A fűtés- és szigetelő rendszer javításához, a hőhidak megszüntetéséhez érdemes szakember tanácsát kérni. Sokszor azonban elég lehet néhány házi praktika is. A penészesedés sokszor megszüntethető vagy megelőzhető a szellőztetési szokásaink megváltoztatásával: próbáljuk a sokszor, de kevesebbet elvet betartani. Folyamatosan figyeljük, a sarkokban, az ablakok környékén lecsapódik-e a pára, ellenőrizzük a nagyobb bútorok mögötti falakat és a szegőlécek mentét. Az első penészfoltok megjelenésekor kezeljük a falfelületet penészlemosóval. Amennyiben az első kezelés után még meglátszanak a penészfoltok nyomai a falon, száradás után érdemes megismételni a tisztítást.
Ezután célszerű a falat kijavítani, glettelni, majd alapozás után kifesteni.
Olyan helyiségekben, ahol az átlagosnál magasabb a páratartalom, vagy nehezebben megoldható a rendszeres szellőztetés, mindenképpen érdemes olyan falfestéket választani, amely ellenáll a magas páratartalomnak és penészálló bevonatot képez, így a falakon nem tud megtapadni a penész.
Sokszor segít az is, ha az érintett falrészek elé a lehető legkevesebb bútort helyezzük, hagyjuk, hogy a kritikus területek jól szellőzhessenek.
Ha a napi szellőztetés hatására sem javul a helyzet, érdemes páraelszívót beüzemelni. A legtöbb klímaberendezés rendelkezik ezzel a funkcióval, de kaphatók kifejezetten erre való készülékek is.
Védekezhetünk penész ellen ecet használatával is, ám csak korlátozott minőségben: ez a kedvelt háztartási szer csak a felszíni penészt tünteti el, így a probléma előbb-utóbb újra megjelenik.
Szintén nem nyújt végleges megoldást, de a helyiség klímájáért sokat tehetünk egy sólámpával.
A teljes cikket ITT érheti el.
Borítókép: Penész, közelről (Fotó: Flickr)