Mit tegyünk, ha nem tudunk aludni?

Az álmatlan éjszaka mindenki rémálma. Forgolódni, remélni, hogy végre elalszunk, és ha mégsem, akkor nem marad más hátra, mint várni, hogy beköszöntsön a reggel. Valószínűleg emberiséggel egyidős a probléma, hogy nem tudunk mindig kipihenten ébredni.

Forrás: GYÓGYZÓNA2021. 10. 06. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A modern életforma következtében egyre többen küzdenek alvászavarokkal. Ennek a jelenségnek a felgyorsult, stresszes élet, a kényelmünket biztosító technikák negatív hatásai és a természetes napi ritmustól eltérő modern szokások is okai.

A modern világ átka

Ahelyett, hogy lefekvés előtt lecsendesednénk és ellazulnánk, még dolgozunk egy kicsit, ellenőrizzük az e-maileket, pörgetjük az idővonalat, vagy épp jó alaposan felzaklatjuk magunkat a híreken. Bele sem gondolunk, hogy ezek a mindennapi rutinná vált tevékenységek nagy mértékben befolyásolhatják az éjszakai pihenésünket. Pedig már jóval a tervezett lefekvés előtt érdemes rákészülni a nyugodt alvásra.

A Health.com időrendi útmutatót készített valamennyi napszakra vonatkozóan, hogy mit tegyünk, ha jól akarunk aludni. 

Napközben

Mindenképp préseljünk bele napunkba egy kis testmozgást! Chris Kline, PhD – aki a Pittsburghi Orvostudományi Egyetemen a testmozgás alvásra gyakorolt jótékony hatását vizsgálta –  megállapította, hogy ha valaki kora este aktív, könnyebben tud elaludni.

Az esti séta, futás, torna elősegíti a jó alvást. Már az ajánlott heti 150 perces mozgásidő fele, plusz két izomerősítő edzés is jelentősen csökkentheti az alvási problémákat nőknél, annak köszönhetően, hogy a mozgás szabályozza a testhőmérsékletet és csökkenti a szorongást és a depressziót is.

Két órával elalvás előtt

Oltsuk le a lámpákat, csavarjuk le a fényeket! A lámpák lekapcsolása jelzi a testnek, hogy közeleg az elalvás ideje – úgy, ahogy ezt az alkonyat is tette az elektromos világítás bevezetése előtt. 

Az is sokat számít, hogy milyen villanykörtét használunk. 

A fluoreszkáló izzók hideg, erős fénye és kék komponense zavarja az alvási mechanizmus kialakulását. Michael Terman, PhD, a Columbia Egyetem Orvosi Központjának fény- és biológiai ritmus szakértője szerint az ilyen lámpákban található fényspektrum színe nem engedi, hogy a szervezet melatonint bocsásson ki, pont azt a hormont, ami az álmosságért felel. Terman tanácsa az, hogy inkább részesítsük előnyben a „lágy" vagy „meleg" fényű villanykörtéket, és a 3000 kelvin vagy annál alacsonyabb színhőmérsékleteket. Ezeknél kisebb az esély, hogy álmatlanságot idéznek elő.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: PEXELS

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.