A hobbisportolók közül is egyre többen kérnek szakmai segítséget edzésekhez

Hogy az élsportolók edzővel készülnek, az természetes, manapság viszont a hobbisportolók is egyre többen kérnek szakmai segítséget – olvasható a CsupaSport cikkében.

Forrás: CsupaSport2022. 07. 31. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hobbisportolók körében egyre inkább elterjed, hogy edzőt fogadnak. Egy teljesen kezdő futónál segíthet a fokozatos terhelés növelésében, a kiégett, céltalanná vált futók esetében pedig megújulásképp inspirálóan tud hatni. Edzőt fogadni felelősségteljes döntés, és következményekkel, lemondásokkal jár. Attól kezdve komolyan fog venni valaki, és az egyéni célok közös célok lesznek.

Miért jó az edző? 

Leginkább azért, mert megvéd önmagunktól, a túledzettségtől, de a túlkíméléstől is. Aki amolyan külső szemként – nyilván nem minden esetben fizikailag – jelen van a mindennapjainkban. A személyes célok meghatározására figyelemmel keretet ad az érdemi edzésmunkának. Gyakorlatilag minimalizálja és maximalizálja a sportolásra fordítható időt, mindezt természetesen az egyéni igényekhez, időbeosztáshoz és élethelyzethez igazítva.

Milyen a jó edző? 

Az edző kvázi alkalmazott, de egyben főnök is. A futó mondja meg, hogy mit szeretne, de az edző fogja megmondani, hogy mindezt hogyan szeresse. Az igazán alapos, személyre szabott edzésterv nem sablonos, hanem pontos teljesítménydiagnosztikai állapotfelmérésen alapszik. Hétről hétre követi a futó fejlődését, állapotát, és rugalmasan alakítható váratlan élethelyzetekhez. A jó edző pedig az egészséges határok kereteinek betartása mellett megértő, de egyben következetes. Az igazán jó edző komolyan veszi a tanítványait, alapos munkát végez, és őszinte. Az őszinteség pedig sokszor fáj, mint az igazság. De nagyon fontos, hogy az őszinteség és a bizalom kölcsönös legyen.

Az ideális edző-tanítvány kapcsolat egy különleges alá-fölé rendeltségi viszony, amelyben úgy egyenrangúak a felek, hogy a tanítvány mégis felnéz az edzőjére.

Túl kevés lett, nem baj? 

Egy edző mellett nem lesz lustálkodás, hiszen a mindent tudó okos világban az okosóra nagyon hamar továbbítja az okostelefonra az elvégzett munkát, amit az edző azonnal szemrevételezhet. Nem hatja meg, ha nem volt kedved megcsinálni az előírt edzést, mert fújt a szél vagy esett az eső. A túledzésnek is kisebb az esélye, mert azért sem fog megdicsérni, ha egy 60 perces futásból 95 perc, a heti 3 edzésből pedig 5 lesz.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)
 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.