Vérszegénység több okból is felléphet
A vörösvértestek felelősek a vérben az oxigén szállításáért, ami a felszínükön található hemoglobin nevű fehérjéhez kötve történik. Vérszegénységről akkor beszélünk, ha a vörösvértestek száma alacsony, vagy akkor, ha a hemoglobin mennyisége kevés a vérben – tájékoztat Abonyi Orsolya táplálkozástudományi szakember.
A vérszegénység kialakulhat még csontvelőprobléma miatt, ám gondot jelenthet a nem megfelelő B12- vagy folsavbevitel is. Vashiányos anémia esetén pedig nem tud elegendő hemoglobin képződni – teszi hozzá a szakember. Ezenkívül okozhat még vérképzési zavart akár vesebetegség is.
Elsőként azt kell tisztázni, hogy melyik probléma áll a vérképzés zavarának hátterében, a kezelést és a dietoterápiát ennek megfelelően lehet csak kialakítani.
Kifejezetten vérképző ételek nincsenek, de az tény, hogy a magas vas-, folsav- és B12-vitamin-tartalmú ételek mind-mind hozzájárulhatnak a vérszegénység problémájának enyhítéséhez
– mondta Abonyi Orsolya.
Van, ami segíti a felszívódást
Segítő tényezőként kell megemlíteni a folsavbevitelt, ezt a zöld leveles zöldségek és a spárga tartalmazza nagyobb mennyiségben.
Fogamzóképes, terhességet tervező vagy már állapotos kismamáknak mindenképpen szeretném ajánlani a szerves folsav, azaz a folát fogyasztását. Ezenkívül lényeges állati eredetű vagy B12-vitaminnal dúsított élelmiszerek bevitele is.
– tette hozzá a dietetikus.
A vasbevitellel egyidejűleg fontos az annak felszívódását segítő C-vitamin szervezetbe juttatása is. Ez megvalósulhat úgy is, hogy a reggeli májkrémes szendvicset egy pohár frissen facsart narancslével fogyasztjuk el.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels