Nehéz regenerálódni a tartós alváshiány után

Az alvásmegvonás és annak helyreállítása komoly terhelést jelent az emberi szervezet számára. Egy tíz napon át tartó alváshiány után – legyen annak lelki, egészségügyi, fizikai vagy akár leterheltségi oka – legalább egy hét kell, míg visszaáll a normális alvásritmus – olvasható a Gyógyzóna cikkében.

Forrás: GYÓGYZÓNA2021. 10. 13. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pörgős napokat és éjszakákat követően sokan a hétvégi pihenőidőszak alatt próbálják „utolérni” magukat, ám erre kevés a szombat-vasárnap. Egy új tanulmányból kiderül, hogy valójában sokkal tovább tart a teljes felépülés az elégtelen alvásból, mint gondolnánk – olvasható a Gyógyzóna cikkében.

Sokan küzdenek vele

Rengetegen folytatnak elkeseredett küzdelmet a jó alvásért, szellemi és fizikai szinten is. Egy rövidebb távú alvászavart több módszerrel is megkísérelhetünk helyrehozni, erről a Gyógyzóna is írt már

Jeremi Ochab, a krakkói Jagelló Egyetem neurológusa munkatársaival arról végzett kutatást, hogyan hat a szervezetre egy tartósabb alvásmegvonás, és hogyan zajlik az azt követő helyreállítás.

Veszélyes a koncentrációzavar

A Jagelló Egyetem kutatói bebizonyították, hogy ha valaki tíz napig rosszul alszik, akkor több mint egy hétbe telik, amíg teljesen felépül ebből a megpróbáltatásból, visszaálljon a szervezetük az alváshiány előtti elalvási sebességhez. A tudósok ráadásul felfedezték, hogy az elégtelen pihenés, az alacsonyabb koncentrációszint és a memóriaproblémák a hétnapos gyógyulás után is megmaradhatnak.

A Plos One magazinban pár napja közzétett tanulmány szerint a lengyel kutatócsoport megállapította, hogy

figyelem- és memóriahiányhoz, koncentrációs zavarokhoz – emiatt akár autóbalesetekhez –, továbbá szívproblémákhoz, fejfájáshoz, gyengeséghez, szédüléshez, valamint egyéb egészségügyi problémák fokozott kockázatához is vezethet a tartós alvásmegvonás.

A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a megváltozott viselkedési, motoros és neurofiziológiai válaszok mind az alváshiány, mind a helyreállítódás idején fennállnak hangsúlyozta Jeremi Ochab, a tanulmány vezetője.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: PEXELS

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.