A természet átalakításának folyamata korántsem az ipari forradalommal kezdődött – jelenti ki A közösségi és a regionális cselekvési lehetőségek Magyarország számára című tanulmánya elején Kerekes György, a Klímapolitikai Intézet igazgatója, aki szerint az a korszak csak ráébresztette az embereket arra, hogy akár örökre is elveszhet valami értékes. A környezet és az éghajlat átalakítása az ipari forradalom elindulása óta tart, a folyamatot kívülről szemlélve úgy tűnik, nem tudunk a szén-dioxid-kibocsátás növekedése nélkül fejlődni. Kerekes György azonban hangsúlyozza: aktív cselekvéssel egyértelműen lehetséges a kedvezőtlen folyamatokat megállítani, megfordítani, és ahogy a hosszú távra tervező gazda, csak annyit elvenni a természettől, amennyit vissza is tudunk tenni.
Rendszerszintű megoldás
– A földi éghajlat és a bioszféra – hasonlóan az emberi testhez – dinamikus egyensúlyi állapotban van: állandó anyag- és energiaáram jellemzi, szinte minden eleme folytonosan megújul, mégis egészen drasztikus behatásokat is kibírt már az elmúlt négy-öt milliárd évben – fejti ki Kerekes. Mint írja, látható, hogy rövid távon az éghajlatváltozás folyamatát nem tudjuk megfordítani, ezért
érdemes a változás sebességét lassítani, a felmelegedést tompítani, hogy a bolygó ökoszisztémájának egyensúlyt helyreállító képessége megmaradjon.
Úgy látja, hogy a klímaváltozással kapcsolatos felelősség olyan teher, ami alól minden cselekvő – egyén, cég vagy állam – igyekszik valamilyen módon szabadulni. Ha megpróbáljuk rendszerszinten kezelni a kérdést, egy kacskaringós és csapdákkal övezett út áll előttünk.
Hátráltató tényezők
Az egyik ilyen csapda az egyéni felelősség túlhangsúlyozása. Kerekes György szerint nem kérdés, hogy mind a nyolcmilliárd embernek van valamilyen lehetősége saját karbonlábnyomát csökkenteni és részt vállalni a klímaváltozás folyamatának megfékezésében, azonban ez a felelősség nem osztható el egyenlően. A második csapda a greenwashing, amelyet leginkább úgy fordíthatunk, mint a vállalatok „zöldálcája”. Számtalan példát lehet hozni az üzleti világból, főként multinacionális nagyvállalatok, de sajnos egyre inkább kisebb cégek köréből is, hogy több pénzt költenek zöldkommunikációra, mint ténylegesen környezetbarát gyakorlatra, és csupán elhitetik a fogyasztókkal, hogy felelős vállalatként működnek. – A tudomány egyszerre két oldalról is gátolhatja a hatékony fellépést – mutat rá Kerekes György. Az intézet igazgatója szerint egyrészt nagyon könnyű a tudományos eredményeket nem komolyan venni, de ugyanennyire veszélyes vakon bízni abban, hogy a technológiai fejlődés majd magától megoldja a problémákat.
– Szintén hátráltató tényező, hogy nemcsak az egyének és a vállalatok, de az államok maguk is szeretnének a „felelős” szerepéből kitörni.