Köszönetet mondott a pedagógusoknak az elmúlt tanévben rendkívüli körülmények között végzett munkájukért Rétvári Bence. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint a tanárok gyorsan és eredményesen alkalmazkodtak a változó körülményekhez, nagy találékonysággal helyettesítették a személyes jelenléten alapuló oktatást, és példamutató munkát végeztek a vírus elleni küzdelemmel járó kényelmetlenségek és veszélyek ellenére is.
Rétvári Bence a jobbikos Ander Balázsnak adott írásbeli válaszában azt is hangsúlyozta, hogy
jövőre összesen 108 milliárd forinttal emelkednek a köznevelési források, 2010 óta pedig már 72 százalékos a növekedés ezen a területen.
– A költségvetés biztosítja a fedezetet a mindenki számára ingyenes tankönyvekre, a béremelésekre, az iskola felújításokra és új taneszközökre – húzta alá a politikus, aki szerint a kormány célja, hogy értékálló, a minőségi teljesítményt elismerő bérezési rendszer működjön az oktatásban. Éppen ezért – folytatta – 2013 és 2017 között négy lépcsőben ötven százalékkal emelték meg a pedagógusfizetéseket, ebben az időszakban az OECD-adatok szerint hazánkban történt a legnagyobb mértékű emelés.
2020 júliusában, a pandémia kellős közepén újabb tíz százalékkal sikerült tovább emelni a pedagógus béreket a koronavírus-járvány miatti nehéz gazdasági helyzet ellenére is.
A döntés csaknem 170 ezer főt érintett. A legnagyobb mértékben az intézményvezetők és helyetteseik juttatása emelkedett – ők összesen 15 ezren vannak – akik új vezetői pótlékban is részesültek.
Rétvári Bence példaként említette, hogy egy legalább 400 fős iskola 35 éves tapasztalattal rendelkező igazgatója több mint 182 ezer forintos emelést könyvelhetett el, így ma már bruttó 688 ezer forintot kereshet havonta. Egy ezerfős diáklétszámot irányító mesterpedagógus besorolású, egyetemi végzettségű igazgató, ugyancsak 35 éves munkatapasztalattal pedig csaknem 230 ezer forintos emelést kapott, aminek köszönhetően a bruttó bére jelenleg meghaladja a 858 ezer forintot.

Fotó: Havran Zoltán
Vélhetően a kedvezőbb anyagi kilátásoknak köszönhető, hogy
a tavalyi jelentős visszaesést követően ismét felkeltették a továbbtanulók figyelmét a pedagógiai szakok: a tanítóképzést harmadával, az óvodapedagógiát pedig negyedével választották többen az idei egyetemi felvételin, mint 2020-ban.
A kormány mindent elkövet a jövőben is, hogy a pedagógusok munkájának megbecsültsége tovább növekedjen – hangsúlyozta az államtitkár, aki felidézte azt is, hogy mindehhez képest Gyurcsány Ferenc idején százmilliárdokat vontak el az oktatásból, 381 településen zártak be iskolát, 15 ezer tanárt pedig elbocsájtottak.