya nagyobb, mint az összes többi Magyarországon működő bankcsoport hitelállománya összesen. Nemcsak a magyar hitelpiac, de a magyar tőkepiac sem képzelhető el az OTP nélkül. Erősödésének bizonyítéka, hogy 2024-ben a pénzügyi eredmény hetven százaléka származott külföldi és harminc százaléka belföldi érdekeltségekből, ami az egész magyar gazdaságtörténetben is példátlan – emelte ki a miniszterelnök.
Az, hogy a rendszerváltozás során az OTP sikeres lett, elképzelhetetlen Csányi Sándor nélkül – szögezte le a kormányfő. Hangsúlyozta: az ő munkája a bizonyíték rá, hogyan lehetséges nemzeti bajnokként megőrizni egy magyar nagyvállalatot és közben teljesen megszüntetni benne az állami részesedést. Csányi Sándornak és az OTP-nek ez sikerült, nem kótyavetyélték el, nem engedték felvásárolni, a stratégiai irányítás a menedzsment kezében maradt – méltatta a bankvezető teljesítményét Orbán Viktor.
Az OTP mindig képes volt a megújulásra és mindig meg tudta őrizni meghatározó hazai szerepét, az OTP egy nagy közös magyar siker. – Magyarország büszke lehet önökre, és az is – jelentette ki a miniszterelnök. Kitért arra is, hogy
aki azt kifogásolja, hogy én hozok szabályokat a bankokra, pedig soha nem voltam bankár, ezért nem is tudhatom, mi a csízió, annak csak azt tudom mondani, hogy Csányi Sándor is úgy vezeti az MLSZ-t, hogy soha nem focizott magasabb osztályban, a lényeg, hogy az eredmények magukért beszélnek.