Az európai baloldalon egy emberként üdvözölték az EU Bíróságának szerda délelőtti ítéletét, amelyben a luxembourgi székhelyű testület kimondta a jogállamisági rendelet jogszerűségét, s egyúttal elutasította a magyar és lengyel keresetet az ügyben. A taláros testület szerint az uniós forrásokat jogállamisági kritériumokkal összekötő jogszabályt megfelelő jogi alapon fogadták el, az összefér a közösségi joggal, tiszteletben tartja különösen az unióra ruházott hatáskörök korlátait, s a jogbiztonság elvét. Ezt a véleményt fogalmazta meg az Európai Parlament (EP) szerda késő délután kezdődő vitáján Johannes Hahn költségvetési biztos, aki az Európai Bizottságot képviselte a plenárison.
– Megalapozott és igazságos jogállamisági eljárásokra törekszünk
– fogalmazott Hahn az EP-ben, kijelentve, hogy a brüsszeli testület a következő hetekben összefésüli az ítélettel a saját iránymutatásait, amelyek alapján a jogszabály mielőbb alkalmazásra kerülhet. Az osztrák biztos elmondása szerint a bizottsági kollégák nem vesztegetik az időt, már a vitablokk idején elemezték az EU Bíróságának jogi érvelését. Hahn utóbbi üzenettel egyértelműen az EP baloldalát szolgálta ki: az Európai Néppárttól kezdve a szélsőbaloldali politikai csoportig azt kérték a bizottságtól, hogy mielőbb lépjen fel Magyarországgal és Lengyelországgal szemben.
A balliberális európai parlamenti képviselők a „győzelem napja”; „ünnepnap” szavakkal is illették a bírósági ítélet kihirdetésének időpontját.
A felszólalók között volt Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője is, aki beszédében hazugnak nevezte a magyar kormányt, s kifejezetten Varga Judit igazságügyi miniszter érvelését az ítéletről. Cseh szerint az Európai Bizottság „egy percet sem várhat” a jogállamisági eljárás megindításával.
Hidvéghi Balázs: Sajnálatosak az uniós bíróság föderalista törekvései
Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője védte meg a hazai álláspontot az ülésen. Mint arra felszólalásában felhívta a figyelmet, igenis a magyar gyermekvédelmi törvény indokolta a Brüsszel és Budapest közötti jogvitát. – Az európai baloldal előbb a migrációt akarta ránk erőltetni, most pedig az LMBTQ-propagandát vinné be az óvodáinkba és iskoláinkba – mondta, sajnálatosnak nevezve, hogy az EU Bírósága is részt vesz a föderalista, centralizációs törekvésekben. Patryk Jaki, az Európai Konzervatívok és Reformerek lengyel képviselője azzal ment neki az Európai Bizottságnak, hogy az jó és rossz tagállamokra osztja fel az EU-t. A politikus meglátása szerint ugyanis Csehországgal vagy akár Németországgal szemben is lehetne hasonló okokra hivatkozva jogállamisági kritikát megfogalmazni. Jaki kimondta: