A házi praktikák is segíthetnek megállítani a penészesedést

Hívatlan, mégis gyakran látott vendég a penész otthonunkban. A téli, hideg hónapokban találkozhatunk legtöbbször a falakon a szürkés-zöldes elszíneződéssel, ami az egészségünkre is káros. Némi odafigyeléssel azonban sokat tehetünk a penészgomba kialakulása ellen – írja a Zala megyei hírportál, a ZAOL.

Forrás: zaol.hu2022. 01. 16. 15:13
Fotó: Marek Moi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tévhit, hogy csak a régi lakásokban jelenik meg a penész, gyakran éppen a túlszigetelés áll a probléma hátterében. Gondoz okoz az is, hogy a téli időszakban ritkábban, kevesebb ideig szellőztetünk, így van ideje a nedves levegőnek megrekednie a falak között. Szakemberek azt mondják, a penészedés ott kezdődik, ahol legalább 72 órán keresztül 75 százalék feletti a páratartalom. 

Az apró penészspórák ugyanis mindig ott vannak a levegőben, csak száraz, megfelelő hőmérsékletű és jól szellőzött felületen a penészedés nem indul meg. 

A fűtés- és szigetelő rendszer javításához, a hőhidak megszüntetéséhez érdemes szakember tanácsát kérni. Sokszor azonban elég lehet néhány házi praktika is. A penészesedés sokszor megszüntethető vagy megelőzhető a szellőztetési szokásaink megváltoztatásával: próbáljuk a sokszor, de kevesebbet elvet betartani. Folyamatosan figyeljük, a sarkokban, az ablakok környékén lecsapódik-e a pára, ellenőrizzük a nagyobb bútorok mögötti falakat és a szegőlécek mentét. Az első penészfoltok megjelenésekor kezeljük a falfelületet penészlemosóval. Amennyiben az első kezelés után még meglátszanak a penészfoltok nyomai a falon, száradás után érdemes megismételni a tisztítást. 

Ezután célszerű a falat kijavítani, glettelni, majd alapozás után kifesteni.

Olyan helyiségekben, ahol az átlagosnál magasabb a páratartalom, vagy nehezebben megoldható a rendszeres szellőztetés, mindenképpen érdemes olyan falfestéket választani, amely ellenáll a magas páratartalomnak és penészálló bevonatot képez, így a falakon nem tud megtapadni a penész. 

Sokszor segít az is, ha az érintett falrészek elé a lehető legkevesebb bútort helyezzük, hagyjuk, hogy a kritikus területek jól szellőzhessenek.

 Ha a napi szellőztetés hatására sem javul a helyzet, érdemes páraelszívót beüzemelni. A legtöbb klímaberendezés rendelkezik ezzel a funkcióval, de kaphatók kifejezetten erre való készülékek is. 

Védekezhetünk penész ellen ecet használatával is, ám csak korlátozott minőségben: ez a kedvelt háztartási szer csak a felszíni penészt tünteti el, így a probléma előbb-utóbb újra megjelenik.

Szintén nem nyújt végleges megoldást, de a helyiség klímájáért sokat tehetünk egy sólámpával. 

A teljes cikket ITT érheti el. 

Borítókép: Penész, közelről (Fotó: Flickr)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.