A brüsszeli bürokraták annyira fel akarják venni Ukrajnát az EU-ba, hogy képesek lábon lőni magukat

Az Európai Unió vezetése morális kérdést csinál Ukrajna csatlakozásából, miközben a gazdasági és a biztonsági következményekről hallgatnak – állapította meg Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője. Meglátása szerint úgy fogják fel az ukrajnai háborút, mintha az egész Európa harca lenne. De kitért arra is, hogy az ukrán tagságból politikai előnye is származna a brüsszeli elitnek.

2025. 07. 25. 17:25
Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az NGO-k a társadalmak szócsöveként vannak beállítva. De ez nem igaz, hiszen azt látjuk, hogy fizetett véleményeket közvetítenek, mindig a megrendelők kénye-kedve szerint – fogalmazott lapunknak Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője a tusványosi szabadegyetemen. Mint jelezte, az Európai Bizottság az elmúlt években közel hatmilliárd eurót utalt ki különböző civil szervezeteknek. Tették ezt azért, hogy az NGO-k a Európai Bizottság zöldpolitikáját támogassák, majd később ezt úgy adják el, mintha az emberek véleménye lenne.

Brüsszel mindenáron felvenné Ukrajnát az Európai Unióba. Fotó: AFP

A szakértő ismertette, hogy az NGO-k finanszírozása egy körforgásos rendszerben működik, az Európai Bizottság kinézi a civil szervezeteket, és fizetnek nekik egy bizonyos összeget. Ezután a civil szervezetek megalkotják a kért véleményt, ami visszakerül az Európai Bizottság és a többi uniós intézmény asztalára, mintha az az európai polgárok véleménye lenne.

Ebből a körforgásból az európai emberek azok, akik valóban kimaradnak, hiszen az ő véleményüket nem kéri ki senki

– tette hozzá.

 

Erős brüsszeli akarat Ukrajna uniós csatlakozása mellett

Lajkó Fanni felidézte, hogy az uniós agrártámogatásoknál is ugyanezt láthatjuk. Már tavaly óta zajlanak a különböző tüntetések, amelyeket a gazdák szerveznek, hogy az Európai Bizottság a közös agrárpolitika költségvetését az ő véleményük becsatornázásával alakítsa ki, ugyanis senki sem kérte ki a gazdák álláspontját.

Az uniós agrártámogatásokról a szakértő meglátása, hogy az Európai Unió pénzügyi helyzete nagyon nehéz. Felidézte, hogy Brüsszelben többször felmerült a közös hitelfelvétel kérdése, amiről a magyar miniszterelnök már az elején elmondta, hogy nem jó irányvonal, és azóta már többen is ellenzik. Mivel nincs más megoldás arra, hogy Ukrajna uniós finanszírozását a jelenlegi költségvetéssel megtegyék, ezért az Európai Bizottság átcsoportosítja a kifizetéseket, így az európai adófizetők pénzét a gazdák helyett Ukrajna uniós csatlakozására és a háború finanszírozására költik el.

Olyan erős a brüsszeli politikai akarat Ukrajna uniós csatlakozása mellett, hogy képesek még saját magukat is lábon lőni az EU bürokratái

– tette hozzá.

Az ukrán uniós csatlakozásról Lajkó Fanni elmondta, hogy az egy nagyon szűk politikai elit akarata. – Ebből morális kérdést csinálnak, miközben a gazdasági vagy akár a biztonsági következményekről hallgatnak. Az Európai Unió elvárja az átláthatóságot minden egyes tagállamtól, miközben épp az unió az, amelyik nem transzparens – fogalmazott.

Az elemző meglátása, hogy az uniós vezetők úgy fogják fel az ukrajnai háborút, mintha az egész Európa harca lenne. Kiemelte, hogy az ukrán csatlakozásból politikai érdeke is származna Brüsszelnek. – Onnantól Ukrajna minden egyes politikai kérdésben úgy fog dönteni, mint ahogy azt brüsszeli elit elvárja – tette hozzá. Lajkó Fanni szerint kicsit az a helyzet, mint Magyar Péterrel, aki mögött van egy nagyon erőteljes brüsszeli hálózat a civil szervezetekkel, a bürokratákkal, az Európai Néppárttal, a bizottsággal. 

Ennek a támogatásnak pedig a politikai viszonzását várják el

– jegyezte meg a szakértő.

 

Magyar Péter beállt a néppárti irányvonal mögé

Arról, hogy Magyar Péter állítása szerint a Tisza Párt önálló véleménnyel rendelkezik az Európai Néppártban, az elemző jelezte, hogy ez egyáltalán nem igaz. – Magyar Péternek az a taktikája, hogy nem mer nyilatkozni, és vannak olyan kérdések, amelyekben távolságot tart. Tehát Magyar Péter úgy kéri az emberek szavazatát, hogy nem mondja el, mégis mit képvisel – tette hozzá Lajkó Fanni. 

De felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a Tisza Pártot a régi baloldali pártok háttérrendszere, míg Brüsszelből az Európai Néppárt segíti.

Emlékeztetett, hogy kiszivárgott az Európai Néppártból egy dokumentum, amely szerint a pártcsaládhoz tartozó összes európai parlamenti képviselőnek úgy kell szavaznia, ahogy azt Manfred Weber szeretné, különben következményekkel számolhatnak. Lajkó Fanni példaként említette, hogy a Tisza Párt támogatta Ursula von der Leyent az Európai Bizottság elnöke ellen indított bizalmatlansági szavazás során. Megjegyezte, hogy Magyar Péter nem szavazott, próbált semleges maradni, de a Tisza Párt többi képviselője támogatta, hogy továbbra is az az Ursula von der Leyen legyen a bizottság elnöke, akinek a fő politikai irányvonala Ukrajna uniós csatlakozása. De Lajkó Fanni arra is emlékeztetett, hogy a Tisza Párt képviselői korábban ukrán zászlós pólóban jelentek meg az Európai Parlamentben. 

Tehát egyértelműen beálltak a néppárt politikai irányvonala mögé, amit Magyar Péter hiába próbál titkolni

– tette hozzá.

 

Borítókép: Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.